Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası, Türk medeni kanunumuzda öngörülen sebeplerden birinin varlığı halinde eşlerden biri tarafından aile mahkemelerinde açılacaktır.

Eğer eşler arasında bir anlaşma söz konusu değilse boşanma davası çekişmeli olarak yürütülecektir.

Aile mahkemesinde boşanma davasını açarken bir dilekçe ile başvurmak gerekir.

Bu dilekçede iddialarınız, boşanma sebepleriniz, karşı tarafa hangi kusurlu davranışı atfediyorsanız bunların ayrıntılı şekilde gösterilmesi gerekir.

Yalnız hukuk muhakemeleri usülü kanunumuz 2011 yılında bir düzenlemeden geçmiştir. Bu sebeple, yargılamanın daha hızlı yürüyebilmesi ve yargılama süresinin kısaltılabilmesi için bir takım süreler öngörülmüştür. Bu sürelere uygun şekilde riayet edebilmek için boşanma davasının bir avukat marifetiyle yürütülmesi çok önemlidir.

Bu arada eğer maddi olarak bir avukat tutma söz konusu değilse baroların adli yardımından faydalanabilirsiniz. Bunun için barodan bilgi alabilirsiniz. Bağlı olduğunuz ilin barosunu arayarak ilgili bilgiyi edinebilirsiniz.

Boşanma davasını açtıktan sonra tanıkların dinlenilmesi, delillerin değerlendirilmesi son derece önemlidir. Diğer önemli husus, hangi vakayı iddia ediyorsanız bunun ispatı size düşer. Yani iddianın ispatı davacıya aittir. Karşı tarafın ispat etmesini beklemeyeceksiniz, siz kendiniz ispat edeceksiniz.
 
Üst Alt