Bomba Patladığında Ne Yapmalısınız?

Bomba Saldırısı ve Teröre Karşı Korunma Yolları,Patlama Anında Neler Yapmalıyız?,bombadan korunma yolları

Ölmekten yorulduk, ama ölümün soğukluğu da peşimizi bırakmıyor.CIA'nın haberine görede canlı bombalar çoğalmış.Ve ülkemizde canli bombadan nasıl korunur bunun taktikleri verilir hale geldi.Ne yazıkki ülke olarak bu durumada geldik.Hayatta kalmak için bir bombanın patlayacağından şüphe ettiyseniz, ya da eminseniz aşağıdaki noktalara uymanız hedef olma ihtimalini azaltabilir. Peki bombalı saldırılardan ve patlamalardan kendimizi nasıl koruyabiliriz? İşte beklenmedik saldırılarda dikkat edilmesi gerekenler...

Patlamanın ilk blust etkisi ses hızındadır. Patlamaya yakınlık oranınca, ilk önce akciğer, dalak, bağırsak, östaki borusu gibi içinde basınç olan organlar patlar. Sonra, yaklaşık 3000 derece alevi ile sizi kavurur. En son, şarapnel-parça etkisi ile sizi yaralar. Bütün bunlar saniyenin yarısında olur.

1. Bombaya asla ve asla ayakta yakalanmamaya çalışın. Bomba, patladığı noktadan itibaren v işareti çizerek etki yapar. Bomba uyarısı varsa ve patlayacaksa en az 20-25 metre uzaklaşmaya çalışın ve hesaplayabiliyorsanız başınız ters yöne gelecek şekilde hemen yüzükoyun yere uzanın. Kollarınızla başınızı koruyun. Bacaklarınızı uzatın ve çapraz olarak birleştirin. Bu sayede ayakkabı tabanlarınız şarapnellere karşı (az da olsa ) kalkan oluşturabilir. Bacaklarınızı çapraz olarak birleştirmeniz savrulmanızı zorlaştırır ve kasık bölgesini korur.

2. Patlama anında ağzınızı açık tutun. Böylece patlamadan kaynaklanan basıncın ciğerlerinize baskısını azaltmış olursunuz.

3. Yapabiliyorsanız patlama anı ve sonraki yarım dakika içinde nefes almamaya çalışın. Yapabiliyorsanız nefessiz kalma sürenizi uzatın. Patlayıcının kimyasal etkisi ve patlamanın yarattığı sıcak hava ciğerlerinize zarar verebilir.

4. Bomba patladıktan sonra ilk şok üzerinize gelecektir. Açık alandaysanız, şokun ardından bir kaç saniye daha bekleyin. Çünkü o sırada havada uçuşan parçalar olacaktır.

5. İçinizden ona kadar sayın sonra kalkabiliyorsanız kalkın ve uzaklaşın. Bombaya yakınsanız ve kurtulduysanız ayağa kalkmadan temiz havaya ulaşıncaya kadar yerde hareket edin. Sakın sürünmeyin. Çünkü yerler pek çok parça ile dolu olacaktır ve siz süründükçe bunlar vücudunuzu parçalayacaktır. Sürünmek yerine dirseğiniz üzerinde yükselin ve bir bacağınızı kaldırarak kendinizi itin. Bu şekilde temiz havaya ulaşıncaya kadar ilerlemeye çalışın ve bu ana kadar yapabiliyorsanız nefes almayın veya çok az nefes alın.

6. Temiz havaya ulaşabilirseniz ayağa kalkın ve hemen insanların az olduğu bölgeye doğru ilerleyin. (Bombacıya doğru değil tabii) Çünkü ikinci bir bomba olabilir ve büyük ihtimalle insanların yoğunlaştığı yerde patlayacaktır.

7. Güvenli mesafeye ulaştıktan sonra (ortalama 50-100 metre) bedeninizi kontrol edin. Panikle yaralarınızı fark etmeyebilirsiniz.

8. Yanınızda çocuğunuz varsa onun üzerine yatın ve madde 1’deki gibi pozisyon alın.

9. Bombadan korunmak adına bir sütunun arkasına geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu sütunun önünde bir duvar varsa başınız daha büyük belaya girecek demektir. Çünkü bombanın şok dalgası duvardan seker ve direkt üzerinize biner.

10. Kendinizi tamamen güvene aldıktan sonra insanlara yardım etmeyi unutmayın.

Kirli insanların kanlı ellerinin, masum insanların tertemiz boğazlarından çekildiği günlere kavuşmak dileğiyle..
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt