Burun ‘Neden’ Kanar?

Burun ‘Neden’ Kanar.jpg
Toplumun %7-8'inde görülebilen burun kanaması vakalarının %10'u sağlık kuruluşlarında tedavi görecek kadar ciddi iken %90'ı basit işlemlerle durdurabilir. ENT Tıp Merkezi KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi uzmanlarından Op. Dr. Hamdi Yakut hasta ve yakınlarında paniğe yol açan burun kanamaları hakkında bilgi verdi.

Burun kanama nedenlerini iki başlık altında sınıflandırabiliriz.
1)Burun kaynaklı kanamalar
2)Burun dışı nedenlere bağlı kanamalar.

Burun Kaynaklı Kanama Nedenleri
a) Ortam havasının sıcak ve kuru olduğu durumda burun mukozası kurur ve kabuklanır, bu gibi durumlarda hastalar burun temizliği yaparken burun mukozasına zarar vererek kanamaya yol açabilir.
b) Burun enfeksiyon ve alerjik hastalıklarında mukozalar ödemli ve kanlanması arttığı için kanama olabilir.
c) Burun taravmalarında ve yabancı cisimlerinde
d) Burunda kemik eğriliği, poliplerde
e) Burun tümörlerinde
f) Burun damar gelişiminde doğumsal bozukluklar.
g) Uzun süre kortizonlu burun spreylerinin kullanılması.

Burun Dışı Kanama Nedenleri
a) Kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, ateroskleroz, diabet, kalp yetmezliği
b) Kronik akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıklarında
c) Kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kan sulandırıcı ilaç kullanımı, doğumsal pıhtılaşma faktör eksiklikleri.
d) Lösemi
e) Ortam basınç değişiklikleri
f) Bazı bağırsak parazitlerinin burunda kaşıntı yapması sonucu

Burun Kanaması Olan Hastaya Tedavi Yaklaşımı
Sağlık kuruluşuna başvurmadan hasta ve yakınları tarafından yapılacak ilk müdahale ile ciddi problemlere bağlı olmayan kanamalar kontrol edilebilir. Bu işlem öncesi hasta oturur pozisyona getirilir. Burun içinde olabilecek pıhtıların temizlenmesi için sümkürtülür varsa serum fizyolojikle burun içi yıkanır, elimizin baş ve işaret parmaklarıyla burun kanatlarımıza hafif canımız yanacak şiddette bastırılıp 5-10 dk. beklenir. Bu işlem ilk hamlede başarılı olmazsa bir kez daha tekrarlanır. Kanama durmuşsa hastaya istirahat etmesi ağır egzersizden kaçınıp, hafif sulu gıdalar alması önerilir. Kanaması bu şekilde durmayan hastaların en yakın sağlık kuruluşunda kulak burun boğaz hekimine başvurması uygundur.

Kontrol edilemeyen burun kanamalarında KBB uzmanı tarafından öncelikle kanama kontrol altına alınmaya çalışılır. Kanama durduktan sonra hasta sorgulanarak muayene edilir ve bazı testler yapılarak kanama nedeni bulunmaya çalışılır. Gerekli durumlarda diğer tıbbi branşlardan konsültasyon istenebilir. KBB uzmanının kanamayı durdurmak için alacağı önlemler; kanama noktasını bulup koterize etmek gibi basit işlem olabileceği gibi, burun içine tampon koymak veya çok daha ileri müdahaleler olan kanamayı yapan damarın embolizasyonu veya cerrahi yolla bağlanmasına kadar bir seri müdahaleyi gerektirebilir.
 
Üst Alt