Bit Nasıl Temizlenir?

En İyi Bit İlacı Hangisidir?,Hangi Bit İlacı Daha İyidir?,Bit nasıl temizlenir?,Bit nasıl tedavi edilir? ,Saçtaki Sirkeler Nasıl Temizlenir?

Saç bitinin ilk belirtisi kafa kaşınma ile başlar. Kafanın belirli bir bölgesinde yoğun olarak kaşıntı meydana gelir. Kaşıntı sonucu ise deride kızarıklıklar ve yaralar oluşur. Bit tespit edildikten sonra hiç zaman kaybetmeden tedavisine başlanmalı ve temizliği yapılmalıdır. Aksi taktirde bit diğer kişilere de bulaşabilir. Yakın temasta bulunan diğer kişiler önlemini almalıdır. İlerleyen safhalarda kurtulmak zorlu hale gelir.Saç bitleri saçlarda çoğalıp yaşayan, kafa derisindeki kandan beslenen küçük böceklerdir. Bitlerin büyüklüğü susam tanesi kadar olup, 6 bacakları vardır ve renkleri bronzdan grimsi beyaza kadar değişmektedir. ömürleri 30 gündür ve kafa derisinden uzakta sadece 2 gün yaşayabilirler.Sirke , saç bitinin yumurtasına verilen isimdir. küçük beyazımsı toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışık duran beneklerdir. Sirkeler önce saç derisine çok yakın bir yere bırakılırlar, daha sonra saç uzadıkça saç dibinden uzaklaşırlar. Sirkeler yaklaşık 7 ila 10 gün arasında yumurtadan çıkarlar ve 7 gün içinde olgun bir bit halini alırlar.

Bit Tedavisinde Yapılması Gerekenler Nedir, Sirke Temizliği Nasıl Yapılır ?
- İlk olarak kişinin kafasında saç bitinin tespit edilmesi gerekmektedir. Saç biti tespit edildikten sonra zaman kaybetmeden eczaneye giderek uygun bit ilacını temin etmelisiniz.
-Satın aldığınız bit ilacını prospektüsüne uygun bir şekilde uygulamalısınız. Aksi taktirde etki etmez, bitlerden kurtulamazsınız.
- Bit ilacını kullanmadan önce saçınızı mutlaka kirden ve yağdan arındırmanız gerekir. Saçı yağlanmasına sebep olacak krem ve benzeri kozmetik ürünlerini kullanmayın. Saçınızı tamamen kuruttuktan sonra bit ilacını uygulayın.
- Bit ilacı sayesinde saçınızda asalak yaşayan bitlerden kurtulabilirsiniz fakat sirkelerden (bit yumurtası olarak tabir edilir) kurtulmanız bu şekilde mümkün değildir. Bit ilacını kullandıktan sonra hazırlayacağınız üzüm veya elma sirkeli suyla saçlarınızı durulayın. Sirke ve su oranı birbirine eşit olsun. Bu sayede bit yumurtalarının yani sirkelerin çözülmesini sağlarsınız. Tüm bunların sonrasında sıkı dişlere sahip bir tarak yardımıyla veya bit tarağı ile saçlarınızı iyice tarayın. Bu aşamada size yardım edebilecek birisi varsa oldukça iyi olur çünkü saçınızın ense ve arka bölümlerine rahatlıkla ulaşamazsınız.
-Temizliği ve tedavinin kalıcı olabilmesi için aynı işlemleri 1 hafta sonra tekrardan uygulamanız gerekir.
-Sirke ve bit temizliğinde bir diğer etkili çözüm zeytinyağı kullanımıdır. Saçlarınızı zeytinyağı ile iyice ovun ve streç fil ile sarıp bir gece bekletin. Gecenin ardından saçlarınızı şampuan ile iyice yıkayıp sirkeli su ile durulayın.
- Bit sadece kafada saçlarda gözükmez. Bıyık, sakal, koltuk altı tüyleri ve genital bölge de bu durumdan nasibini alır. Bu bölgeleri de kontrol etmeyi ve temizlemeyi ihmal etmeyin. Koltuk altı tüylerini ve genital bölge kıllarını her zaman kesmenizi tavsiye ederiz.
 
  • Etiketler
    bit ilacı bit nasıl tedavi edilir? bit nasıl temizlenir?
  • Üst Alt