• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bir tek bakteri dünyayı istila edebilirdi

  • Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Bir tek bakteri dünyayı istila edebilirdi

RABİA

Bağımlı
Üye
Alparslan ÖZYAZICI

Bir tek bakteri dünyayı istila edebilirdi


Mikroskopla büyütünce ancak görülebilen amip adlı canlı normal şartlarda üç günde bir def’a bölünür. Bu hızla bölünme devam etse, gözle bakılınca görülemeyen bir tek amipten 72 gün sonra, takriben 17 milyon amip yaratılmış olurdu. Ve bölünme hızı böylece devam etse, uzun olmayan bir zamanda bu canlıların ne kadar büyük bir kitleye değişebileceklerini düşünelim.

Gene mikroskobik bir canlı olan terliksi hayvan normal şartlarda her 24 saatte bir bölünür. Şayet bu hızla bölünme devam etse idi, direkt gözle bakınca görülemeyen bir tek terliksi hayvandan, beş yılda dünyadan milyonlarca def’a büyük bir kitle meydana gelecekti.

Bir kısmı hastalıklara yol açan ve çoğu faydalı olan bakterilerin ebadı milimetrenin binde biri veya yüzde biri kadardır. Bazı bakteriler her 20 dakika da bir bölünürler. Yani bir bakteri 20 dakika sonra iki bakteri olur. Bir 20 dakika kadar sonra iki bakteri dört bakteri olur. Bir 20 dakika kadar sonra da dört bakteri sekiz bakteri olur. Ve bölünme bu şekilde devam etse, bir bakteriden üçüncü günün sonunda 75 000 ton ağırlığında bir bakteri kitlesi meydana gelecekti. Şayet bu hızla bölünme devam etse, çok geçmeden yeryüzünü, denizleri, havayı dolduracak bir kitle olacak ve fazla uzun olmayan bir zamanda, güneş sistemini dolduracak bir bakteri kitlesi teşekkül edecekti. (1)

Her tarafımız, cildimiz, dişlerimizin etrafı, bağırsaklarımızın içi mikroplarla doludur. Toprakta, sularda, havada velhasıl her tarafımızda, her yerde milyarlarca bakteriler bulunmasına rağmen, bunlar belli bir zamandan sonra çoğalmamakta, bütün şartlar hazır olmasına rağmen, nihayetsiz bir Kudret bu gözle görülmeyen bakterileri dizginlemektedir.

Bu misâlleri arttırmak mümkündür. Adeta dünyayı, hatta güneş sistemini bile istila edebilecek çoğalma istidadı ile yaratılan bu canlıların, bir safhadan sonra çoğalmaları durdurulmakta, üremelerine bir tahdit konmaktadır. Bu hal ise, her çeşit mahlûkatta belki her bir canlıda tasarruf eden, bütün mevcudatı hükmü altına alan, bütün eşyayı zabt eden, kudreti nihayetsiz olan Allah’ı açıkça göstermektedir.

Dipnot:
1. Smith E T : Exploring Biology. 4th Ed, Harcourt, Brace and Company, New York, 1954, p.353.
kaynak
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Aslında yazmayacaktım. Çünkü buna benzer konulara daha önce yazmıştım. Şimdi yazmamaktan vazgeçtim. Hem tartışma bölümü :)

Herşey nizam içerisinde. Bİr mikrop, bir toz, bir zerrecik herşey.. Toplu iğne ucu kadar şey bağlantı içerisinde. Küöükken ihç anlam veremiyordum. Şimdi alıştım aslında. Belki sonsuzluk kavr*****..
 

cumleci

Amatör
Üye
Rahman suresi geldi bir an gözümün önüne. Hala da görmediğime inanmam diyenler var. Görmediklerin güneş sistemini istila edecek Allah'ın kudreti olmasa. Vay be şaşırtıcı.

Pasteur'da mikrobu yeniden keşfettiğinde; (yeniden diyorum çünkü ilk Akşemseddin (ks) Hazretleri keşfetmişti) Darwinistler teorilerine kanıt olarak gösterdiler mikrobu fakat Pasteur bile ''Tüm kainat Allah'ı reddetse de bu mikrobun varlığı ''O''nun ispatı için bana kafidir.'' Demişti...
 
Üst Alt