Bizi Allah mı yarattı? Bizi Allah Yaratmadıysa Kim Yarattı?

Ne zamandan beri üyelerin açtığı konulara yöneticiler değilde diğer üyeler müdahale ediyor demicem ne yazıkki bayağı uzun bir zamandır müdahale edilip forumda niyeyse fikirlere,düşüncelere,konulara göre bir gerginlik yaratılmaya çalışılıyor.Bunun tartışmalarıda oldu geçer diye bekledim ama hiçbir düzelme yok.Açılan konuların başlığı anasayfada gözüküyor konu başlığını beğenmeyen mümkünse konuya girmesin yok dayanamayıp illa konuya fikrini yazıcaksa sadece fikrini yazsın oda konuyu açan arkadaşa saldırmadan,ima yapmadan,aşılama yapmaya çalışmadan,fetva vermeden,hakaret etmeden lütfen!!!

Forumda FORUM KURALLARINA göre işler herşey üyelerin nabzına göre değil..Burası her türlü bilginin,paylaşımın (forum kuralları çerçevesinde)paylaşıldığı bir ortam ve burada farklı kişilikler var ayrıca kimse kimsenin huyuna,fikrine göre konu açıp,yorum yapıcak diye bir kuralımızda henüz yok bildiğim kadarıyla..

Lütfen açılan konulara bu şekil müdahaleler edip hem ortalığı hemde konuyu açan arkadaşları germeyin..
:alkis::alkis:
Harikasın arkadaşım.:freakedout:
Kıdemli olmak başka bişey..:prv:
 
Konu neydi unuttum:)

Başlığın haricinde herşey konuşuluyor,Yakamoz adına üzüldüm.

Açın başka bir başlık arkadaşlar,

kirli çamaşırlar,
içimizdeki zehir,
madalyonun öteki yüzü, bla bla bla,,,,

Bırakın insanlar enteresan gelen konuları araştırsın,merak ettiği konuları tartışsın, hemen etiketlemeyin arkadaşlar(ultimatom vermeyin)

Kişi inanan biridir; ama merak ediyodur, bu onun inkar ettiği anl***** gelmez.
kişileri sınırlar içinde hapsetmeyin,düşünelim, tartışalım,Allah cc öyle bir yetenek fazilet bize(akıl) onunla çok yararlı insanda olur, çok zararlı insanda olur.Haşa kendini yaratanı bile inkar edebilir.
Düşünerek, konuşarak, araştırarak doğruya yaklaşabiliriz diye düşünüyorum.
Saygılarımla...

Dost'ça kalın....
 
Beni Allah yarattı. İnancım bu yönde. Kendisini Allah'dan başka bir ilahın yarattığına veya tesadüfen hasıl olduğuna inanan varsa o da yazsın bu konuya...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Aslında sorunun ilk bölümü ve virgülden sonraki kısmı aynı kapıya çıkmakta ;

" Bizi Allah mı yarattı? Bizi Allah Yaratmadıysa Kim Yarattı?"

Yani bizi Allah yaratıysa sorun yok,eğer Allah'tan başka biri ( Bizi Allah Yaratmadıysa Kim Yarattı? )yaratıysa,eh biz onu zaten Allah olarak biliyoruz.

Bence konu " bizi Allah mı yarattı,yoksa tesadüfler zinciri sonucunda mı ortaya çıktık/oluştuk " olabilirdi.Ancak bu konu da çok tartışıldı.

Konu başlığından olsa olsa " Zecharia Sitchin " düşüncesi kokusu alıyorum.Eğer o konuda bir doğruluk payı varsa değişen bir şey olur mu inancımızda, emin olun onu da tam olarak bilemiyorum.

ZECHARIA SITCHIN

Zecharia Sitchin altı kitaplık "Dünya Tarihçesi" adlı kitap serisiyle büyük sansasyon yaratmış, Rus asıllı bilimadamı, sümerologdur. Çivi yazısı dışında hiç bilinmeyen "ölü diller" konusundaki çalışmalarıyla da akademi düzeyinde kendine önemli bir yer edinmiştir.
1922 yılında Bakü'de doğdu. Ailesiyle birlikte köklerinin geldiği Filintin'e giden Zecharia Sitchin burada büyüdü, bu sırada Orta Doğu dillerine ilgi duymaya başladı, İbranice ve Sümerce öğrendi. Eğitimi için İngiltere'ye giden Sitchin Londra İktisadi ve Siyasal Bilimler Yüksek Okulu ve Londra Üniversitesi'nden mezun oldu. Ardından Filistin'e geri dönüp gazetecilik yaptı. 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusu'nda görev aldı. 1950'li yılların ortalarında Amerika'ya yerleşti. Yaşamını New York'ta sürdürmektedir.
1970'lerde Orta Doğu üzerine yaptığı arkeoloji araştırmalarını 12. Gezegen adını verdiği bir kitapta topladı, kitabın basımı 1976'da tamamlandı.

Zecharia Sitchin, Yakın Doğu tarihi ve arkeolojisi uzmanıdır, Eski Ahit (Tevrat ve Zebur), Sami ve Avrupa dilleri, modern ve eski İbrani dili konularında eğitim almış ve Londra İktisadi ve Siyasal Bilimler Okulu´nda öğrenim gördükten sonra Londra Üniversitesi´nden mezun oldu. Uzun yıllar gazetecilik ve yazarlık yaptıktan sonra şimdi New York´da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor. Sümer dilini anlayan ve okuyan nadir bilginlerden biridir, yeni çalışmaları Yakın Doğu´daki eski uygarlıklar tarafından yazılan kil tablet metinlerle ilgilidir; bu alanda aradığı çok daha eski uygarlıklardır. Sitchin´in kitapları körler için yazılan Braille alfabesine bile çevrilmiş, sayısız radyo ve tv programlarında tartışılmıştır. Sitchin´in "Dünya Kronolojisi" adlı kitap serisi mitolojinin kökeni olarak kabul edilebilir, bir hayal ürünü değildir çünkü geçerli ve sağlam kaynaklara dayanmaktadır, yazar bunlara "Antik Anılar" demektedir. Tevrat ve İncil dinsel bir metin olarak değil, tarihsel/bilimsel bir döküman olarak okunmalıdır, antik büyük uygarlıkların kökeni dünyadışıdır. Sitchin, antik bilginin dünyaya Annunaki (Göklerden dünyaya gelen) tarafından getirildiği öne sürerken, modern bilimin antik bilgiyle uyum sağlamaya başladığını ve devamı olduğunu belirtmektedir. İlk kitabı olan "12. Gezegen"de Güneş Sistemi´ndeki kayıp gezegen olasılığından söz eder ve bu gezegenden dünyaya yarım milyon yıl önce gelen halkın, kutsal kitaplarda anlatılan olaylara neden olduğunu belirtmektedir. Örneğin Tevrat´ın "Genesis" bölümünün 6. Bölümü´nde adları geçen ve Tufan´dan önce insanoğullarının kızlarıyla evlenen "Nefilimler"in 12. Gezegen´den geldiğini yazar. "Nefilim" sözcüğünün özgün anlamı, "Tanrının Oğulları veya göklerden gelen Devler"dir ve bizler geçmişte devlerin yaşadıklarını düşünüyor ve araştırıyoruz. Sitchin, kilisenin kutsal kitaplarla ilgili soru sorulmaması kuralını da eleştiriyor ve sorgulamanın kutsallıkla ilgisi olmadığını söylüyor. Çünkü, ona göre tarihsel bilgiler bu metinlerin içinde saklıdırlar, İbranice´deki "Nafal" sözcüğü de "Nefilim" yorumunu destekler gibidir ve "Düşüş/Düşenler" anlamındadır.

Zecharia Sitchin
Duman6

Sağlıcakla kalınız.
 
Son düzenleme:
Insan, evrenin olusumunda gecen korkunc zamani, maddeyi-hareketi anlayamadigindan, tüm bunlarin karsiligina tekabül eden kisa, ucuz ve basitinden bir cevap : allahi icad etti.

Sorunun bence dogrusu : Allahi kim yaratti?
 
İnsanın anlama kapasitesi muhakkak ki cüzi. Allah'ın ezeli ve ebedi olduğunu mantığının alamayacağı kadar cüzi. İnancı bütün bir kimsenin bile sorgulayıp akıl sır erdiremeyeceği, anlıyamayacağı derecede cüzi...
Kendi beynimize ve mantığımıza göre değerlendirme yapmak ve bir sonuca varmak tutarsız ve tehlikeli...
 
Herkes düşüncelerini savuna bilir gayet normaldir..İnanır inanmaz o kişinin iradesini,bakış açısını yansıtır..Kainat ,galaksiler,yıldızlar,atom bunca kusursuz düzen asla evrimle açıklanamaz,varsa açıklarım diyen zamanımı ayırır dinlerim..Üstün akıl sahibi yaratıcı olduğu herhaliyle belli..Ama Maymundan gelen şeytandan doğan tesadüfen olan insanların olduğuda kesinlikle doğru..Gün geçtikçe daha çok görüyorum..Kabullenmek uygulamaktır,bu tip insanların içinde korku olmaz Allahtan bile korkmayacak kadar cesurdurlar,bu inançsızlıkları şeytanın yardımıyla kuvvetlenir..Yaratıcıyı bile halt ettik diyerek haz duyarlar..Zora düşüncede inanmadan yalvarırlar..
 
Son düzenleme:
Üst Alt