Bilmenin Hazzı

Meraklı bilgiler sadece tatsız şeyleri daha tatsız hale getirmekle kalmaz; aynı zamanda tatlı şeyleri de daha tatlı kılar. Zerdali ile kayısının ilk olarak Çin'de, Han sülalesinin ilk dönemlerinde yetiştirildiğini; Büyük Kral Kaniska'nın aldığı Çinli tutsakların bunları Hindistan'a soktuğunu, zerdali ile kayısının oradan da İran'a yayılarak, İsa'dan sonra 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu'na ulaştığını; kayısı erken olgunlaşan bir meyve olduğu için "apricot" (kayısı, zerdali) kelimesinin "precocious" (erken gelişmiş) kelimesi ile aynı Latince kökten geldiğini; "apricot" kelimesinin başındaki "a" harfinin yanlışlıkla bir etimoloji hatası olarak eklendiğini öğrendiğimden beri kayısı ve zerdaliden daha çok zevk alıyorum. Bütün bu bildiklerim bu meyveyi benim için daha lezzetli hale getiriyor.

Bertrand Russell
 
Bir de, ''deneyimlenmemiş'' ve doğal olarak bir başkasının ''masallarını'' bilgi değil de, inançlarımızdan başka şey olmadığını bilebilsek keşke.
 
Bir de, ''deneyimlenmemiş'' ve doğal olarak bir başkasının ''masallarını'' bilgi değil de, inançlarımızdan başka şey olmadığını bilebilsek keşke.

....'deneyimlenmemiş'' ve doğal olarak bir başkasının ''masalları....

Ornegin:
Evren , madde hep vardi.
Dolayisiyla bir baslangic/yaratilis yoktur.


Baglaminda;
Yaratan/Tanri da yoktur.
A-teizm bilimseldir
masallari gibi.....
 
Aynen öyle...
Tanrı ya da varoluş için tam tersini iddia edenlerinde -ya da gerek tanrı hakkında, gerek ''herhangi birşey hakkında'' öğrendikleri fakat bizzat deneyimleyemedikleri herşey bilgi ya da bilmek değil, inançtır.
 
Üst Alt