• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bombaların en babası

Okunuyor :
Bombaların en babası

securıty57

Amatör
Üye
ABD bombaların anasını Ruslar da anasını üretti. İngiltere de yarışta geri kalmadı. Korkunç silah Afganistan'da kullanılıyor.
İngiliz ordusunun, ABD'nin bombaların anası, Rusya'nın da bombaların babası olarak nitelendirdiği atom bombasından daha fazla tahrib gücüne sahip termobarik bombaları Taliban üyelerine karşı kullandığı ortaya çıktı.

Times gazetesi, saldırı helikopterlerinden atılan bombaların mağara ve sığınaklardaki Taliban üyelerini parçalayarak yok etmekte kullanıldığını yazdı. Öte yandan İngiltere Savunma Bakanlığı, insan hakları savunucularının "barbarca" diye niteledikleri bombaların kullanıldığını doğrularken, bu bombaları "termobarik" olarak tanımlamaktan kaçındı.

"Silahların olumsuz yönlerinin bilincindeyiz ancak bunlar, sahadaki komutan tarafından uygun görüldüğünde, katı koşullar altında idareli olarak kullanılıyor" açıklamasında, "termobarik" teriminin uluslararası kabul görmüş bir terim olmadığı savunularak "geliştirilmiş patlama silahı" ifadesi tercih edildi.
Times gazetesi ise silahın üreticisi Amerikan "Lockheed Martin" şirketinin bunları "termobarik bomba" olarak pazarladığına dikkat çekti. Gazete, İngiliz Savunma Bakanlığı yetkililerinin, 18 ay boyunca yürütülen tartışmaların ardından, uluslararası hukuku çiğnemekten kurtulmanın yolu olarak bombaların tanımını değiştirmeyi tercih ettiğini yazdı

Haber Kaynağı : İnternet Haber
 
Üst Alt