• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Biz Eskiden

Okunuyor :
Biz Eskiden

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Eskiyi özlemle anabiliyoruz sadece ne yazık ki,ve böyle bir yazıyı okuyunca " iç geçiriyoruz "...

Zamana mı uyuyoruz yoksa zaman mı bizi kendine uyduruyor düşünüyorum ama,ancak yumurta - tavuk misali içinden çıkılası gibi değil...

Geçmişi anımsattığın için teşekkürler EFLAMOR...

Sağlıcakla kalınız.

İnci

Kıdemli
Üye
Merhaba,

Eskiyi özlemle anabiliyoruz sadece ne yazık ki,ve böyle bir yazıyı okuyunca " iç geçiriyoruz "...

Zamana mı uyuyoruz yoksa zaman mı bizi kendine uyduruyor düşünüyorum ama,ancak yumurta - tavuk misali içinden çıkılası gibi değil...

Geçmişi anımsattığın için teşekkürler EFLAMOR...

Sağlıcakla kalınız.
O zamanda insanlar aynı insanlar değil miydi? Anlamak pek mümkün olmuyor.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Galiba bu,birşeylerin olmaması /mahrumiyetindendi,diye de düşünmeden edemiyorum.Örneğin,oyuncak araba diye bir şey bilmiyorduk,arabalarımızı " telden " yapıyorduk,ama tozluklarını bile yapıyorduk hem de panzarottan :))),tabanca sadece " mantar tabancasıydı ",yollar asfalt olmadığından gerçekten cilli oynamak hastalık derecesindeydi...

Kısaca alabilecek çeşit varmıydı...maalesef yoktu.Peki olsaydı alabilir miydik...Yine maalesef alamazdık.Galiba herşey birbiriyle paralel gelişiyor,değişiyor.

Çalışırdık,küçücük yaşlardan itibaren.Örneğin benim çalışma hayatım 1976-77 yılından beridir devam ediyor.İlk " Tornacıda " başladım çalışmaya " kalfadan haşa Allah'tan korkar gibi " korkardık.Sonrada yattığın yeri bilemediğin bir çalışma temposu...O gün bu gündür devam ediyor.Şimdi de küçücük yaşlardan itibaren çocukların çalıştığını biliyoruz.Ne kadar doğru ne kadar yanlış emin olun bilmiyorum.

Hazır giyim genelde pek yoktu,annelerimiz kumaş alır geçer makinanın başına tıkır,tıkır...tıkır da tıkır pantalon,gömlek dikerdi ve " bayram " yapardık...Bizden önceki kuşaklarda sanırım bu da pek yoktu...

Peki ne değişti,dejenerasyon var mı,evet belli ölçüde var ne yazıkki.Bu da bizi eskiyi anınca " nostalji " yaşamamıza neden oluyor.

Bu dejenerasyona çocuklarımızı kaptırmamamızın yolu galiba en başında " var ile yoku " öğretebilmekten geçiyor...

Sağlıcakla kalınız.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
O zamanların oyunları farklıydı. İmkanları bence aynıydı.

Oyunları derken propaganda açısından değil..

İmkanları aynıydı çünkü sabah kalkıp işe güze giderlerdi, yine aynı. Okula giderken yorulurlardı yine aydı. Geçmişi saygıyla alıyorum, o zamanlar savaç vesaire varmıydı.. Tabii vardı. Bunlara ne söyleyecek nede söyleyebilecek, benim haddime değil, yanlış anlaşılmasın.

Demek istediğim gündelik işler..

O zamanın ''oyun'' ları geleceği inşa edeceğinin sembolüydü. Şimdinin oyunları ise geleceği inşa edecek semboller, simgeler, hislerden oluşan fikirler,şablonlar.

Bu yüzden, matematiksel anlamda bir bağlantısı olduğunu düşünüyorum.

Yemek kültürü vesaire onlarıda söylersek ,değişen toplumla söyleyeceklerimizin birer parçası.

Son düzenleme:
Üst Alt