Bir Allah Dostu İle Tanışmanın Ne Demek Olduğunu Merak Edenlere

zekaikc

Uzaklaştırıldı
Biz gelmedik kavga için, Bizim işimiz sevda için, Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldik...
 
selam ederim;

paylaşım için teşekkürler. hepinizin ramazan bayramınızı şimdiden kutlarım. izin verirseniz kısa bir yorum yapmak istiyorum.

içindeki mürşidi bulamayanın dışarıdaki mürşidden alacağı pek bir şey yoktur, olsada bir yere kadardır. o yol herkeze açıktır o yola çıkıpta içinde ulaşamayanın tesellisi, oraya ulaşan bir başkasının yakınında olmak ise eğer, kendi taşıdığı ruhuna haksızlık etmiş demektir. ulu Allah'ın dostu ilan edileni ulu Allah dost ilan etmişmidir aceba. kimse bilemez bu soruların cevabını. belkide ulu Allahın dostluğunu muhabbetini kazanmış bir kimse komşunuzda olabilir. birbirimize olan tutumlarımıza dikkat edelim. ulu Allah her kalbin KOMŞUSUDUR. insana şah damarından yakınım diyor ise doğru söylemiştir elbet. buna bizim aklımız hesabımız yetmez. herkezin dergahı başta gönülüdür. onun sultanı ise elbette her an ulu Allahdır. o bilmese bile, her insan hazretidir.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

bugün bu konu ile ilişkili olan bir yazı okudum. sanırım söylemek istediklerim yazarlar tarafından daha düzgün bir ifade ile dile getiriliyor. sizlerle paylaşmak isterim. konu ile ilgili alanların altını çizdim umarım sizde ilişkiyi yakalar ne demek istediğimi anlarsınız. artık yollara düşüm murşit ğeşinde koşmak yerine önce bir kendimize çeki düzen verip o doğrunun hakkını kendi yaşantımızda vermeliyiz. yolculuk içte buradan başlıyor dışarıda değil.

Manevi arayış değil bir tür nostalji!

Bir devlet büyüğünden himaye bekler gibi Allah'tan ilgi ve şefkat bekleyen...
"Dervişlik hırkası" sandığı şeyi Milano'dan satın alınmış son moda bir triko gibi üzerine geçiren... Günümüz insanı var ya...
Onun...
Yani senin, benim...
Gerçekten "manevi bir arayış" çabası içinde olduğumuzu söyleyebilir miyiz?
Yakın zamana kadar öyle olduğunu düşünüyordum.
Çok yazdım bu konularda, çok konuştum. Arıyoruz, sanıyordum.
Ve ne güzeldi ki, arayan eninde sonunda bulurdu.


Şimdi görüyor ve anlıyorum ki...
Popüler kültürün en derin noktalarına kadar nüfuz eden tasavvuf merakı; dervişçe bir yaşam biçiminin imkânlarını sorgulama isteği, hatta her türden spiritüalist akımın hızla yaygınlaşması...
Bütün bunlar...
Manevi bir arayışın parçası olmaktan çok...
Bir nostaljinin yansımaları!
Yani oturduğumuz yerden kalkmadan (kimse darılmasın ama birtakım mahfillerde sık sık görünmeyi "yola girmek" sayamıyorum!) manevi bir "yurt" özlemiyle yanıyoruz.
Ne insan ne de iş ilişkilerimize çeki düzen vermeye niyetimiz var.
Ne imtiyazlarımıza ne de heveslerimize set çekiyoruz.
Sadece içimizdeki boşluğun doldurulduğu aslında bize hayli uzak bir hale özlem duyuyoruz.

devamı; HAŞMET BABAOĞLU - Sabah
 
Üst Alt