• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bu bir rekor - 100 km'de 2.9 lt

  • Konbuyu başlatan Kadim
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 4
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Bu bir rekor - 100 km'de 2.9 lt

K

Kadim

Ziyaretci
İspanyol otomobil üreticisi Seat, yakıt ekonomisi konusunda bir rekora imza attı. Seat Ibiza ECOMOTIVE ile yapılan yol testinde ulaşılan düşük yakıt tüketimi değeri, Seat'ın bu konuda ne kadar iddialı olduğunu ortaya koydu.

Ibiza ECOMOTIVE’in direksiyonuna oturan Avusturyalı uzun yol uzmanı Gerhard Plattner'in 27 Nisan tarihinde İspanya'nın Barcelona kentinden başladığı test sürüşü, Fransa’dan geçerek 1562 km sonra Almanya’nın Göttingen kasabasında sona erdi.

1.4 litrelik 80 kw TDI araçla yapılan test sonucunda 100 km sadece 2.9 litre yakıt tüketimi değeri ile bir rekor kırıldı. İbiza ECOMOTIVE bu düşük tüketim değeri ile yanlızca kendi sınıfında değil hibrid veya alternatif yakıtlı araçlara da büyük bir rakip olduğunu kanıtladı.

Test sürüşü ile ilgili açıklamalarda bulunan Plattner, "Bu rekoru kırmak inanılmazdı. Şüphesizki bu senenin en göze çarpan yakıt tasarrufu mücadelesi oldu. Bütün gece yağan yağmur sürüşü zorlaştırdı ama Ibiza ECOMOTIVE güzel bir performans sergiledi" diye konuştu.

Test verilerini değerlendiren Seat'tan yapılan açıklamaya göre, Gerhard Plattner İspanya ve Fransa arasındaki otobanda saatte 110 km ortalama hızla yol almış. Bu verilere ulaşılmasında en önemli etkenin ise optimize edilmiş aerodinamik düzenin, ağırlık azaltmanın ve 80 kw 1.4 TDI motora yapılan değişikliklerin büyük katkısı olduğunu iddia edildi.kaynak
 

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Yakıt şu an en çok tercih sebebi, araçlerde diğer fonksiyonlar neredeyse standarda dönüştü, bu rakamlarda gerçekten harika, LPG bile bu değerlerin üzerinde olur. İlgimi çekti, emeğinize sağlık.
 

oykum

Amatör
Üye
evet araç alırken insanlar artık hepsi hemen hemen aynı donanımda olduğu için yakıt tasarrufuna bakıyorlar. aracı almakla bitmiyo sürekli binebilmek için yakıt maliyetinin de düşük olması gerekiyo.
ama yinede hem performansı iyi hemde yakıt tüketimi az olan racı bulmak zor.
az yakıyorsa performansı düşük oluyor.
 

oykum

Amatör
Üye
az yakan araç mutlaka motor u küçük olan araçtır.
benim aracım 1400 motor çok da atak ama 2000 motor bir araçla nasıl kıyaslayabiliriz..
 
Üst Alt