• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bulgaristan Turkiyeden tazminat istiyor

Okunuyor :
Bulgaristan Turkiyeden tazminat istiyor

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Bulgaristan tazminat sürecini hızlandırma kararı aldı

Bulgaristan, 1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülklere karşılık, Türk hükümetinden 10 milyar dolardan fazla tazminat talebiyle resmi başvuru sürecini hızlandırma kararı aldı.

Yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu devlet bakanı Bojidar Dimitrov, konunun AB'nin Türkiye için hazırladığı 2008 ilerleme raporunda yer alan bir sorun olduğunu belirterek “Bu sorunun çözümü, Türkiye'nin AB'ye katılımı için önkoşullardan biridir” dedi.

Bulgaristan, 250 binden fazla Bulgar vatandaşı için tazminat talep edileceğini duyurmuştu. BBC’nin haberine göre Dimitrov, Temmuz ayından bu yana iktidarda olan merkez sağ hükümetin, tazminat talebiyle bu yıl sonuna kadar resmi başvuru yapabilmek için gerekli belgeleri toplama sürecini hızlandıracağını bildirdi.

Şimdiye kadar mal ve mülk taleplerine ilişkin 2 bin 300 belge toplandığını söyleyen Dimitrov, göçmenlerin yakınlarının, yıl içerisinde sunmaları beklenen yeni binlerce belgeyle beraber, tazminat talebinin de 20 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi.

Türkiye'nin sorunun varlığını kabul ettiğini iddia eden Dimitrov, “Türkiye ödeme yapmayacağını söylemedi ama miktarın ne kadar olduğunu bilmek istiyor” dedi. Dimitrov, tazminat konusunun, Türkiye ile Bulgaristan arasında 1925 yılında imzalanan ve halen yürürlükte olan Ankara Anlaşması'nda yer aldığını ileri sürerek, “Türkiye'den anlaşmanın gereklerini yerine getirmesini bekliyoruz” dedi.

Dimitrov, Bulgar hükümetinin somut belgeler sunmaya hazır olması halinde, Bulgaristan ile Türkiye arasında tazminat anlaşmasını konuşmak üzere bir komisyon da oluşturulacağını kaydetti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un bu ay sonu ya da Şubat başlarında Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bulgar Bakan Dimitrov, tazminat konusunun bu görüşmede gündeme geleceğini öne sürdü.
hurriyet.com
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
kendi yorumum: Turkiye hep doguya ,araplara, petrol ticareti ve siyasilerin arasinda kendi cikarlari olan is adami milletvekilleri ile BOP projesinin etkisi ile guneydoguya acildi.
Arkasina bakmadi. Dis politikada sadece isimize gelen AB yasalarini uyguladik. Ama asil faydali olan halka yatirimi ,Insana ve uretime egitimi yatirimi unuttuk. Uyanacaklar diye korktuk.

Gecen yil icinde Bulgaristanda Avrupa parlamentosunda sandalye secimi yapildi.
Turkiye icinde Cift vatandaslari kullansaydi sadece bulgaristanin icinde meclise AB temsilinde Turk partisine destek ve PARA yardimi yapsaydi. Turkler Avrupa birligine dolayli yoldan girecekti.

Turkler malesef 3ncu parti olabildi ve az farkla hickimsenin umurunda olmadigi bu dis politika. Bugun sizden en az 20 milyar dolar almak uzere talepte bulunur.
Ermenilerin de herkesin de talebi olucaktir.

Ne saniyordunuz Musluman muslumana yardim etmedi' Hristiyan Muslumani basina mi koysaydi. Adam yerine koymadik kendi toplumumuzu. Sen kendini adam yerine koymazssan baskasi seni nasil adam yerine koysun. Bizim isimiz Araplarla' cok seviyoruz.
Sonra da kendi kendimize camimizi koymadilar diye hayiflaniriz minare yasakladilar diye.Bakin bakalim sizden baska protesto eden kac kisi var.(yatirim yaptiginizdan fayda olmuyor)
Ne yaptik ki ? Kendi kendine dusman musluman insan. Forumlarda kavgamiz kendimizle. 1 tane yabanciya kafa tutan var mi allah askina. Muslumani bir daha musluman yapan insan toplulugu gene bizde. E daha nasil musluman olucagiz onu bilemedik. Time dergisinde imza toplayarak mi yapacagiz istedigimizi. Fanetizmle olmuyor. Beceriksiz benim,sizsiniz hepimiz.
1nci dunya savasindaki butun bedelleri odeyecegiz bu gidisle. Lakin para zenginlik satacak sey kalmadigina gore. Tek sey var Toprak' yada organlarimizi satacagiz. 2 si de olum demek degil mi.
 

ajan

Tecrübeli
Üye
bu bulgarlarda cin olmadan şeytan çarpmaya çalışıyolar...tükürsek tükürüğümüzde boğulurlar ama lanet olsun bu amerikaya,ab ye ve türkiyedeki yalamacılarına..
 

Server Bedii

Amatör
Üye
saçma saçma isteklerde bulunuyorlar ben olsam bende isterim Türkiyedeki gibi bir iktidar bulmuşum...
ermeniye var ruma var bulgara niye olmasın...
alırsınız...
 

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
Bulgar bakana Türkiye fırçası
Bulgar bakan Dimitrov'un 'Türkiye'den 20 milyar dolar tazminat isteyeceğiz' açıklaması hükümet içinde siyasi krize neden oldu. Başbakan Boyko Borisov 'Böyle bir durum yok' derken bakanı da fırçaladı.Bulgaristan'da, yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov'un, ''1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 20 milyar dolara yakın tazminat isteneceği'' yönündeki açıklamaları hükümet içinde siyasi krize neden oldu.

Başbakan Boyko Borisov, BTV adlı özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'den tazminat talep edilmesi konusunda hiçbir resmi girişimin bulunmadığını belirterek, ''Ne hükümetin, ne de parlamentonun böyle bir kararı yok. Bojidar Dimitrov kişisel yorumlar yapıp bizi güç duruma düşürdü'' dedi.

Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov ile görüştüğünü ve kendisini sert şekilde son bir kez uyardığını kaydeden Borisov, ''Ne bakan, ne de Tarih Müzesi Müdürü olarak, Başbakanı ve hükümeti bağlayacak, güç duruma düşürecek konuşmalarda bulunamazsın. Bir daha sorun yaratacak açıklamalar yaparsan seni görevden alırım. Bu son uyarımdır'' diye konuştu.

Boyko Borisov, Bakan Dimitrov'un açıklamalarının Avrupa Birliği-Bulgaristan ilişkilerine de zarar verdiğini bildirdi.

Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, dün ve önceki gün yaptığı açıklamalarda, Bulgaristan'ın, ''1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için 20 milyar dolara yakın tazminat talebinde bulunmaya hazırladığını belirtmiş ve bu sorunun çözümünü Türkiye'nin AB üyeliği için ön koşul olarak gördüklerini'' dile getirmişti.

(AA)


kaynak
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Sadece lafla olmuyor. 7-8 yildir laf. sise camdan baska hicbir yatirim yapilmadi.
adamlar vizeyi de koydu. sikiysa bulgaristana vizeyi kaldirsinlar. Bir bulgar turkiyeye sallana sallana vizesiz girebiliyor. Turklerin neredeyse yarisi oldugu bir Bir bulgar nufusta boyle oluyorsa
buna ihmal denir. Demekki yatirim yapilmadi. Bunu biran once farketmeli devlet destegini oralara koymali yoksa Balkanlarda hicbir soz sahibi olmamaz ve kimse dedigini takmaz sadece arap ve ortadoguya hukmedersin avrupanin zurnasinin son deligi seni takmazssa bu kotudur.
Adam mi oldu, bir karis suda bogulacak ulke.Nereden cesaret buldu. Pkk da bir azinlikti diye bakmistik . gozumuzde kucumsemeyi unutmamiz gerekir. Baskasina kizmak sinirlenmek yerine nerede hata yaptik demek gerekir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt