Bir ahir zaman tebliğcisi: Demba Ba!

Son günlerde basında birçok yerde aynı haber yayınlandı. Şöyle diyor haberde:

Beşiktaş'ın İngiltere Premier Ligi'nden transfer ettiği Senegal'li Demba Ba, Müslüman kimliğiyle ve attığı gollerle Beşiktaş camiasına ve bütün Türkiye'ye kendini sevdirmeyi başardı.

Beşiktaş'ın İngiltere Premier Ligi'nden transfer ettiği Senegal'li Demba Ba, Müslüman kimliğiyle ve attığı gollerle Beşiktaş camiasına ve bütün Türkiye'ye kendini sevdirmeyi başardı. Bu yönüyle başta Çarşı grubu olmak üzere sol karekterli Beşiktaş tribünlerini de dönüştürmüş görünüyor. Sahaya dua ederek çıkıyor, attığı her golden sonra yeşil çimlerin üzerinde secdeye kapanıyor.

Bu akşam Kasımpaşa karşısında da yine iki gol atan Müslüman golcüye büyük sevgi gösterisi vardı. İlk golde penaltıyı atarken tribünlerden tekbir sesleri yükseldi. Gollerini attı ve yine secdeye kapandı Demba Ba.

Bir dönem 'Pascal bizi diskoya götür' diye bağıran tribünlerde şimdi 'Demba Ba bizi cumaya götür' tezahüratları yükseliyor.

Demba Ba bu yönüyle bir modern zamanlar ya da ahir zaman tebliğcisi gibi bir misyonu yüklenmiş götürüyor. Bu sempati, bugünlerin kirli futbol iklimini biraz olsun ilginç hale getiriyor.

Evet, ahir zamanda olduğumuz bu güzel dönemde gizli ve açık ahir zaman tebliğcileri var. Kimi Demba gibi İslamı açık açık tebliğ ediyor, kimi de farklı yollarla İslamı yayıyor. Allah kalbine iman vermiş, o da bunu çok güzel bir şekilde dünyaya gösteriyor. Demba Banın asıl amacının futbol değil İslamı tüm dünyaya sevdirmek olduğu apaçık ortada. Demba Banın Türkiyeye geldiğinde camilerin boş olmasına çok şaşırdığı ve bunu ifade ettiği de biliniyor.

Allah yolunu açık etsin. Allah tüm Beşiktaş taraftarlarının da Demba Ba gibi secde etmesini nasip etsin.
 
Üst Alt