Borsa Piyasasında Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsalar, hisse senetleri dışında da birçok yatırım aracını bünyesinde barındırmaktadır. Borsa piyasasında altın yatırımı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık:

Borsalar bildiğiniz en eski yatırım piyasalarıdır ve hisse senetleriyle birlikte anılmaktadır. Elbette borsada hisseler dışında daha birçok yatırım aracı işlem görmektedir. Borsada işlem gören her enstrüman kendi pazar ve piyasasını oluşturmaktadır. Örneğin; hisse senetleri pay piyasasında, altın kıymetli madenler piyasasında işlem görmektedir. Yani borsada altın yatırımı yapmak istiyorsanız, bu piyasada yaptığınızı bilmeniz gerekiyor.

Ülkemizde, 2013 yılına kadar İstanbul Altın Borsası, altın işlemlerinin yapıldığı yer olarak faaliyet gösteriyordu. Altın işlemleri, burada yapılmaktaydı. Sonrasında VOB ve İMKB ile birlikte tek çatı altına alınarak Borsa İstanbul oluşturuldu. Şimdi ise Borsa İstanbul çatısı altında Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası olarak işlemlere devam edilmektedir. 'Kıymetli Madenler' kategorisinde işlem gören altın ile borsada; vadeli işlemlerden fiziki alım satıma kadar birçok yatırım şekli söz konusudur.

İstanbul Altın Borsası Döneminde Yapılan İşlemler

Altın ticaretinin, liberalleştirilmesi yönünde alınan kararlarla birlikte, ithalat ve ihracatta çeşitli kolaylıklar sağlanmıştır. Bu sayede sektörde yaşanan hızlı büyüme, ekonomi adına oldukça önemli bir maden olan altın için yeni kararların alınmasını da hızlandırmıştır. Alınacak yeni kararlarla birlikte, altın sektörünün yeniden yapılandırılması sağlanmıştır. İstanbul Altın Borsası'nın (İAB) kuruluşu da bu amaçla gerçekleşmiştir. 1993 yılında yayımlanan, Kıymetli Madenler Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Genel Yönetmelik sonrasında tarihler 26 Temmuz 1995'i gösterdiğinde İAB faaliyete geçmiştir.

İstanbul Altın Borsası'nın oldukça önemli kuruluş amaçları bulunmaktadır. O zamanlarda hızlı bir büyüme gösteren altın sektörü ile finans sektörü arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Aynı zamanda altın sektörünün kurumsallaşması ve uluslararası rekabete açılması adına oldukça önemli adımlar atılmasını sağlamıştır. Kıymetli madenler konusunda, dünya piyasalarındaki gelişmelerin ülkemizde de yakalanması adına da İstanbul Altın Borsası oldukça önemli bir konumdaydı. Uluslararası piyasalara entegrasyonun sağlanabilmesi adına, ülkemizde de altın sektöründeki ürün çeşitliliği artırılmıştır.

Çeyrek, yarım ve tam altın gibi türler dışında vadeli altın kontratları da İAB'de işlem gören yatırım araçlarıdır. Daha sonra Borsa İstanbul çatısına girdiğinde de bu yatırım araçlarıyla işlem yapılmaya başlamıştır.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası Döneminde Yapılan İşlemler

3 Nisan 2013 tarihinde 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu hükümleri ile İstanbul Altın Borsası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın tüzel kişiliklerine son verilmiştir. Bu borsaları tek bir çatı altına toplayan Borsa İstanbul da bu şekilde açılmıştır. Tüzel kişiliklerine son verilen borsaların işlemleri ise Borsa İstanbul adı altında birer piyasa olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Günümüzde borsada yaptığınız altın işlemleri, Kıymetli Madenler Piyasası'nda gerçekleştirilmektedir. Burada işlemler; altın, gümüş, platin ve paladyum gibi madenlerle yapılmaktadır. Belirlenen standartlara göre işlem gören standart işlenmemiş altının özellikleri; en az 995/1000 saflıkta ve nitelikleri Müsteşarlık tarafından belirlenen barlar veya külçeler halinde olmasıdır. Standart dışı işlenmemiş altının özellikleri ise 995/1000'den düşük saflıkta, külçe, bar, dore bar, granül, toz veya hurda olması şeklinde sıralandırılabilir.

Kıymetli Madenler Piyasası'nda işlem gören bir diğer altın türü ise Türkiye'de bulunan rafinerilerde rafinaj işlemine tabi tutulan, cevherden üretilen dore bar, granül ve diğer kıymetli madenlerdir. Bu altınlar, rafinaj işleminin tamamlanmasıyla birlikte 7 iş günü içerisinde borsanın kasasına teslim edilmektedir. Aynı zamanda borsa tarafından belirlenecek işlem esaslarına bağlı olarak; Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü veya bu kurumun belirleyeceği kuruluşlarca düzenlenecek ayar raporunda yer alan miktarlara göre ayrı ayrı işlem yapılan altın türleri de bu piyasada işlem görmektedir. Altın fonları da borsada yatırım yapabileceğiniz enstrümanlardandır.

Borsa Piyasasında Altın Yatırımı

Borsada işlem gören altınlardan, dönemlerine göre bahsettik. Bu altın ürünleri ile borsada ister fiziki ister fiziki olmayan yatırım işlemleri yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda kıymetli maden vadeli işlem sözleşmelerine de yatırım yapmanız mümkündür. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) aracılığıyla Dolar/Ons altın vadeli işlem sözleşmelerine ve Gram bazında altın vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapabiliyorsunuz.

Borsada altın yatırımı yapmaya başlamak için kendinize bir aracı kurum seçmeniz gerekiyor. Ayrıca vadesiz bir yatırım hesabı açtırmanız gerekmektedir. Daha sonra bu hesabı, aracı kurumunuza bildirmelisiniz. İşlemlerinizi gerçekleştireceğiniz bu hesabı, güvenilir bir kurumdan açmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Hesap açma işlemlerini tamamladıktan sonra borsada nasıl bir altın yatırımı yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Vadeli sözleşmelere mi, yoksa altın türlerine mi yatırım yapacak olduğunuzu belirlemelisiniz. Bu konuya da karar verdikten sonra online bankacılık işlemlerinde olduğu gibi yatırım hesabınıza giriş yaparak al sat emirlerinizi verebilirsiniz. Borsada emirlerinizi kendiniz piyasaya iletemezsiniz. Emirleri, borsa üyesi olan aracı kuruma iletirsiniz ve onlar da piyasaya uyumlu hale getirerek gerçekleşmesini sağlarlar. Bu işlem sonrasında da istediğiniz altın pozisyonunuz oluşur.

Kaynak: altinfiyatlari.biz
 
Üst Alt