• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

bozkurtların ölümü ve bozkurtlar diriliyor

  • Konbuyu başlatan diojen
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 8K

Okunuyor :
bozkurtların ölümü ve bozkurtlar diriliyor

diojen

Tecrübeli
Üye
Bozkurtların Ölümü, Hüseyin Nihal Atsız'ın Maltepe'de 13 Nisan 1946 saat 21:00'de yazmayı bitirdiği[1] Göktürk Kağanlığı tarihinden bir bölümü ve Kür Şad Destanı'nı anlattığı romanıdır.

Roman, üniversiteli bir grup gencin bir arada sohbet ederken içlerinden edebiyatçı olanın hikâyeyi anlatmasıyla başlar.

Eser, Bozkurtlar Diriliyor romanının ilk bölümü niteliğindedir.

Uyarı: Yazının devamı, eserin konusu hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Hüseyin Nihal ATSIZ'ın tarihi gerçeklere uygun[ bu romanı, Türk tarihinin mümtazbir kesitini anlatmaktadır. Romanda adı geçen Kür Şad, Kara Kağan, Tulu Han, Tüng Yabgu Kağan gibi şahsiyetler, tamamen gerçek hayattan alınmışlardırRomanda ayakları yere basan bir milliyetçilik ve tarihi romantizm ön plana çıkmaktadır.

Romanın konusu kısaca şöyledir: 627 yılında Göktürk Kağanlığı, Doğu ve Batı Kağanlıkları olarak ikiye ayrılmıştır. Doğu Kağanı Çuluk Kağan, Çin akını öncesinde, Çinli eşi İ-çing Katun tarafından zehirlenerek öldürülür. Kardeşi Bağatur Şad, Kara Kağan ünvanıyla tahta çıkar ve ilk iş olarak Göktürk geleneğine uygun olarak İ-çing Katunla evlenir. Çuluk Kağan'ın iki oğlu Tulu Han ve Kür Şad, bu duruma bir anlam veremezler. Korkunç kıtlıklar ve Çinlilerin iç karışıklıklar yaratmaları neticesinde Göktürkler iyice zayıflar. Bunun üstüne Kara Kağan'ın iradesiz politikaları da eklenince Göktürkler için felaket gelir. Kara Kağan, son akınından sonra, yanındaki 100 bin Göktürkle birlikte Çin'e esir düşer. Çinliler, Göktürkleri asimile ederek ortadan kaldırmak istemektedir. Göktürk kadınlarını cariye olarak almakta, Göktürk erkeklerine Çinçe isimler takmaktadır. 9 yıl sonra Çuluk Kağan'ın küçük oğlu Kür Şad, yanındaki kırk Göktürk'le birlikte bir ihtilal komitesi düzenler. Planı; Çin imparatorunu bir sokak baskınıyla kaçırarak Çin'deki Göktürklerle değiş-tokuş etmek, bu mümkün olmazsa öldürmektir. İhtilalcilerin aldığı habere göre Çin imparatoru her gece tedbili kıyafet gezmektedir. Fakat ihtilal gecesi büyük bir fırtına çıkar. İhtilalin haber alınıp, Çin'deki Göktürklerin kılıçtan geçirileceğinden endişelenen Kür Şad, Çin imparatorunu ele geçirmek için Çin sarayını basar. Adamlarının, Çinlilerle kıyas kabul etmez silahşörlüklerine güvenmektedir. İhtilalciler sarayı basarak yüzlerce Çinli muhafızı öldürürler. Ancak imparatoru ele geçirmeleri mümkün olmaz. Kür Şad, geri çekilme emri verir. Saray ahırından en iyi atları alarak şehirden uzaklaşmaya çalışırlar. Ancak fırtına nedeniyle Vey Irmağı'nın kıyılarında çakılıp kalırlar. Bu arada ihtilalcileri takip eden Çin müfrezesi arkalarından yetişir. Kür Şad ve yanında kalan son adamları, Vey Irmağı kıyısında dövüşerek şerefli bir şekilde ölürler. Fakat amaçlarını gerçekleştirmiş, Çin'e istedikleri korkuyu salmışlardır....


Bozkurtlar Diriliyor,


Hüseyin Nihal Atsız'ın 15 Nisan 1949'da yazmayı bitirdiği Göktürk Kağanlığı tarihinin Kür Şad'ın ölümünden İkinci Göktürk Kağanlığı'nın kuruluşuna kadarki dönemini anlattığı romanıdır.

Eser, Bozkurtların Ölümü 'nün devamı niteliğindedir. Roman, Bozkurtların Ölümü'nün bittiği yerden başlar. Kür Şad ihtilalinden sonra Göktürkler Çin esaretinden kurtulmuşlardır. Ancak bölünüp dağılmışlar, henüz devlet kuramamışlardır. Bozkurt teginlerinden Kutluk Şad, Tonyukuk ve Boyla Bağa Tarkan'la birlikte devlet kurmak için bir avuç Göktürkle yola çıkar. Kür Şad'ın oğlu Urungu da Kutluk Şad'ın yanında yer alır. Zamanla güçlenerek, Ötüken'de devleti yeniden kurarlar. Kutluk Şad, "İlteriş Kutluk Kağan" ünvanıyla kağan olur. Güneydeki Çinliler, doğudaki Kıtaylar ve kuzeydeki Dokuz Oğuzlara karşı verilen savaşlarda başarılı olurlar. Dokuz Oğuz Kağanının kızı Ay Hanım ile Kür Şad'ın oğlu Urungu arasında filizlenen aşk, Tuğla Boyu savaşında Ay Hanım'ın ölmesiyle son bulur. Kür Şad'ın oğlu, hayatta kavuşamadığı sevgilisini de yanına alarak Ölüm Uçurumu'na atlayarak intihar eder.

Bozkurtların Ölümü'nde tek bir karakterle yetinilmemiş; hemen hemen kitaptaki tüm karakterler başı çekmiştir. Bozkurtlar Diriliyor'da ise kitabın başından sonuna kadar Kür Şad'ın oğlu rolünde Urungu'yu görürüz. Diğer karakterlerin büyük bir kısmı, ilk kitapta ölen karakterlerin çocuklarıdır. Bozkurtların Ölümü'nde henüz ilk sayfada karşımıza çıkan Onbaşı Pars; Bozkurtlar Diriliyor'da Binbaşı Pars olarak karşımıza çıkar.
 
Üst Alt