• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Boz kiraz kuşu

Okunuyor :
Boz kiraz kuşu

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Boz kiraz kuşu (Emberiza cineracea), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır.

Kuşun boyu 16–17 cm, vücudu ince yapılı ve beyaz kuyruk tüylüdür. Kalın gaga kısmı daha soluk ve az çizgilidir. Sırt grimsi, koyu izler taşır, kanatlara doğru kahverengimsi tonlardadır.

Yetişkin erkeğin başı soluk sarı ve bıyık kısmı ve boğaz daha parlak çizgilidir. Türkiye'nin güneyinde yerleşenlerin genellikle alt kısımları sarı, fakat doğudakiler (E. c. semenowi formları) grimsidir. Dişiler, kahvemsi-gri üst kısımlı, boğaz beyazımsı renkli ve sadece bıyık bölgeleri sarı çizgilidir. Genç bireylerde düz bir soluk karın kısmı ve çizgili göğüs bulunur.

Kuşlar genellikle tohumlarla beslenirler. Yavrularını beslerken diğer kiraz kuşları gibi böceklerle de yerler. Kuru dağlık yamaçlarda yuvalanır, yuvasına genellikle 3 yumurta bırakır. Şakımaları, sert ve kısık zru- zru-zru-zru şeklindedir.

Boz kiraz kuşu, Türkiye'nin ve İran'ın güneyinde ve kışları Kızıl deniz çevresinden Afrika'nın kuzeydoğusuna Afrika ve Yemen'e kadar olan bölgelerde bulunur.
 
Üst Alt