• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Binada güçlendirme yapmayana ceza geliyor

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 889

Okunuyor :
Binada güçlendirme yapmayana ceza geliyor

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Hükümet, uzun süredir üzerinde çalıştığı Ulusal Deprem Stratejisini tamamlarken, strateji Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından 17 Ağustos depreminin 12. yıldönümünde açıkladı. 10 bakanlığın ortak çalışmasıyla şekillenen hükümetin 2023 hedefli Ulusal Deprem Stratejisi 3 ana eksen, 7 hedef, 29 strateji ve 87 eylemden oluşuyor.

Atalay, depreme karşı gerek görülen binaların güçlendirileceğini, bunu yapmayanlara ceza geleceğini belirtirken, deprem uzmanlarının yaptığı açıklamalarla oluşan bilgi kirliliğinin de önüne geçileceğini belirtti. Ulusal Strateji Belgesinden öne çıkan başlıklar şöyle:
Tsunami erken uyarı sistemi: Deprem bilgi altyapısı ve AR-GEye önem verilecek. Deprem gözlem ağları geliştirilerek Deprem Bilgi Bankası kurulacak. Ulusal deprem erken uyarı sistemi geliştirilecek. Tsunami erken uyarı sistemi kurulacak.

Uzmanlara etik sınırlama
Yeni deprem haritası: Bölgesel ve yerel deprem risk haritaları hazırlanacak. Deprem haritası yenilenecek. Deprem risk analizleri ve deprem senaryolarının esasları belirlenecek. Türkiye genelinde bina envanteri çıkarılacak ve mevcut yapılar hasar görebilirlikleri esas alınarak gruplandırılacak. Mevcut deprem yönetmeliği Eurocode da gözetilerek geliştirilecek.
Etik değerler oluşacak: Konuyla ilgili yöneticilerle karar vericilerin fikir ve dil birliğine varması sağlanacak. Kamuoyunu bilgilendirme konusunda deprem uzmanları uyarılacak. Bu amaçla, Etik Değerler belgesi hazırlanacak. Uzman afet yöneticileri yetiştirilecek. Zorunlu deprem sigortası yaygınlaştırılacak. Kesintisiz haberleşme sistemi kurulacaktır. Başbakan Yardımcısı Atalay, strateji belgesindeki gereklilikleri karşılamayanlara bir müeyyide olup olmayacağı konusunda şunları söyledi: Her şey yapılacak, müeyyidesi de olacak. Hem inşaatlarda denetim mekanizmasının farklılaştırılması hem de inşaatta rol alan herkesin sertifikalandırılması ve onların belge ile çalışması önemli burada.
mimdap.org
 
Üst Alt