• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Bir Alevi ve bir Sünni evlense ne olur

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Alevi Sünni evliliği meselesini gazeteci yazar Erkam Tufan Aytav kitaplaştırdı

KİTAPTAN İLGİNÇ CÜMLELER:

> "Ne demek ya Mum söndü, öyle bir şey bilmiyorum ben, dedim. Olur mu ya dedi, bizim oradaki aleviler aynen böyle"

> "Annem ilerleyen yaşlarda, "Seni köpeklerin önüne atarım, parça parça edip, gene de bir Sünni'ey vermem" demeye başlamıştı...

> "Öğretmen okuluna gittiğim zaman bir ara camiye gitmek istedim. Sünni bir köy vardı onların camisine gittim. Ya millet dönüp bana baktı. O kadar garip oldum ki... Adamlar namaz kılmayı bırakıyor, bana bakıyorlar."

> "Sünnilik - Alevilik. Yani biz Alevi kızı nasıl anlatırız çevremize, bizim de sosyal çevremiz var"

> "Bana bir zamanlar, Şiilerin çocuğu böyle yedi kat tülbent altından bile öpülmez, derlerdi"

> "Hz. Muaviye demediği, Ehli Beyt sevgisi, Fatma sevgisi olduğu için zaten ....'la evlendim"

> "Babam Sünni birini kirve tutacağımı söyleyince amcamla kavga ettiler. Dayımla kavga ettiler. Köyde ne kadar akraba varsa gelip..."

> "Kürt'üyle evlendin, Alevi'siyle evlendin sesimi çıkartmadım, şöyle yapmadım, bir de gittin ismini mi aldın?"

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartlarını görmek için bu linki kullanabilirsiniz

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Bir arkadaşım geçen yıl tanıştığı ve sevdigi alevi biriyle nişanlanacaktı yani en azından öyle karar aldıklarını hatırlıyorum ...
ama maalesef alevi aile sünniden kız almak olmaz dedikleri için birbirlerini çok sevdikleri halde sırf aileler istiyorlar diye ayrılmak zorunda kaldılar .daha sonra aile alevi bir kızı istemiş ve nişan yapmış sanırım çocuk mutsuz olduğu için ondan da ayrılmış
yazık çok yazık hala böyle düşünen cahil insanlar var

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim,

gerçekten üzücü sevgili venhar. bende çok şahit oldum bu tür olaylara ömrümde. bu meseleler sona erecek artık. bu çağda insanlığa yakışır işler gerçekten değil. çok insanın canı yandı bu işlerden kimsenin eline birşey geçmedi. aklı başına gelecek insanların.

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

onlara göre din bunu istemiyor. onlara göre ulu Allah bunu istemiyor. iki farklı meshep evlenemez diyor. sadece mezhep değil dinler arası evliliklerdede bu var. insanların eşlerini inananlardan seçmesi isteniyor islam'da da. bu bir öneridir aslında. iki insanın geçimli olabilmesi hayata aynı açıdan bakıp ortak fikirlerde olması evlilik için olumlu bir şeydir. verilen önerinin cennet ile cehennem ile alakası yoktur. tabiki insan özgürdür dilediği evliliği yapabilir. her insanda ulu Allahın nuru yokmu. buna kim karşı çıkabilir? elbette düşünemeyen idrak edemeyen insan karşı çıkar. din olmaz diyor der. böylece dinlerde putlaşmış olur. insan düşünceden uzaklaşır. oysa hep düşünün diyor kur'an.

consume

Kıdemli
Üye
Dini ona buna karıştırırsanız bırakın sevenlerin ayrılmasını vatanın bölünmesini ve daha neler olur kimbilir.

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

dini dışlamak ile bölünmüştür zaten. amaç birleşmek ise din her alanda bir insanlık ilacıdır. önce dinin ne oldugunu iyi bilmek gerekir. dini hayatlarına karıştırmayan ülkelerin sonunu youtube den izleyebilirsiniz. vahşet, katliam, huzursuzluk, mutsuzluk. dinin kimseye zararı yoktur. cehaletin zararı çoktur. dini anlamak ve anlayamamak vardır. din bölücü değil birleştiricidir. din ve devlet işleri birbirinden benim bahsettiğim anlamda ayrılamaz. devletede bir işi düzgün icra etmek için evvela doğru gerekir. din baş örtüsü namaz ve oruçtan çok daha fazlası demektir. ama nedense bunu görmek anlamak istemiyor kimse. her işte bir hayır vardır bakalım sonuçta ne olacak göreceğiz.

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Alevi ile sünni evlenirse ne olur?
9 ay sonra Çocuk olur herhalde:))

kirmizigül

Kıdemli
Üye
cocuk dönyaya geldiginde insan olarak duguyor ileride anne ve babanin
inancina göre yetistiriliyor. dinide cikarcilar islerine geldigi gibi kullaniyorlar
kullananlari dinle iliskileri yoktur sadece cikarlarina bakarlar kardesi kardese
düsürürle. messeplere, bölgelere ,cemaatlara , ve asiretlere bütün meseli uyanmasinlar.

Son düzenleme:

tansxx

Kıdemli
Üye
cocuk döyaya geldiginde insan olarak duguyor ileride anne ve babanin
inancina göre yetistiriliyor. dinide cikarcilar islerine geldigi gibi kullanirler
kullananlari dinle iliskileri yoktu sadece ciokarlarina bakarlar kardesi kardese
düsürürle. messeplere, bölgelere ,cemaatlere , ve ariretlere bütün meseli uyanmasinlar.
selam ederim;

saygı deger kırmızıgül yaptığınız büyük bir genellemedir. ne demek dini çıkarcılar işlerine geldiği gibi kullanırlar. bütün inananları nasıl bir yere koydunuz. biz inananların kafası çalışmıyormu ayırd edecek kapasitede değilmiyiz bunları. istirham ederim yaptığınız genellemelerin ölçülerinide belirtiniz. bir kısmı veya çoğu diye. benim yaşadığım yerde ve çevremde dini sömüren bir kişi bile yoktur. çünkü herfert kendi idrak ve anlayışı ile sorgular dini ona göre hukum verir. kendi fikrine saygı göstermeyen kendi fikirleri olmayan insanlardır bahsettikleriniz ve çok çok azınlıktadır. koskoca islam alemini küçücük bir kaba koymak oluyor sizinki.

kirmizigül

Kıdemli
Üye
selam ederim;

saygı deger kırmızıgül yaptığınız büyük bir genellemedir. ne demek dini çıkarcılar işlerine geldiği gibi kullanırlar. bütün inananları nasıl bir yere koydunuz. biz inananların kafası çalışmıyormu ayırd edecek kapasitede değilmiyiz bunları. istirham ederim yaptığınız genellemelerin ölçülerinide belirtiniz. bir kısmı veya çoğu diye. benim yaşadığım yerde ve çevremde dini sömüren bir kişi bile yoktur. çünkü herfert kendi idrak ve anlayışı ile sorgular dini ona göre hukum verir. kendi fikrine saygı göstermeyen kendi fikirleri olmayan insanlardır bahsettikleriniz ve çok çok azınlıktadır. koskoca islam alemini küçücük bir kaba koymak oluyor sizinki.
siz din adina yapilan soygunlarda haberiniz yok galiba benim sözüm onlaradir
bütün islami karistirma, ari kovanina cubuk sokanlara biraksinlar isteyen istedigiyle evlensin

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

bu sabitlesmis fikir degismeyecek gibi gorunuyor. ayni cumleler, ayni yakistirmalar. saygi gosterip susmak zannediliyorki bu fikre katiliniyor. aslinda insanlar bikti bu soylemlerden. ortada hic olmayan yada varsa milyonlarin icinden uc bes kisinin yaptigi bir seyi koca bir ideolojiye yikmak isin en ucuz yolu. gecmiste ataturk deyip ulkeyi soyan pek cok ihalede usulsuzluk yapan askerlerde yargilandi ceza evine girdi, fakat ben kimseden bukadar buyuk bir camiayi lekeleyen bir tutum görmedim. sonrada cikip adaletten, kan emicillikten bahsedip fakir edebiyati yapmak örtüşmüyor birbiri ile. her grup insani bireyler olusturur, ve bireyler eksik ve noksanliklari ile vardir hayatta, tutup her kusuru isleyeninkini bir digerinede yikarsak toplum ruhu yaralanir, birbirinden uzaklasir, gruplasmalar olur.

susulmasi hak verildigi anl***** gelmez, belki saygidandir.

Üst Alt