• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bir Rus Hz. Muhammed (sav)'e şiir yazdı

  • Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 12
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Bir Rus Hz. Muhammed (sav)'e şiir yazdı

RABİA

Bağımlı
Üye
Bir Rus Hz. Muhammed (sav)'e şiir yazdı

Rusya Müftüler Konseyinin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği "Alemlere Rahmet - Peygamber Hz. Muhammed" adlı şiir yarışmasını Rus şair Nikolay Pereyaslov kazandı.

Müftüler Konseyi tarafından düzenlenen yarışmaya ülke genelinde 112 şair katılırken, en iyi 3 şiirin sahibi olan şairlere ödülleri, düzenlenen törenle verildi.

Juri, birinciliğe layık şiir olmadığı kanaatine varırken, en iyi ikinci şiir ödülü Müslüman olmayan Pereyaslov'un "Muhammed Peygamber'in Veda Hutbesi" adlı şiirine verildi. Yarışmada 3'üncülüğü "Örtü" şiiriyle Marat Safiulin ve "Mekke Yağmuru" şiiriyle Galina Emıkova paylaştı.

Ödül töreninde konuşan Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, gelecek yıl yarışmanın 5'incisini düzenledikten sonra 5 yıl içinde yarışmaya katılan şiirlerden oluşan bir kitap yayımlamayı planladıklarını bildirdi.

Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü Profesörü ve juri başkanı Eduard Balaşov da konuşmasında, yarışmanın başından beri juride görev yaptığını, her geçen yıl yarışmaya katılan şiirlerin kalitesinin arttığını belirterek, "Aslında bu tür yarışmaları diğer din mensuplarının da gerçekleştirmesi gerekiyor. Ve ben bunu diğer dini temsilcilere teklif edeceğim. Çünkü bu tür yarışmalar şahsın manevi olarak gelişmesine yol açıyor" dedi.

Pereyaslov, törenden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Hz. Muhammed ile ilgili yazdığı şiirin macerasının Antalya'daki tatilleri sırasında başladığını belirterek, "Eşimle birlikte Türkiye'ye tatile gitmiştik. Bir tur sayesinde Rusya'da çok sevilen ve sayılan Aziz Nikolay'ın kabrini ziyaret etmiştik. Ve orada Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasına rağmen Nikolay'a duyduğu büyük saygıyı gözlemledik ve çok şaşırdık. Oradaki temizlik, kiliselerin durumu hayranlık vericiydi" diye konuştu.

Ülkesine döndüğünde İslam'a ilgi duymaya başladığını, Hz. Muhammed'in hayatını okuduğunu ve özellikle "Veda Hutbesi"nden çok etkilendiğini kaydeden Pereyaslov, "En çok Veda Hutbesinden etkilendim. Konuşmada bizim dine aykırı bir şey bulmadım. Onu okurken ilham geldi ve ben de duygularımı kağıda döküverdim. Muhammed alemlere nur saçan peygamberdir" dedi.

AA
 

cumleci

Amatör
Üye
''Kıyamete yakın Türklere yakın bir kavim müslüman olucak'' (Hadis)

Rusya'da mollalarımız var. Yaklaşık 10bin Rusa islamı öğretiyorlar. Gün be gün medrese açıyorlar...
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Sevgili cümleci;

O güne kadar müslüman halklar dinden çıkmazsa iyidir :)

Etrafta müslüman kalmadı, ramazan ayları berbat geçiyor, pide olmasa hiç tadı kalmayacak :) Fabrikada cumaya üç, bilemedin beş kişi gider oldu.
 
Müslümanlığın ilk yayıldığı dönemde Hz.Muhammet (s.a.v) ülkeleri müslümanlığa davet eder..Kabul edenler müslüman olur etmeyenlerde gelen tebliği yırtar atarlar..Ruslar kabul etmemelerine rağmen gelen tebliğide yırtmazlar,O tebliğ bugün moskovada bir müzede halen müdafa edilmektedir..
 

cumleci

Amatör
Üye
Sevgili cümleci;

O güne kadar müslüman halklar dinden çıkmazsa iyidir :)

Etrafta müslüman kalmadı, ramazan ayları berbat geçiyor, pide olmasa hiç tadı kalmayacak :) Fabrikada cumaya üç, bilemedin beş kişi gider oldu.
Behlül-ü Dane (k.s.) ile Harun Reşid'in muhabbetine benzedi şimdiki halimiz.

Harun Reşid Behlül-ü Dane (k.s.) hazretlerine der ki bana cuma cemaatini getir. Mübarek de peki der. Cuma dan çıkanlara sorar.
-Hoca Fatihadan sonra hakkı sureyi okudu?
Sadece 3 kişi cevaplar. O da 3 kişiyi götürür. (Allah Ruhuna Rahmet eylesin. Çok seviyorum Behlül-ü Dane hazretlerini)

Şimdi sorsak kaç kişi çıkar?
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Bu her zaman böyle idi. Peygamber dönemi de. Yanılmıyorsam kuran bu insanlardan şikayet bile eder :) (Namaz için değil bu sözüm sadece)

Fakat, günümüz koşulları, din de dahil pek çok şeyi yok ediyor artık... Büyük kitlelerin imana gelmesini beklemek hayal. Ya da verdiğiniz hadis gibi, sadece inanç.
 

cumleci

Amatör
Üye
Rusların müslüman olduğunu göreceğimi sanmıyorum. Kıyamete kadar çok şey değişir. Hayaller bile ötesine erişir...
 
Üst Alt