• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

bir gün O gelse...

• Konbuyu başlatan karaca10
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 27
  • Görüntüleme 19K

karaca10

Amatör
Üye
Sİz Ne Yapardiniz...

Hz.MUHAMMED (S.A.V) 571 - 632
EĞER BİR GÜN.

Eğer bir gün , Peygamberimiz ziyaretimize gelse

Yalnızca bir kaç günlüğüne.

Hem de aniden gelmiş olsa .

Merak ediyorum ne yapacağımızı ? Biliyorum en güzel odamızı kendisine tahsis edeceğimizi Böylesi şerefli bir misafiri yiyeceklerin en iyisini , içeceklerin en iyisini sunacağımızı.

Onun evimizde görmekten mutlu olacağımıza , Ona hizmet etmemizden alacağımız hazzı başka hiçbir şeyden alamayacağımıza da inanıyorum.

Tüm bunlara rağmen memat ediyor ve düşünüyorum :

Onun evimize doğru geldiğini gördüğümüzde , kapıdamı karşılacağız ? O güzel misafiri içeri almadan " Buyur Ya Resullullah ! " demeden , kollarımızı bu mübarek konuğumuza uzanmış olarak " Hoş geldiniz!" deyip içeri almadan önce neler yapacağımızı merak ediyorum .

Masamın üzerinde bazı gazete ve dergileri saklayıp, onun yerine Kur'an mi koyacağız ?Hala açık saçık programları izlediğimiz televizyonun üzerini örtüyle mi kapatacak veya alelacele yerinde kaldırıp bodrum kattaki izbeye mi saklayacağız ?

Yahut ta koşacak mıyız kapatmaya , O kızmadan önce ? Veya o nurlu misafirin işitmediğini umarak kapatacak miyiz radyomuzu , yüz kızartıcı bantları izlediğimiz videomuzu ?

Evin rafında üst üste dizdiğimiz müzik bantlarını unuttuk galiba.Hemencecik onları kaldırıp , onun yerine Hadis kitaplarımı yerleştireceğiz.

Merak ediyorum . Evimize girmek üzere bulunan bu şerefli Misafirin hemen girmesine müsaade edecek miyiz ? Ya da sağ sola mi koşturacağız ? Yahut da " Biraz bekler misiniz ?" diyerek Onu kapımızın önünde mi bekleteceğiz ?

Merak ediyorum . Eyer Peygamberimiz bir kaç gününü geçirmiş olsa , alışa gelen yaptıklarımıza devam mı edeceğiz ? Her sabah gün doğusuna veya kaba kuşluğa kadar uyabilecek miyiz ?

Ailemizle kavgalı-gürültülü savaş ortamını sürdürebilecek miyiz ? Yoksa bir kaç saat sonra sıkılmaya , daralmaya mi başlayacağız ?

Merak ediyorum.Hiç yüzümüzü asmadan tüm ayla fertlerimizle beraber her vaktin namazını kılabilecek miyiz ? Sabahın erdeninde yatağımızdan fırlayıp sabah namazı hazırlığını yapabilecek , nişanlanma çağına gelen kız ve erkek çocuklarımızı yataklarından kaldırabilecek miyiz ?

Veya, Şerefli Misafirin abdest suyunu dökerken , öbür odada 15 yasına gelmiş ancak secde yüzü görmemiş oğlumuzu nereye saklayacağız ?

Yoksa bir kaç günlüğüne otele veya akrabalarımızın evine mi göndereceğiz ? Merak ediyorum.

Alıştığımız hayat seyrimizin kontrolden çıktığındaki acı halimizi.Bayi'miz gazeteyi kapıdan uzattığında ne yapacağımızı .Müslüman bir sahabe kadının kıyafetine dokunan yahudilere karşı savaş başlatan misafir Peygamber'in yanında o müstehcen gazeteyi okuyabilecek miyiz ?

Acaba diyorum .Peygamberimizi yanımıza alarak, gitmeye planladığımız yerlere götürebilecek miyiz ? 17 yasındaki kızımızın yanına gelerek " Siz ne alırdınız. " diyerek olan şık bir garsonun sözüne karşı tavrımızı.

Acaba diyorum.Gittiğimiz yerde üç-dört saat boyunca yemek masasında Peygamberimiz de buluna bilecek mi ? Yoksa Onu evimize istirahata mi alacağız ?

Düşünüyorum. Hem de gözlerimle görmüş gibi düşünüyorum.Bir kaç günlüğüne evimize olarak gelmiş olan Peygamberimize 24 saatimizi nasıl geçirdiğimizi göstermemizi. " Bonjour" diyerek evimize giren oğlumuzu , yarim etekle arabadan inen genç kızımızı ."Bunda benim suçum yoktur "Ya Resulallah !" deyip ölüp ölüp dirilen ana ve babaları....

Düşünüyorum Peygamberimiz evimize otururken , evimize gelecek aile misafirlerimizi.Peygamberimizden habersiz olan misafirlerimizin girişlerini , konuşmalarını görüntülerini.

Evet evimize sadece bir kaç günlüğüne misafir olarak gelecek olan Peygamberimizce karsı sergileyeceğimiz tavırlarımızı merak ediyorum.Bu Peygambercin nasıl karşılayıp , nasıl uğurlanacağını merak ediyorum.

Peygamberimiz eğer bizimle bir kaç gününü geçirecek olsa , alışagelen yaptığımız islere devam mi edeceğiz ? Yahut da ziyaret bittiğinde ve evimizden ayrıldığında rahat bir nefes mi alacağız ?

Evet sevgili Peygamberimiz bizimle biraz vakit geçirmek için gelse hayatimizi alt-üst mü olacak;

yoksa , evet yoksa

BU YAZIYI OKUDUKTAN SONRA BEN KENDİMİ SAVUNACAK BİR ŞEY BULAMADIM GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM
(alıntıdır)[/COLOR]

karaca10

Amatör
Üye
Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse
.
Biliyorum ama

Böylesine serefli bir konuga açacağınızı en güzel

odanızı,

Ona sunacağınız yemeklerin en iyisi olacağını,

Ve inandırmaya çalışacağınızı,

Onu evinizde görüyor olmaktan mutluluk duyacağınızı;

Gerçekten evinizde ona hizmet etmekten alacağınız

hazzı.

Fakat söyleyin bana,

Efendimizi evinize doğru gelirken gördüğünüzde,

Onu kapıda mı karşılayacaksınız?

Yoksa onu içeri almadan önce, aceleyle,

Bazı dergileri, gazeteleri çarçabuk saklayıp

Yerine Kur'anı mı koyacaksınız?

Peki hala Amerikan filmlerini seyredecek misiniz

televizyonda?

Yoksa kapatmaya mı koşacaksınız aceleyle,

O size kızmadan önce?

Kimbilir?

Belki de ağzınızdan hiç çıkmamış olmasını mı

dilerdiniz,

Hatırlayamadığınız en son çirkin kelimeyi...

Peki ya dünyalık müziğinizi, kasetlerinizi de

saklayacak mısınız?

Ve bunun yerine ortalığa,

Kitaplığınızın raflarında tozlanmış,

Hadis kitaplarını mı çıkaracaksınız?

Hemence içeriye girmesine izin verecek misiniz?

Yoksa teleşla ne yapayım diyerek,

Sağa sola mı koşturacaksınız?

Merak ediyorum:

Eğer Peygamber Efendimiz,

Bir kaç günlüğüne sizinle birlikte yaşasa,

Yapmaya devam edecek misiniz,

Her zaman yaptığınız şeyleri?

Ailenizdeki sohbetler eski halini koruyacak mı?

Her yemekten sonra sofra duası etmeyi,

Yine zor mu bulacaksınız?

Hiç yüzünüzü asmadan,

Oflayıp puflamadan,

Her vakit namazınızı kılacak mısınız?

Ya sabah namazı için,

Sıcacık yatağınızından,

Erkenden fırlayacak mısınız?

Peki ya yine mırıldanacak mısınız,

Her zaman söylediğiniz şarkıları?

Ve okuyacak mısıniz,

Her zaman okuduğunuz kitapları?

Peki bilmesine izin verecek misiniz,

Aklınızın ve ruhunuzun beslendiği şeyleri?

Yoksa hiç bilmemesini mi isterdiniz?

Şöyle diyelim yada:

Gideceğiniz her yere götürebilecek misiniz Peygamberi

de?

Yoksa birkaç günlüğüne değişecek mi planlarınız?

Tanıştırmaktan onur duyacak mısınız en yakın

arkadaşınızı onunla?

Yoksa hiç karşılasmamalarını mı umardınız,

Peygamberin ziyareti bitene dek birbirleriyle?

Şimdi söyleyin açık yüreklilikle,

Onun kalmasını ister misiniz sizinle?

Sonsuza dek, hep birlikte...

Yoksa rahat bir nefes mi alacaksınız,

Ziyareti bitip gittiğinde?

Gerçekten bilmek ilgi çekici olabilir değil mi?

Bilmek ve düşünmek,

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse

Yapacağımız şeyleri...

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse,

Yalnızca birkaç günlüğüne aniden çalsa kapınızı,

Merak ediyorum neler yapacağınızı

rain_drop

Acemi
Üye
tüylerimi diken diken etti
hesabını veremeyeceğimiz n çok şey var...
bi hoşgeldinden önce saklamak gizlemek isteyeceğimiz n çok şey...
hep çok tuhaf gelir düşündüğümde
aslında ölümde öyle habersiz aniden gelse bi gün kapımıza n kadar hazırlıklıyız yada neyi saklarız nasıl???

securıty57

Amatör
Üye
Dünya hali, dünya işleri bizleri resmen uyutuyor.Dünyadaki asıl amacımızdan uzaklaşmışız da farkında değiliz.ALLAH (c.c.) bizi affetsin...

Affrodit

Tecrübeli
Üye
ellerine sağlık bizlere ne güzelde hatırlattın gerçekleri allah razı olsun

sadakatli

Acemi
Üye
ahh,be kardeşim vallahi ağladım,eğer gelse vallahi birkaçgün değil tek bir dakika görsem yüzümü sürsem o yeryüzünün en şefkatli ellerine,elleriyle başımı okşasa bütün ömrümün herşeyini ve her yılını feda ederim onu göreceğim tek bir dakikaya,okadar muhtacım, okadar muhtacımki ona herşeyimi anlatsam ağlasam dizlerinde sonra göçüp gitsem şu dünyadan,uykuya dalsam son nefesimde ama onun dizlerinde ve birdaha hiç uyanmasam.BEN ONUN O GÜL CEMALİNİ RÜYAMDADA GÖRSEM BANA YETER.

beyaz gelincik

Acemi
Üye
ahh,be kardeşim vallahi ağladım,eğer gelse vallahi birkaçgün değil tek bir dakika görsem yüzümü sürsem o yeryüzünün en şefkatli ellerine,elleriyle başımı okşasa bütün ömrümün herşeyini ve her yılını feda ederim onu göreceğim tek bir dakikaya,okadar muhtacım, okadar muhtacımki ona herşeyimi anlatsam ağlasam dizlerinde sonra göçüp gitsem şu dünyadan,uykuya dalsam son nefesimde ama onun dizlerinde ve birdaha hiç uyanmasam.BEN ONUN O GÜL CEMALİNİ RÜYAMDADA GÖRSEM BANA YETER.

aynen katılıyorum sana keşke görebilsek 1 dk bile olsaa

girdapsedef

Tecrübeli
Üye
gerçekten inanılmaz kötü oldum meğer saklıyacağımız yapmamamız gereken ne kadar çok şey varmış ALLAHım hepimize yardım etsin

ademakif

Acemi
Üye
Cevap: Sİz Ne Yapardiniz...

çok önemli bir noktaya temas ettiğin için seni kutluyorum.Aynı zamanda asıl islam dini ile bizim yaşadığımız islam dini arasındaki farkı gayet net ve güzel olan yanı kendi cevaplarımızla ortaya koyduğun için sana çok teşekkür ediyorum.Umarım hepimiz bundan ders çıkarabiliriz.Allahın selamı üzerimize olsun..

dayi

Acemi
Üye
O Mübarek gelse(nereye gitti,ki!!)bir çoğumuz;hadi ya git işine..ne Muhammedi deriz..tanımıyoruz çünki..

O bizimle,bizde,bizim EV,de..O,na biat ettikten sonra hiç gitmediki bir yerlere..Muhammed öldü diyenler kendileri girsin Mezara..

MuhammedS.A.S..bir İDRAK,tır..bir NUR,dur CEHALETİ aydınlatan..ümmetine Mezardan ötede şefaat edecek bir Resul değil,bu hayatın MANASI,nın Allah olduğunu haber veren bir habercidir..Şefaati bu Alemde alamayanlar ötede Allahtan selamet isteyecekler..Rahmet ve Şefaat bu gezegende..

Hem bu kadar çok severiz hemde O,nun bulunduğu Alemi bilmeyyiz,gidelim deseler..dur biraz oğlanın düğünü,arabanın taksidi der vaz cayarız:Entusiasmado:..

Edep ya HU..Peygamberi çağırıyorlar..zahmet edipte gidiverelim diyenler neredesiniz..okuruz ağlarız,duygusallığının en zirve noktasındaki bir Efendinin yazmış olduğu yazıyı..ağlarız biraz..sonra..döneriz dünyaya..değilmi..

Bulun MUHAMMEDİ S.A.S..arayanlar bulamadı..fakat bulanların hepsi arıyordu..arayanların içinden samimi olanları elinden tutup çekti..halen öyle yapıyor..Ölmedi..Ölmedi..Allah ın NURU ölmez..DİRİ O..HAY..

erkişi1

Tecrübeli
Üye
O gelse; mucizelerin en güzeline şahit olduğumuz için kendimizi şanslı hissederiz.

Alıntıdır: Ama Peygamberimiz vefaat etti, ondan ahirette bize şefaat etmesini dilerim.

"Rasülullah (s.a.), 13 Rebiülevvel h. 11 (8 Haziran 632) pazartesi günü ruhunu teslim etti. Risaleti tebliği etmiş, kendisine verilen emaneti en mükemmel bir şekilde yerine getirmiş olarak ömrünün 63'ünde Rabbimizin rahmetine kavuştu.

Rasülullah'ın vefat haberi, müslümanlar üzerinde müthiş bir tesir icra etti, öyle ki büyük bir şaşkınlığa düşerek peygamberlerin de, diğer insanlar gibi öleceklerini bildiren ayetleri bile unuttular. Kılıcını çekip dikilen Ömer b. Hattâb, Rasülullah'ın öldüğünü söyleyenleri ölümle tehdit ediyor ve şöyle diyordu: "Münafıklardan bir adam, Rasülullah'ın vefat ettiğini zannetmiştir. Hayır vallahi! O ölmedi, lakin Musa'nın gittiği gibi, dönmek üzere Rabbine gitti. Vallahi Rasülullah dönecek ve öldüğünü söyleyenlerin ellerini kesecektir."

Rasülullah'ın vefatını duyan Hz. Ebubekir, Mescid'in önüne geldiğinde Ömer hâlâ, halka bir şeyler söylüyordu. O, bunlara aldırmaksızın doğruca Rasülullah'ın bulunduğu odaya girdi. Üzerindeki örtüyü kaldırarak şöyle dedi: "Babam ve anam yoluna feda olsun ya Rasülellah! Ölümünde de, diriyken olduğu gibi ne kadar güzel ve temizsin. Senin ölümünle, hiçbir peygamberin ölümüyle kesilmemiş olan peygamberlik son bulmuştur. Şanın ve şerefin o derece büyük, o kadar güzel vasıflara sahibsin ki, tanıtılmak ve üzerine ağlanmaktan münezzehsin. Ya Rasülellah! Ölümünle insanlara teselli oldun, zira nübüvvet özelliklerinle hususiyet kazanmış olmana rağmen ölüm sana da yetişti. Ölümle o derece umumileştin ki, ölümlü olmakta hepimiz seninle eşit olduk. Kendin tercih etmemiş olsaydın, ölümün nefislerimize çok zor gelirdi, eğer bizi ağlamaktan menetmemiş olsaydın, senin için gözyaşları döker; hatta göz pınarlarımızı kuruturduk. Ama, yine de göz yaşımızı tutmağa gücümüz yetmiyor. Şiddetli üzüntü ve kederi üzerimizden atamıyoruz. Allah'ım bizden ona selâm ulaştır. Ya Muhammed (s.a.)! Rabbinin katında bizi unutma, hatırında kalalım. Sekinet ve rahatlık yaratılmamış olsaydı, korku ve üzüntü de yaratılmazdı. Allahım, nebine bizden selâm ulaştır, onu aramızda muhafaza et!"

Hz. Ebubekir, daha sonra Rasülullah'ın naşının başından ayrıldı, dışarı çıkarak halka hikmetli ve anlamlı hutbesini irad etti. Bu hutbe müslümanların aklını başına getirdi ve düştükleri hatayı hemen anladılar. Hz. Ebubekir şöyle hitap etmişti: "Şehadet ederim ki, Allah birdir, O'ndan başka ilah yoktur, O'nun hiçbir ortağı yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve rasülüdür. Yine şehadet ederim ki, Kitap (Kur'an) nazil olduğu, din meşru kılındığı, Hadîs iradedildiği, söz söylendiği gibi mahfuzdur. Allah, apaçık bir hakikattır," sonra da şöyle dedi: Ey nâs! Muhammed'e kulluk eden var idiyse bilsin ki: Muhammed muhakkak ölmüştür; Allah'a tapanlara gelince, şüphesiz Allah diridir, ebediyyen bâkidir." Devamla şu manadaki ayetleri okudu:

"Muhammed sadece bir elçidir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse siz ökçelerinizin üzerinde

geriye mi döneceksiniz? Kim ökçesi üzerinde geriye dönerse, Allah'a hiç bir ziyan veremez. Allah, şükredenleri mükafatlandıracaktır.” Ve devam etti: "Allahu Teâlâ işini, size vasiyet etmiştir, onda ümitsizlik ve sabırsızlığa düşmeyiniz. Şüphesiz Allah, sizin yanınızdaki ve kendi yanındaki şeyleri Nebisi için seçmiştir. Onu, yarlığamasına çekip almış, Kitabını ve nebisinin sünnetini sizde bırakmıştır. Bu ikisine sarılan doğruyu bulur, o ikisinin arasını ayıran sapıtır. Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan kimseler olunuz"
Edeb ya HU. İyi forumlar.

dayi

Acemi
Üye

Er Kişi..:Entusiasmado:

O Ademin Hamurundada vardı senin ve benim ve bizden sonrakilerindede olacak..elbette bunu İdrak edebilenler bu gezegende O nun Şefaatine kavuşacak..burada Şefaatine nail olamıyanlar,yani dünya hastalıklarına Şifa bulamıyanlar onun yanına,onun bayrağı olan Livaül Hamd sancağı altına giremez..hastalıklı çünki..tedavisini yapmadı bu gezegende..

Doğrusunu Allah bilir..:Entusiasmado:

erkişi1

Tecrübeli
Üye

Er Kişi..:Entusiasmado:

O Ademin Hamurundada vardı senin ve benim ve bizden sonrakilerindede olacak..elbette bunu İdrak edebilenler bu gezegende O nun Şefaatine kavuşacak..burada Şefaatine nail olamıyanlar,yani dünya hastalıklarına Şifa bulamıyanlar onun yanına,onun bayrağı olan Livaül Hamd sancağı altına giremez..hastalıklı çünki..tedavisini yapmadı bu gezegende..

Doğrusunu Allah bilir..:Entusiasmado:
Evet "Allahulalem (yani en iyi bilen Allah'tır)" tabiki;
Forumda farklı bir üslupla konulara güzel yorumlar katıyorsunuz, bazılarına katılmasamda bu üslubunuzun, Tasavvuf ve Sufi lisanı olduğunu (sizce başka adlandırılırsa onu) açıklasanız okuyan insanların ön bilgiyle okuması daha güzel olur diye düşündüm. Çünki islami ve ilmi bir çok konuya cevap eklemeye başlamışsınız, müsbet ilimleri okuyan arkadaşlarda daha çok kafa karışıklığı yaratacaktır, üslubunuzun en azından faydası yeterli olmaz derim. iyi forumlar.

dayi

Acemi
Üye

Er Kişi..günün aydınlık ve bereketli olsun öncelikle..

Yazılanları okuyan her kesin anlamasını zaten beklemiyoruz..anlatım dilimiz TEVHİDİ Lisandır..anlatmaya çalışıyoruz..anlamaya çalışıyoruz..paylaşıyoruz kısacası..:Entusiasmado:

İçimizdeki keşfedilmeyi bekleyen SEVGİMİZİ keşfedip,paylaşmak en güzel olanı..ilim mezara kadar..HAL,İDRAK yola devam edecek olandır..nasibi olanlar anlar,nasiblenir..bir kısmınında düşüncelerini harekete geçirir..diye umulur..inşallah diyelim..:Entusiasmado:

serseriozi

Tecrübeli
Üye
Ah be nerede keşke gelse de bir defa o mübarek yüzünü görsem gelse keşke benide yanında götürse keşke şuan bunu okuyunca bu saturları ağlayarak yazıyorum yarabbim inşallah bizleri Hz muhammet s.a.s ümmetinden olmayı ve ona yakışan ümmetlerden olmayo nasip eder

şimdi bu yazıyı okuyan herkes selavat getirsin lütfen

Allamumme salli ala muhammedin ve ala ali muhammet kema saleyte ala ibrahime ve ala ali ibrahim innake hamidim mecit

Allamumme Bari ala muhammedin ve ala ali muhammet kema barekte ala ibrahime ve ala ali ibrahim innake hamidim mecit

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Ah be nerede keşke gelse de bir defa o mübarek yüzünü görsem gelse keşke benide yanında götürse keşke şuan bunu okuyunca bu saturları ağlayarak yazıyorum yarabbim inşallah bizleri Hz muhammet s.a.s ümmetinden olmayı ve ona yakışan ümmetlerden olmayo nasip eder

şimdi bu yazıyı okuyan herkes selavat getirsin lütfen

Allamumme salli ala muhammedin ve ala ali muhammet kema saleyte ala ibrahime ve ala ali ibrahim innake hamidim mecit

Allamumme Bari ala muhammedin ve ala ali muhammet kema barekte ala ibrahime ve ala ali ibrahim innake hamidim mecit
Eklediğin duanın latin alfabesi ile yazılışını türkçe anlamı ile zenginleştireyim.

Anlamı: Dil ile, beden ve mal ile yapılan bütün ibadetler Allah'a dır. Ey Peygamber! Allah'ın selâmı, rahmet ve bereketleri senin üzerine olsun.

Selâm bizim üzerimize ve Allah'ın bütün iyi kulları üzerine olsun.

Şahitlik ederim ki, Allah'tan başka tanrı yoktur. Yine şahitlik ederim ki, Muhammed, O'nun kulu ve Peygamberidir.
Emeğine sağlık

dayi

Acemi
Üye

EşhedüenlailaheillallahmuhammedenresulAllah..yani..Şahid olduk..yok be CAN,lar..bizden olsa olsa yalancı Şahid olur..biz bu sözü duyduk..hepsi bukadar..bugün gezegendeki Mahkemede bile şahid olana soruyor El Hakim..gördünmü..yok efendim duydum..çık dışarıya..diyor..biz ne gördük,neye şahidiz..biraz zorlayalımmı İDRAKLARIMIZI..ne dersiniz..:Entusiasmado:

Yazarak ifadede biraz özürlüyüz..sözlerimiz sadece KENDİMİZE,dir..alınganlık göstermesin kardeşler..:Entusiasmado:

mrs.x.ray

1. avatar yarışma birincisi
Üye
haklısınız sayın dayı
özellikle ben yazarak ifade edemiyorum kendimi,idüşüncelerimi sanırım iyi bir türkçe dersine ihtiyacım var:))
paylaşım çok ibret alınacak bir durum,ne diyelim Rabbim bizleri kendine layık kul,Hz.Muhammed'e layık ümmet etsin.

SGOR

Kıdemli
Üye
daha önce radyoda da dinlemiştim çok güzel yazılmış teşekkürler arkdaşım..

Üst Alt