Bozuk rezistans nasıl onarılır?

Kiş aylarinda sürücüler, arka camda oluşan buğu yüzünden sik sik görüş problemiyle karşilaşirlar. Buğuyu yok etmenin tek yolu rezistansi çaliştirmaktir.
Ancak çeşitli nedenlerden dolayi kopan ince rezistans telleri, sürücülerin başini ağritir. Oysa bu tellerin tamiri, piyasada satilan gümüş sirli boyalarla birkaç dakika içinde yapilabiliyor.

Buğu yapar

Her ne kadar yaz aylarinda varliğini unutacak bile olsaniz, arka cam rezistansi arizalandiğinda tamiratini siz yapabilirsiniz. Çok ince ve hassas bir yapiya sahip olan rezistans telleri, ya otomobilin cami silinirken ya da otomobil stationwagon ise yükleme sirasinda kopar. Isinarak arka camdaki buğuyu yok eden birbirine paralel bağli bu ince ve hassas yapili rezistans telleri koptuklarinda kendilerini buğu yaparak belli eder. Sağlam olanlar ise görevlerini sürdürmeye devam eder.

Tamiri 5 dakika

Çoğu kullanici, kopan rezistans telini tamir ettirmeye üşenir. Basit bir tel için servise gitmek zahmetli bir iş gibi görünür. Ancak teller kopmaya devam edince arka cam tamamiyla buğu yapar ve asil sorunlar da o zaman başlar. Servise gitmek için bütün tellerin kopmasini beklemek yanliş olur. Gümüş sirli iletken boyalar sayesinde, otomobilinizin rezistansini 5 dakikada tamir edebilirsiniz. Üstelik tek başiniza.

Rezistans nasil onarilir?

- Tamir için ilk olarak, tellerden hangisinin kopuk olduğunu tespit etmek gerekir. Bunu anlamak için, rezistans çaliştirilir. Çalişan tellerin üzerindeki buğu çözülürken, kopuk tellerin olduğu bölgede buğu kalacaktir. Buğunun kaldiği bölgede telin üzerindeki kopuk kolaylikla bulunabilir.

- Gümüş sirli iletken boyayi kopuk telin üzerine sürmeden önce yüzeyi temizlemek gerekir. Bunun için yüzeyi nemli bir bezle ve diğer tellere zarar vermemek için fazla bastirmadan silmelisiniz.

- Temizlenen zemin kuruduktan sonra, gümüş sirli iletken boyanin dişari taşmamasi için kutunun içinde bulunan ve ortasinda rezistans telinin kalinliği kadar boşluk olan özel karton, zemin üzerine konulur. Daha sonra, gümüş sirli iletken boya o boşluğa sürülerek, kopuk iki telin ucu birleştirilir. Eğer kutunun içerisinden, özel delikli karton çikmamişsa, kopuk kismin her iki tarafi da bantlanarak boyanin dişari taşmasi önlenebilir.

- Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gümüş sirli boyalarin kullanilmadan önce iyice çalkalanmasi gerektiği. Boya uygulandiktan sonra, kurumasi için 5-6 saat beklemek yeterli. Bu süre zarfinda rezistansin çaliştirilmamasi gerekir. Ancak bu kadar beklemek istemiyorsaniz, bir saç kurutma makinesini boyanin üzerine tutarak daha çabuk kurumasini sağlayabilirsiniz.

Dikkat

Gümüş sirli boya, sadece arka cam rezistansindaki kopukluklari giderebiliyor. Rezistansin ana bağlanti yerlerindeki hasarlarda ve ön camla yan dikiz aynalarindaki isiticili camlarda bulunan rezistans arizalarinda kullanilmaz.
Rezistansi onarmaya çalişmanin dişinda, arka cami değiştirme yolunu da seçebilirsiniz. Ancak bu çok pahali bir yol.
 
Üst Alt