Bizi ABD yanlısı yapan bu milletin yapısı mı yoksa bu devletin konumu mu?

Öncelikle milletin yapısı, sonra da devlet politikasıdır.
Ve en başta da burjuvaya koşulsuz teslim olan korkakların basiretsizliğidir.

Örnek mi :
ABD emperyalizmine teslim olanların, bunlara karşı çıkanlara yaptıkları ortadadır. (Deniz Gezmişler)
 
Büyük atanın zamansız ölümüdür. çünkü onu takip etmeyi beceremeyen inçnü baş suçlu ve sonrasındakiler ise malum ele geçirilmişlerdir.
 
ABD nedir ? neyin simgesi neyin baz noktasıdır ?

ABD yanlısı olmak ne demektir ? ne demek değildir ?

Bunu siyasimi yoksa kültürel mi değerlendiricez ?

Yada bir an için ABD nin olmadığını hatta başka bir süper güç olduğunu düşünelim ne dersiniz ?

Bu soruları çoğaltabiliriz ve malesefki buda büyük karmaşa yaratır.

Çok ufak bir örnek 2 dünya savaşında sadece bir oda olarak bulunan amerikan istihbaratı şu anda bir şehir büyüklüğünde ve stratejik noktaları yer altında bulunmaktadır.

Zamanında Amerikanın fransa - israil ortaklığından yediği kazığın dönüşü bizim gibi bir çok gelişmekte olan ülkelere istihbarat ağı kurmakla olmuş ve Türkiye deki bu ağın adı Telekom olmuştur.

Dönüp bakınca eğer akıllı bir siyasetçiyseniz gücün yanında olmanız size karşısında olmanızdan daha büyük çıkarlar sağlar. Bunu çok çok iyi kullanan ve bu güç tarafından yeri geldiği zaman kullanılmayı kabul eden bir hükümet tarafından yönetiliyoruz.

Burada millete gelirsek :) ı ıh belki 20 yy ın ikinci çeyreğine kadar arz talep olarak ilerlesekte şu anda dayatma altındayız. Gerek ticari gerek sosyolojik gerekse siyasi olarak dayatma altındayız. Buna karşı çıkmanında açıkça söylemek gerekirse don kişotluk yapmaktan farkıda yok şu an için.
 
Üst Alt