böcek...

  • Konbuyu başlatanEftelya
  • Başlangıç tarihi
E

Eftelya

Ziyaretci
neden böcek yemıyoruz:)

bılıyorum mıdenız bulandı şu anda ama hıç düşündünüz mu neden böcek yemıyoruz?
Tayvan'da cırcır böceklerinin ve sotelenmiş tırtılların bolca tüketildiğini herkes bilir veya Papua Yeni Gine'de muz yapraklarının içinde dolaşan kurtların yenilebildiğini... Keza Bali de de 'yusufçuk' adıyla bilinen böcekler adada oldukça lezzetli bulunuyor.

Birleşmiş Yiyecek ve Tarım Organizasyonu Patrick Durst, 'Eğer tüketiciler yemek ve mutfak ufuklarını biraz daha genişletirse, sadece belli bölgelerde değil tüm dünyada böcek yemek yaygınlaşabilir. Önemli olan böcekle yapılmış bir yemeği sunarken insanlara böcek yiyor hissi yaratmamaktır' diyor.

Böcek yeme alışkanlığını yaymak için uğraş veren Uluslararası tarım Organizasyonu böcek yemenin yararları üzerine bir konferans da düzenledi.

Böcek yeme fikrinin insanda oluşturduğu tek duygu iğrenme duygusudur. İnsanların gıda tüketim alışkanlıklarını, Kalori değerleri ve beslenme dengesi değil, dinler, gelenekler kısacası kültürler belirler.

Günümüz insanları sadece birkaç omurgalı, yumuşakça ve kabukluları yemesine karşın, atalarımız böcek yiyici idi.

Böcekler bol miktarda protein ve yağsız sığır etinden daha az yağ içerirler, içlerinde bol miktarda kalsiyum, demir, çeşitli mineraller ve vitamin vardır.

Protein içeriği bakımından, çekirge yüzde 50-75, örümcek yüzde 64, karınca yüzde 24, tavuk yüzde 23, balık yüzde 21, sığır eti yüzde 20 ve kuzu eti yüzde 17 zengindir.

Avrupalılar böcek yemez ama Afrika'da değişik çekirge türleri ve iri kelebek tırtılları yenir. Tayland'da bir tür iri su böceği, Yeni Gine'de ağustos böceği, Japonya'da kızartılmış yaban ansı, yalnız veya diğer besin maddeleri ile veya soslarla karıştırılıp yenmektedir.

Halen dünyamızda, insan gıdası olarak 500 civarında böcek türü yenilmekte, bunun yüzde 40'ı Meksika'da tüketilmektedir.

İnsanların böcek yeme alışkanlığım kazanamamalarının sebebi muhtemelen, böceklerin boyutlarının küçük, dolayısıyla tüketim için gerekli olan miktarın temininin zor olmasından kaynaklanmaktadır.

Bundan sonra söyleyeceklerimiz, bizi dikkatli okuyan ve evlerindeki kalorifer böceğinin ekonomik değerini anlayan okurlara;

Eğer böcek yemeye karar vermişseniz, onları sağlıklı olarak yakalamalı ve derhal işleme koymalısınız, çünkü ölü böcekler çok çabuk bozulurlar.

Karasinekler ve hamamböcekleri gibi böcekler çoğunlukla bakteri taşırlar, bunları yememek gerekir. Aslında Öyle veya böyle bütün böcekler parazit taşıdıklarından, iyi bir pişirme gerekir.Tüylü böcekler boğazı tahriş eder, renkli böcekler ise çoğunlukla zehirlidir.

Şaka bir yana, insanlar sağlıklı bir şekilde böcek yiyebilme alışkanlığına kavuşsalardı, besi hayvancılığına ayrılan otlaklar bugün orman olarak korunabilecekti!
konuyu sonuna kadar okuyabılen arkadaslara tesekkurler..bana sorarsanız aç kalsam yaprak bıtkı yerım ama böcek asla ve asla yemem.nette dolasırken konu ılgımı cektı sadece bu:)
__________________
e-kolay net
 
Zamanın da yemiş olsaydık şimdide yiyor olurduk.. :Cachondon:
Düşünsenize çıtır çıtır leblebi gibi sanırsam.. :Cachondon:

ama ben almayım alanada mani olmayım.. AFİYET OLSUN.. :Cachondon:
 
Üst Alt