Bu ülkelere vizesiz gidebilirsiniz

Merhaba!
Türkiye'den artık 55 ülkeye vizesiz seyahat yapabilirsiniz. Suriye, Libya ve Ürdün'ün Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmasının ardından, Türkiye'ye vize uygulamayan ülke sayısı 55'e yükseldi. Suriye ile karşılıklı vize uygulaması, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığında ekim ayında Halep ve Gaziantep'te yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantılarının ardından kaldırıldı.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri şöyle:
Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guetemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela.
 
Güney kore için toplu vize ile gitmiştik pek sanmıyorum , Çünkü kore de japonya gibi Türk işsizleri gelir diye kapalı tutuyor. Japonya da kapalı isterseniz gitmeyi bir deneyin nasıl bir zorlukla karşılaşıyorsunuz görün.
Vizesiz gidiliyor dediğimiz ülkelerin büyük bir kısmı serbest bölge yani özellikle türkiyenin çabasından dolayı değil. güney afrika mesela Türkiye ile alakası olmaz, singapore zaten serbest bölgedir,orada uçakta bir form doldurursunuz. Dubaii hong kong. Ancak hong kong hala vize almaya devam ediyor.

Bence Türkiyenin şimdi değil 1999 ve öncesi vizesiz gittiği alanlar daha fazlaydı.

Adamı Afganistanda, yada ırkata savaşta körfez ülkelrinde, yada somalideki açlığın ortasına Tatile göndermek gibi bir şey.
-----Evet kim bedava Tatile gitmek ister yarışması düzenleyip, adamı Bedava Fildişi sahillerine gönderin (IVORY COAST conakry)
Tatile gidin de donunuz kalıyor mu üstünüzde 5 dakikada bana da haber verin rekor denemesini. sonra bu ülkeye vize bedava oldu desinler,anlaşma yaptık desinler.
Memlekete dönmek için namusunuzu satarsınız erkek olarak. pasaportunuzu çalarlar.
Dönmeden gelin de sağlam gelin bedava vize olan yerlerden.
 
Merhaba!
Singapur, Solomon Adaları,Makedonya, Maldivler, Malezya,Bahamalar, Barbados,Hong Kong
Tavsiye edecegim tatil beldeleri.
Zaten gurupla gidilecegi icin rehberleri dinleyerek
Surpizlerden uzak kalmak mumkun.
Bilgi notu olarak:
Soloman Adaları
Yüzölçümü : 27,556 kmkare Zaman :
Nüfus : 441,000 Başkent : Honiara
Para Birimi : Solomon Doları Dil : Pijin,İngilizceve 67 yerli resmi dil
Önsöz
Binlerce yıl içinde farklı yerlerden gelen halklar ülkeyi kültürel bakımdan zengin bir konuma getirmiştir.Malezyalı,Asyalı,Mikronezyalı ve Polinezyalılar burayı kendi evleri gibi benimsemişler ve burada bir ada geleneği oluşturmuşlardır.Eski adetler hala binlerce küçük köyde etkisini göstermektedir ve yerel yaşam turistler için beklenmeyen ekstra bir özellik göstermektedir.Halk çok misafirperverdir ve size seve seve her konuda yardımcı olacak kadar da sıcaktır. İspanyollar tarafından keşfedildikten sonra 922 ada grubu yüzyıllar boyu kayıp halde yaşamıştır.Solomon Adaları’na yapacağınız seyahat bugün bile anılarınızda macera olarak kalacaktır.Adanın scuba dalışçıları,şnorkelciler ve balıkçılar için dünyanın en iyi yeri olduğunu söylemek hiç de yersiz bir tanımlama olmayacaktır.
Ne Zaman Gidilir?
Ülkeyi ziyaret etmek için yılın ikinci yarısı daha uygundur.Bu dönemlerde hafif esintiler ve ılık deniz suyu sizi memnun edecektir.Haziran’dan Ağustos’a kadar tatil ve festival zamanıdır.Ülkenin dokuz şehrinin yedisi yılın bu zamanında yıllık tatilini yapar ve ayrıca Haziran ve Temmuz aylarında Kraliçenin doğum günü ile Bağımsızlık Günü kutlanır.Geleneksel dansları seyretmek için en uygun zamanlardır.
Para ve Harcamalar
Yemek En az: US$1-2 Ortalama: US$2-10 En fazla: US$10-15 Konaklama En az: US$5-10 Ortalama: US$10-25 En fazla: US$25-60 Eğer başkent Honiara’da kalacaksanız en düşük fiyatlı yerlerde kalıp,kendi yemeğinizi kendiniz sağlayarak ve pahalı konserve yiyeceklerden uzak durarak günlük harcamanızı 15$ da tutabilirsiniz.Eğer köylerdeki basit evlerde kalmak sizi rahatsız etmeyecekse harcamalarınızı daha da aşağı çekebilirsiniz.Burada yemeğe ve yatağa ödeyeceğiniz para size fazla gelmeyecektir.Eğer daha iyi bir konaklama tercih ediyorsanız ,yemek için de ödeyeceğiniz para otomatik olarak artacaktır.Bu durumda günlük olarak yemeğe harcayacağınız miktar 12 ile 22 $ arasında değişecektir.Dalış,turlar ve araba kiralama fiyatları yüksektir. Bu adada bahşiş söz konusu değildir.Bahşiş,verilen kişiye ödemesi gereken bir mecburiyet olarak geri döndüğü için sadece bir teşekkür ve gülümseme yeterli olacaktır.Aynı şekilde pazarlık da uzak durulması gereken bir davranıştır.Fakat şimdilerde el yapımı malzemelerde ikinci bir fiyat sorulması yaygınlaşmaya başlamıştır.
Aktiviteler
Diğer Pasifik adalarında olduğu gibi Soloman adalarında da turistleri çekecek olan ilk aktivite dalış olacaktır.Olağanüstü mercan resifleri ve yüzlerce gemi enkazı scuba dalışı ve şnorkeli vazgeçeilmez kılmaktadır.Teknik dalışçılar için ada,dünyadaki en iyi yerlerden birisidir.Ayrıca yeni başlayanlar için de birçok seçenek bulunmaktadır.Ada grubundaki su sıcaklıkları dünyadaki en ılık su sıcaklığı olan yerlerdendir ve görüş netliği 30 metreye kadar ulaşır.Kıyıdan uzaklaşma konusunda dikkatli olmalısınız çünkü okyanus akıntıları sizi zor durumda bırakabilir. Adada yapılacak diğer aktiviteler sizi aylar boyu meşgul edecek kadar çoktur.Kano,dağ ve yanardağ tırmanışı,yüzme,sörf,balıkçılık,mağaracılık ve dağ bisikleti yapmak bunlardan bazılarıdır.
Kültür
Solomon Adası’nda el yapımı ürünler hem geleneksel hem de dekoratif açıdan önem taşımaktadır.Oyma eserlere adanın tamamında rastlanır ve bunlar süslü,dini tabaklardan minyatür hatıra eşyalarına kadar çeşitlilik gösterir.Müzik de tüm ada da önem taşır ve bambu kavallar çalınır.Geçmişi dile getiren dans,müzik ve hikayeler yaygındır.Halk genellikle savaş,av,doğal dünya ve ekin hasadını kutlarlar.Halkın bir kısmı büyüye inanır.Ölümden sonra insan ruhunun bir süre köpekbalığı,sürüngen yada kuşlarda yaşadığına inanırlar.Böylece bu hayvan kutsal bir varlık haline gelir ve yenmesi yasaklanır. Adada mal hakları çok önemlidir bu yüzden unutmayın yol kenarındaki bir meyve ağacı mutlaka birisine aittir.Ada halkına göre kişinin geliri ne yetiştirdiğine bağlıdır,eğer ağaçtan bir meyve koparırsanız bunun bedelini almak isteyeceklerdir.
Çevre ve Hava
Güney Pasifik’de Papua Yeni Gine’nin doğusunda 922 adanın biraraya gelişi Solomon Adaları’nı oluşturmuştur.Bölgedeki üçüncü en büyük takımada olan Solomonlar tropik yağmur ormanlarıyla kaplı dağlık adalardan meydana gelmiştir.1997 yılında 430,000 nüfusu ile adanın üçte biri kullanılır durumdaydı.Yağmur ormanlarının haricinde Solomonlar hindistan cevizi ağaçları,fundalık ve mangrovlarla kaplıdır.Karadaki memeliler daha çok küçük ve zararsızdır ama yine de vehşi domuz ve sıçanlara dikkat edin.Solomon Adaları’nda 4500 bitki ve 230 çeşit orkide türü vardır.Bu bitki ve ağaçların çoğu yerel halk tarafından inşaat,yemek,ilaç ve giyim için kullanılır. Tropik Solomon Adaları’nda ortalama hava sıcaklıkları gölgede 30 derecenin üzerinde sabittir.Yağış miktarı çeşitlilik gösterir ve muson sezonu olan Ocak ve Nisan ayları arasında doruk noktasına ulaşır.Bu dönem aynı zamanda yıllık kasırga ile karşılaşacağız dönem olabilir.Bu sezon boyunca nem oranı %90’ı bulacaktır.Fakat öğlenleri ada güneydoğudan gelen ılık rüzgarlarla serinleyecektir.
Sevinc Turizm

Iyi dalislar.
Barakuda avina dikkat....
 
Teşekkürler mopsy.

Listede Azerbaycan'ın yer almaması dikkatimi çekti ve araştırdığımda Türk vatandaşlardan vize istediklerini öğrendim. Ne kadar ilginç.
 
Teşekkürler mopsy.

Listede Azerbaycan'ın yer almaması dikkatimi çekti ve araştırdığımda Türk vatandaşlardan vize istediklerini öğrendim. Ne kadar ilginç.

merhaba!

Tam da vize denemez.Gurcistan gibi.
Azerbaycan gitmek isteyen arkadaşlara vize alma konusunda 3 temel yol bulunmaktadır .

1:konsolosluklarda vize almak için adet fesikalık fotoğraf pasaport fotokopisi yeterli oluyor her hangi bir ücret ödenmiyor.

2: havayolu ile giden arkadaşlar uçağa bindikleri gibi azerbaycanda 60 günlük vize almak mec buriyetindeler buda 13 dolar gibi cuzi bir harç yatırmanız gerekmektedir.

3: karayolu ile giden arkadaşlar gümrük kapılarında vize alabilirsiniz bununda harcı 14 dolardır bunun dışında her hangi bir ödeme veya resmi bir evrak vermenize gerek yoktur bu vizede 60 günlüktür .
 

Vizesiz Girilebilecek Ülkeler

Son dönemde Ürdün, Lübnan, Suriye, Sudan, Endonezya, Pakistan, Arnavutluk ve Libya Türkiye'ye uyguladıkları vizeyi kaldırdı.

Rusya ve Almanya’yla imzalanan vize anlaşmalarıyla da akademisyen, sporcu ve sanatçılar gibi kimi özel koşullara sahip Türk vatandaşları bu ülkelere vizesiz girebiliyor.
En son Rusya ile imzalanan anlaşmaya göre, Türk ve Rus vatandaşlarının bir aya kadar vizesiz giriş yapabilecek.

Türkiye’ye vize uygulamayan ülke ve özel idari bölgeler şöyle:

‘Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek,

Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika, Gürcistan, Haiti,

Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Güney Kore, Kosova, Katar, Kosta Rika, Libya, Lübnan,

Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti,

Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Sudan, Suriye,

Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Tacikistan, Tanzanya, Uruguay, Ürdün, Venezuela.’

(Radikal)
 
  • Etiketler
    vizeuygulamalari
  • Üst Alt