• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Büyüme rakamları şaşırttı

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 3
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Büyüme rakamları şaşırttı

mopsy

Emektar
Üye
Türkiye istatistik kurumu (TÜİK) yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı.
Buna göre Türkiye yılın ikinci çeyreğinden yüzde 10,3 oranında büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre gayri safi yurtiçi hasılanın sabit fiyatlarla yüzde 10,3 arttığını açıkladı.

Piyasada ağırlıklı öngörü büyümenim yüzde 8.5 olacağı yönündeydi. Bununla birlikte bazı Hükümet üyeleri ise daha önce yaptıkları değerlendirmelerde ikinci çeyrekte çift haneli büyüme yakalanabileceği mesajı vermişti. Türkiye yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 11.7 büyümüştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 10,3 büyüdüğünü açıkladı. 6 aylık dönemde ise büyüme yüzde 11 olarak hesaplandı.

Analistlerin beklentileri de yüzde 8-9 aralığında değişiyordu.

TÜİK, üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2010 ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, 2010 yılı ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre gayri safi yurtiçi hasıla, cari fiyatlarla yüzde 17,1, sabit fiyatlarla yüzde 10,3 artışla 268 milyar 495 milyon lira oldu. GSYH, 6 aylık dönemde ise sabit fiyatlarla yüzde 11 artarak 510 milyar 760 milyon liraya çıktı.

Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH, 2010 yılı ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3'lük artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 3,7 arttı.

Yurtiçi hasıla, ABD Doları cinsinden ikinci çeyrekte yüzde 19,1 artarak 173 milyar 861 milyon dolara yükseldi. Dolar cinsinden GSYH, ilk çeyrekte yüzde 27,1 artışla 160 milyar 603 milyon dolar olmuştu. Buna göre, geçen yılın tamamında 616 milyar 753 milyon dolar, ilk yarısında 272 milyar 270 milyon dolar olan GSYH, bu yılın ilk yarısında 334 milyar 464 milyon dolara yükseldi. İlk 6 ayda, GSYH, dolar cinsinden 62 milyar 194 milyon dolar arttı.

bigpara
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
İşte benim Türkiyem. DÜnyada en hızlı büyüyen Singapur ve Tayvandan sonra üçüncü ülkeyiz. Amerikada işsizlik boy göstermeye başladı.

Türkiyede ise işsizlik tekrar tek haneli olması bekleniyor. Ak gelecek, Ak Türkiye :))
 

ARIZA

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
Akpartiyi eleştirenler buyursun önden. Hadi bunu da eleştrin. :))
Her partinin elestirilmesi gibi akp nin elestirilmeside normal, sonucta iktidar onlar.

Ama issizlik sorunu ne Türkiye nin ne Abd nin sorunu, artik bu global hale geldi
Almanya da bile 5 milyonun üzerinde issiz var, ekonomi devi ve isci memleketi Almanya da:shocked:

Her gecen yil , gelisen teknolojide buna negatif yönde etkiliyor issizli artiyor...
 
Üst Alt