• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Büyük deprem beklenen 5 yer!

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Büyük deprem beklenen 5 yer!

mopsy

Emektar
Üye
Uzmanlar deprem tahminlerinde, hava durumu tahminlerinde olduğu gibi doğru sonuçlara ulaşamıyorlar fakat küresel kırılma hatlarını ve jeolojik kayıtları inceleyen bilim adamları bazı bölgeleri deprem açısından yüksek riskli olarak tanımlayabiliyorlar. İşte uzmanların önümüzdeki yıllarda büyük şiddette deprem meydana gelmesini bekledikleri yerleşim birimleri...

1) Los Angeles
Depremler geçmişten geleceğe, her zaman Los Angeles'ın bir parçası olagelmişlerdir. 1994 yılında şehrin Northridge bölgesinde meydana gelen 6.7 şiddetindeki deprem 70 kişinin ölümüne ve 20 milyar dolardan fazla maddi zarara neden olmuştu. Fakat bu rakamlar gelecekte meydana gelebilecek büyük çaplı bir depremle birkaç katına çıkabilir. Jeolojik kayıtlara göre Los Angeles'ta her 150 yılda bir büyük şiddetli deprem meydana geliyor. Bölgede meydana gelen büyük şiddetli depremlerin sonuncusu 1857 yılında meydana gelen 7.9 şiddetindeki depremdi.

2) Tokyo
Aşağı yukarı California'nın yüzölümüne eş bir yerleşim birimi olan Tokyo, yine aynı şekilde California'ya benzer tutarsız tektonik plakalara sahip. Diğer taraftan, California'da sadece 36 milyon yaşarken, Tokyo nüfusu bu rakamın 4.5 katı. Japonlar çok kalabalık şehirlerde yaşıyorlar ve bu da depremlerin ortaya çıkardığı zararı artırıyor.

1923 yılında meydana gelen bir depremde Tokyo'da yaklaşık 150000 kişi hayatını kaybetmişti. Japonlar gelişen teknolojiyle birlikte binalarını depremlere hazır bir biçimde inşa etseler de, uzmanlara göre Tokyo'da meydana gelecek büyük bir deprem 10000 kişinin ölümüne ve yaklaşık 1 trilyon dolar zarara neden olacak.

3) Tahran
Bütün İran büyük bir deprem bölgesi üzerinde kurulmuş durumda. Ülkede meydana gelen depremler her defasında binlerce kişinin ölümüne neden oluyor. Bunlardan sonunusu 2003'te antik şehir Bam'da meydana gelmiş ve yaklaşık 30,000 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Uzmanlar 7 milyon kişinin yaşadığı başkent Tahran'da meydana gelebilecek depremin çok daha acı sonuçlar doğurabileceğini zira, benzer şekilde deprem bölgeleri üzerinde kurulu San Francisco ve Tokyo'da inşa edilen depreme dayanıklı binaların aksine Tahran'daki binaların depreme dayanıksız olduğunu ve küçük sarsıntılarda dahi ölüm tuzaklarına dönüştüklerini iddia ediyorlar. İran Sağlık Bakanlığının açıkladığı bir rapora göre şehirde meydana gelecek 7 şiddetinde bir deprem, şehirdeki hastanelerin %90'ının yıkılmasına neden olacak.

Belki de İran'da periyodik olarak gündeme getirilen, başkentin Tahran'dan taşınması ile ilgili tartışmaların nedenlerinden birisi de bu.

4) Kuzeybatı Pasifik
Kuzeybatı Pasifik'te, Oregon'dan Kanada'nın batısındaki British Columbia'ya kadar olan bölgelerde yaşayan insanlar deprem tehlikesinin sadece komşuları California sakinlerinin problemi olduğu hissine kapılabilirler. Diğer taraftan bu bölge en büyük kırıkların üzerinde bulunuyor. Bölgede yaşanan en son deprem 1700 yılında meydana gelmiş ve rihter ölçeğine göre şiddeti 9.2 olarak ölçülmüştü. Uzmanlara göre bölgede her 500 yılda bir oldukça büyük şiddette bir deprem meydana geliyor.

5) Endonezya
Endonezya'nın bulunduğu bölge, yoğun fay hatları ve aktif volkanlarla çevrelenmiş olması nedeniyle "ateş çemberi" olarak adlandırılıyor. Sismik açıdan dünyanın en hareketli bölgesi olan yerleşim alanındaki yeraltı hareketleri, depremler, volkanik püskürmeler ve tsunamiler dahil birçok doğal felakete neden oluyor.

2004 yılında meydana gelen tsunami felaketinde çoğu Güneydoğu Asya'dan 230,000 kişi hayatını kaybetmişti. Tsunami felaketi Endonezya'nın Sumatra açıklarında meydana gelen 9.3 şiddetindeki bir depremle tetiklenmişti. Uzmanların tahminlerine göre bölge yeni depremlere gebe.
(turkishny)

MSN Haberler
 
Üst Alt