Binbaşı cevdet

BİNBAŞI CEVDET
Mehmet Necati GÜNGÖR

Vatanım Sensin dizisini izliyor musunuz, bilmiyorum.

İzlenmeye değer bir dizi.

İzmirin işgalini ve vatanın kurtuluşunu tarihi gerçeklere dayalı olarak anlatan güzel bir drama.

Milli duygularımızı ayağa kaldırıyor.

Baş rollerinde Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel oynuyorlar.

Diğer oyuncular da müthiş.

İzlerken, kendinizi olayların içinde hissediyorsunuz.

Halit Ergenç dizide Yunan karargâhına binbaşı rütbesiyle sızıp albaylığa kadar yükselen gizli bir Osmanlı subayını canlandırıyor.

Mustafa Kemale yürekten bağlı bir asker.

Yunan karargâhını yanlış yönlendirmeleriyle şaşırtıyor ve kurtuluşa giden yolda çok yararlı işler yapıyor.

Dizide Teşkilâtı Mahsusa yı kuran Kuşçu Eşref namıyla maruf bir de Eşref Paşa var.

Eşref Paşa Yunanlıların ele geçirmek istediği bir asker.

Yüzbaşı Yakup da Mustafa Kemalci bir Osmanlı askeri.

Binbir kılığa girerek herkesi şaşırtan istiharatçı bir subayımız.

Dizinin sahnelerini izlerken, Devlet Bahçeli aklıma geliyor.

Zira günümüzün en önemli konusu referandum; belleklerde Tayyip beye tuzak mı kuruluyor? soruları var.

Hâşâ, evetçileri Yunan karargâhına benzetecek halimiz yok.

Erdoğan, bu ülkenin meşru Cumhurbaşkanı.

Yıldırım, meşru başbakan, partisi meşru bir siyasi parti.

Bahçeli, vaktiyle çok karşı çıktığı Başkanlık sistemi tasavvurlarına şimdi evetçiler safında yer alarak yan çıkıyor. Bu tavrının ardında siyasi bir plan arayanların sayısı hayli fazla.

Bu görüş şöyle dillendiriliyor:

Bahçeli, fiili durumu hukukileştirelim diyerek adım attı.

Bazıları, Bahçelinin AKP tarafından rehin alındığını iddia ediyorlar ama bu şüpheci bir yaklaşım.

Bahçeli, seçimle gelenin seçimle gitmesine inanan bir siyasetçi.

15 Temmuz akşamındaki tutumuyla bunu bir kere daha kanıtlamış oldu.

O halde ne yapmak istiyor?
İddia şu ki;
Bahçeli, bu tavrıyla Erdoğanı sandığa çekip, Onu sandıkta oylatmak istiyor.

Bunu, sandıktan hayır çıkacağına inanarak yapıyor.

Sandıktan hayır çıkarsa Erdoğan ve partisi siyasetten sıkıntıya girecek ve Cumhurbaşkanı Anayasal çizgisine çekilmek zorunda kalacak.

Böylece önceki beyanlarıyla parlamenter sistemi savunan Bahçeli, parlamenter sistemi korumuş, aksları yerli yerine oturtmuş olacak.

Belki bundan sonra demokrasi ve milli irade kahramanı olarak anılacak. Erimeye yüz tutmuş olan partisini yeniden atağa kaldıracak.

Belki de öyle olur. Kim bilir?

Bakalım; hem binbaşı Cevdetin ne yapacağını, hem de Bahçelinin alacağı sonucu merak ediyoruz.
 
YukseLL' Alıntı:
Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel
bunlar evli olmalıydı.. binbir gece adlı bi dizide kadının gerektiğinde namusundan vazgeçebildiği temasını işlemişlerdi. Çocuğunun hayatını kurtarmak için namusunu veren kadın. Bizde de tam tersi namus için hayattan vazgeçilir. O çocuğun hayatı kurtulmuştu film icabı ama hiç tatlı duramıyordu maalesef...
yunana sızan subayı oynuyormuş.... muş muş muş da muş muş muş. Bunların yunandan farkı var mı acebü? yunanı avrupası rusyası amerikası bize saldırdığında düşmanın tarafını bunlardan başka kim tutabilir? Ve düşmanın saldırısını "haklı" gösteren? bakınız: stockholm sendromu. bu sendrom ırzına geçen saldırgana aşık olmak tabiriyle de anlatılır. Kabesini avrupa ile değiştirenin kalır mı bahanesi??
Geçende M.Kemal yunana benziyo Türk değil diye bi laf geçti. -daha önceden aklıma gelmişti bu benzerlik- Yılmaz Özdil de "izlanda da Türkleri öldürmek serbest, çünkü hak ettik biz" diyebilecek tiniyette bi insan olmasına rağmen milliyetçi görüntü ile demişti ki:"(zaten) yunan kralı M.Kemal i nobel ödülüne teklif etti." ..... solcular... hepsi bi film bunların. Yani biri M.Kemal e yunan diye hakaret ederken Özdil de güya solcuların savunmasını yaparak "zaten yunan kralı çok severdi" diğyebiliyor....
düşman gitti ama temsilcileri aramızda. Sadece kendilerini bizdenmiş gibi gösterip bizim düşmanlarımıza kalben biat ettikleri halde sanki onlara düşmanmış gibi davranıyorlar.

yunan izmir de 2 sene kaldı. yunanistan bebe belek komple nüfus gelseydi bizim en ufak mücahidimizle çarpışamazdı, gücü yoktu. Ama içimizdeki solcular yunanı karuya koruya bizim saldırmamamız için yunan karargahının dışına dışına bizi vererek yunanın ortalığı talan etmesini sağladılar. Orada bir Hasan Tahsin vardır, tek başına ordu... gerisi şimdiki izmir...

Bahçeli tuzak mı kuruyor Tayyip e? Mehmet Ağar AbdUllah Gül ü nseçiminde bi 301 mi ne vardı o maddeye ayak uydurarak seçilmesini itemiyordu. Bi tane milletvekili vardı son ana kadar Ağarın yanında ve karşı çıkıyordu seçilmesine ama tam seçim dakikalarında meclise gelerek kabul oyu verip Gül e destek olmuştu. Yani yeterli sayıda milletvekilinin oylamaya katılmaması sonucu Gül ün seçilememesi riski varken, bu milletvekili de katılmicakmış gibi yapıp son saniyede katılmıştı. Ama Bahçeli pek ööle görünmüyor.
Sedat Peker in internet sitesinde şuu yazıyordu:" bir zamanlar Türkeş Erbakan şimdi Bahçeli Erdoğan..." milli ve dini bütünlük teması var
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt