Bitkilerle Basur Hemoroit tedavisi

Basur (Hemoroit)

Basur bir damar hastalığıdır. Kalın bağırsağın sonunda toplar damarın genişlemesi ve şişmesi sonucunda ortaya çıkar.

Hastalığın nedenleri arasında uzun süreli kabızlık, oturarak çalışma, hareket yetersizliği, alkol, fazla baharatlı yemek, şişmanlık, uzun süreli ağır bedensel işler sayılabilir. şikayetler arasında kaşıntı, ağrı, akıntı ve kanama, yanma hissi görülebilir.

Bitkisel ilaçlarla kaşıntı, yanma ve ıslaklık gibi şikayetler azaltılabilir. Henüz dış meme oluşmadığı veya memeye bastırılınca iç kısma geçtiği devrelerde (I. ve II.) bitkisel ilaçlarla tedavi tek başına mümkündür. Daha ileri devrelerde hekim gözetiminde tedavi gereklidir.

Büzücü etki ve kaşıntıyı azaltmak için cadı fındığı yaprağı ve kabuğu, kavak tomurcuğu, saplı meşe kabuğu ve tavşanmemesi kökü kullanılmaktadır.

Damarları destekleyici olarak tavşanmemesi kökü kullanılmaktadır.

İltihaplanmayı önleyici olarak cadı fındığı yaprağı ve kabuğu, kavak tomurcuğu, papatya çiçeği, saplı meşe kabuğu ve tavşan memesi kökü kullanılmaktadır.

Kanamayı önleyici olarak cadı fındığı yaprağı ve kabuğu ile saplı meşe kabuğu kullanılmaktadır.

Tedavi amacına uygun olarak yukarıda belirtilen gruplardan bir veya bir kaçı birlikte kullanılabilir.

Tedaviye destek olmak amacı ile dar elbise giyilmemeli, pamuklu rahat iç çamaşırı kullanılmalı, temizlikte tuvalet kağıdı yerine ıslak mendil kullanılmamalıdır. Makatın tekrar tahriş edilmemesi için yumuşak dışkılama şartlarının hazırlanması çok önemlidir (Bakınız: Kabızlık).

Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:​

Cadıfındığı yaprağı ve kökü: Fitil şeklindeki hazır ilacı kullanılır.
Kavak tomurcuğu: Fitil şeklindeki hazır ilacı kullanılır.
Papatya çiçeği: Fitil şeklindeki hazır ilacı kullanılır.
Tavşanmemesi kökü: Merhem ve fitil şeklindeki hazır ilacı kullanılır.

Haricen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:​

Cadıfındığı yaprağı ve kökü: Merhemi kullanılır,
Kavak tomurcuğu: Kremi kullanılır.

Papatya çiçeği: Sargı, yıkama, banyo: Kıyılmış 50 gr çiçek üzerine 2 litre kaynar su ilave edilir, kabın ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısıma 8 litre su ilave edilir (Her 10 litre su için 50 gr çiçek). Hazır krem ve merhem şeklindeki ilacı kullanılabilir.

Saplı meşe kabuğu: İnce kıyılmış 3 yemek kaşığı kabuk 300 ml su ile 15 dakika kaynatılır, süzülür. Sulu kısım 20 litre ılık suya (32-35 derece) ilave edilir. Bu su ile oturma banyosu yapılır. Oturma banyosu başlangıçta günde bir defa, daha sonra gün aşırı olarak 20 dakika süreyle uygulanır.

Tavşanmemesi kökü: Hazır ilaç şeklinde kullanılır.

Kaynaklar:
1- Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212) 5285076-5286005.
2- Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2,
(0212) 5285076-5286005.
 
Üst Alt