bugün ne giysem? ne yesem? nereye gitsem?

selam ederim;

düşünüyorumda önüne arkasına set çekilen toplumlardanmı olduk bütün dünya? gözlerimiz bağlı, kalplerimiz mühürlülerdenmi olduk gerçekten? aniden karşımıza çıkınca bugörüntüler hemen içimizden "değiştirme, kapatma" arzusu geliyor değilmi? böyle birşeyin yaşandığını bilmek istemiyoruz. tıpkı ölüm gibi, o yokmuş gibi yaşa, konuşması olduğunda "kapatın şu kötü konuyu, güzel şeylerden konuşalım". konuşmayınca ölüm olmayacakmı? bu videoları izleyip halimize şükür etmek bile ayıptır ne yapıyoruz peki? belki 5 10 tl sms yardımı bir paket eşya. amerikada inekler için verilen 7.5dolar günlük ödeme oraya verilse orada aç kalmayacak diyor haberde. neden yapamıyoruz birşey? neden kaçıyoruz? müslüman ülkeler bir fon oluşturamazmı? en azından inancımızda var fakiri doyurmak. sadece ekmek ve su olsa razı olacaklar bu adaletsizliği yaratan dünyadaki insanların açgözlüğü değilmi? bolluk bereket var dünyada herkeze yetecek kadar. kim birgün elini bu taşın altına koyacak? şükürden bahsetmek istedim ama onların oradaki halini görünce oturup burdan şükür edelim demeye yüzüm olmadı. aklıma gelen tek şey ulu Allah'ım biz bencilliğimizde haddi aşan bir toplum olduk bizleri doğruluğuna erdir, merhametine sığınıyoruz demek geliyor. birleştir bizi aynı düşünce ve fikirde "doğrulukda" buluşalım, senin gücün herşeye yeter. ne yapıcaz bilemiyorum, betonu delen füze yapmışlar bügün ilk kez kullanmışlar pkk ya karşı, keşke oraya harcanan parayla birşeyler yapsaydık belki merhamet ederdi ulu Allah bize. geçmişte yaşanan helak olaylarını düşünürsek, bizler yok olmayı çoktan hak etmiş bir toplum haline geldik vay halimize.

Teşekkürler arkadaş.

Videoyu baştan sona izledim.

Bu tür videolardan internette onlarca var. Birçoğunu izlemişimdir ve farklı bir bakış açısı görmeyi umut ettim.

Fakat yine aynı. Hep aynı mesaj : Bak dünyada açlık boğuşan insanlar var, haline şükret...

Samimiyetinizde kuşku duymuyorum ama paylaşmış olduğunuz video gerçeklerin üzerini örtüyor.

Çünkü buradaki ''şükret'' felsefesi fakirliğe ve açlığa neden olan etmenler arka tarafta tutuluyor. İş Allah'a havale ediliyor ve halimize şükretmemiz öneriliyor.

Yardım edelim fakat bu sorunu çözmüyor. Somali ve beraberinde açlıkla boğuşan birçok ülkeye yardım edildi. Belki 1 ay belki 2 ay adamların yüzü güldü peki ya sonra? Açlık bitti mi? Hayır. Sadece bir tiyatro oynandı o kadar... Örneğin siz bir dilenciye para verebilirsiniz. Ama bu dilenciliğin ortadan kalkmasını sağlamaz. Siz fakir bir aileye yardımda bulunabilirsiniz. Fakat bir süre sonra fakirliği yine ortaya çıkacaktır. İnsanların dilenmesine ve fakir kalmasına neden olan etmenlere karşı mücadele edilmezse sorunlar çözülmez. Her gün 20.000 çocuk ölüyor. Birkaç gün ölmesini engelleyebilirsiniz. Fakat bir süre sonra yine ölmeye başlayacaklar.

Videoda insanları açlığa ve ölüme mahkum eden şeyin kapitalizm ve bunun uzantısı olan emperyalizmin olduğunu, buna karşı mücadele edilmesinin önerilmesini umut ettim. Ama beklediğim gibi değildi.

O bölgedeki insanların yer altı ve yer üstü kaynakları var. Hatta bir maden mühendisi olarak iddia edebilirim ki oradaki yer altı kaynakları bölgenin halkına sunulsa müthiş bir kalkınma hamlesinde bulunurlar. Adamlar dünyanın en önemli yer altı kaynaklarının üzerinde oturuyorlar ama açlıkla boğuşuyorlar. Dünyanın en büyük altın, elmas yataklarının bulunduğu yer başkaları tarafından gasp edilmiş çünkü. Ve beraberinde daha birçok kaynak... Somut bir örnek sunmak gerekirse düşünün mesela Belçika gibi bir ülkede 1 gram pırlanta çıkmazken pırlanta borsası var. Hemde dünya devi. Tamamı Afrikadan getirtiliyor ve burada değerlendiriliyor. Hal durum bu iken istediğimiz kadar şükredelim. Gözü doymak bilmeyen sermaye sınıfına karşı mücadele edilmedikçe bu sorunlar çözmeyecektir. Selamlar.

selam ederim;
muhterem arkadaşım fikirleriniz için teşekkürler bu konu insanlığı ilgilendiriyor. kapitalizm, emperyalizm ile ilgili yazdıklarınızdan farksız benimde yazdıklarım insanların aç gözlülüğü işte bencilliği. bu dünya bizim ama sanki uzaylılar yönetiyor, herkez barış iştiyor ama bi türlü olmuyor herkez bu videolar olmasın artık yaşanmasın bunlar diyor ama hiç sonu gelmiyor. fransa ve avrupa ülkelerinin sömürgesindeler yazıklar olsun hepsine. bedelini elbette ulu Allah soracak bizede buna sebep olanlarada.

Bu tür videolardan internette onlarca var. Birçoğunu izlemişimdir ve farklı bir bakış açısı görmeyi umut ettim.

Fakat yine aynı. Hep aynı mesaj : Bak dünyada açlık boğuşan insanlar var, haline şükret...
sizden ricam şükür ve hamd edelim diye yazdığım kısmı yada size bunu anımsatan yeri yazılarımdan çıkarıp paylaşırmısınız? bende korkmaya başladım kendimden ya ifade noksanlığım var yada anlaşılamayacak derecede karmaşık yazıyorum. son seçenekte oldukça zayıf, yorum yazan arkadaşlar yazıların tamamını okumadan yorum yapıyorlar ki ben öyle olduğunu zannetmiyorum.

Selamlar tansxx,

Ben mesajımı yazmaya başladığımda sizin mesajınız yoktu. Mesajımı yayınladıktan sonra sizin mesajınızı gördüm.

Diğer bir deyişle mesajım tamamı sizin yazdıklarınıza değil, direkt videoya yöneliktir. Videonun içinde geçen şükür edelim kurgusunadır. O sebepten ötürü üzerinize alınmamanızı rica ederim. Tekrardan selamlar.

selam ederim;

arkadaşım teşekkür ederim inanın korkuya kapıldım çünkü bir ideoloji üzerine burada paylaşımlar yapıyorum ve zor anlaşılıyorum, kolay değil insanlara da hak veriyorum anlatmaya çalıştığım mesele tabuları yıkıyor alışılmışın çok dışına çıkıyor. fakat ortada ap açık yazdığım bir yazıdada yanlış anlaşılmak beni kaygılandırırdı. estafurullah nezaketinize ben teşekkür ederim.

konu ile ilgili yorumunuza sonuna kadar katılıyorum, herşeyi Allahdan beklemek yanlışdır. burada müslümanlara sitemim çoktur hadi diğerlerinde bir vazife yokda islamiyet emrediyor zorda olana yardıma çağırıyor bütün müslümanlar bolluk içersinde kimse birşey yapmıyor. Allahdan beklediğim şey çare değil tabiki bu tür egolarına yenik toplumların başına gelenlerdir. bunu ümit etmiyorum ama kaçınılmaz sondur buhalimize.

Üst Alt