• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bilek Güreşi Sporu Tarihçesi

Okunuyor :
Bilek Güreşi Sporu Tarihçesi

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Aslında dünyanın en eski ve amatörce olan şekliyle bile en yaygın sporlarından biri olan bilek güreşinin bilinen ilk organize turnuvası 1952 yılında California' nın Petaluma şehrinde bulunan Gilardi' nin salonunda yapılmıştır. Bill Sobranes isimli genç araştırmacı bu bilinen ilk müsabakayı organize etmişti. Ardından Kuzey California ve California eyalet şampiyonaları düzenlendi. Yapılan ilk dünya bilek güreşi şampiyonası 1962 yılında yine Petaluma California' da düzenlendi.Bu müsabakanın ismi WWC idi ve günümüze değin her yıl sonbaharda yapılmaktadır.

1998 yılında devletimiz tarafından resmi olarak tanınan bilek güreşi önce his, ardından beyzbol ve son olarak ta 2002 yılında vücut geliştirme federasyonuna bağlandı.
İlk resmi Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası 1998 yılında Yalova' da yapıldı

Beraberliği olmayan tek spor diye biliriz . Bilek güreşi kısaca tanımlayacak olursak iki rakibin bilek güreşi masası denilen masanın üzerinde belli bir zaman süresi olamadan ve faul yapmadan (engellilerde oturarak Sağlamlarda ayakta) hakem gözetiminde rakibin elinin dış yüzeyini bilek güreşi masasının üst yanlarının da bulunan pete değdirmek veya pet seviyesine indirmek suretiyle rakibi yıkmasıdır.

Bilek güreşi yarışması gençler büyükler ve engelliler katagorileri olmak üzere toplam üç kategoride Bay ve Bayan olarak yapılmaktadır. Bu yarışmalara katılmak isteyen arkadaşlar öncelikle bulundukları ilin Gençlik Spor İl Müdürlüklerine Müracaat ederek buradan bilek güreşi lisansı çıkartmaları gerekmektedir.

Bilek Güreşi Sporu Kuralları
1. Sporcuların komuttan önce rakibin koluna baskı uygulayarak yıkışa geçmesi Komut: (Ready - Go -hazır - başla ) demesini beklemeden başlamak.
2. Rakiplerden birinin dirseğinin masanın üzerinde bulunan ve yarışmacıların dirseklerini koydukları yerden kalkması veya bunun dışına çıkması.
3. Sporcuların yıkış yapmadıkları elleriyle tuttukları elceklerden ellerini bırakmaları fauldür.
4. Hakem tutuşu yapılırken sporcuların hakemin kapattığı parmakları oynatması elini ve bileğini hakemin izni olmadan düzeltmesi (hakem tutuşu nedir: Yarışma esnasında rakiplerin elleri ani güç patlamasından dolayı çözüle bilir .Bu durum da hakem rakiplerin tutuşlarını bizzat kendisi yaptırır işte buna hakem tutuşu denir.)
5. Hakem tutuşunda da rakipler birbirlerine eğer üstünlük sağlayamazlarsa yani elleri kaçarsa bu defa hakem tarafından bağlama kayışla ile eller bağlanır ve yarışma bu şekilde sonuçlandırılır.
6. Yarışmada hakemin verdiği karar değiştirilemez. Ancak sonuca itiraz etme hakkı vardır. Sporcu isterse belli bir miktar ücret yatırarak maçın sonucuna itiraz edebilir. Hakemler tarafından da uygun görülürse maç tekrarlanır eğer itiraz eden sporcu maçı yine kaybederse itiraz için yatırdığı ücret yanar.
7. Yarışmaya başlar iken eller birbirine paralel ve dirsekler masa üzerindeki pedlere temaslı olması gerekmektedir. Hiçbir sporcu yarışmaya diğerine göre avantajlı başlayamaz.
8. Maç esnasında sporculardan birinin 2 faul alması durumunda maçı diğer yarışmacı kazanmış sayılır.
9. Sporcunun müsabakalarda iki kere yıkılması durumunda elenir.
10. Bir defa yıkılan sporcu mağluplar gurubundan yarışmaya devam eder. Kazanan sporcu ise galiplerden yarışmaya devam eder. Mağlup olan sporcu bu gruptaki diğer mağlup sporcularla karşılaşır eğer yenerse final maçına çıkabilir.

Bilek güreşi maçları kilo usulüne göre hem sağ kol hem de sol kol olmak üzere iki kolla da yapılır. Tabi burada tercih tamamen sporcunun kendisine aittir. İsterse sağ kol isterse de sol kolla yarışmaya katılır.

Bilek Güreşi - Kilolar
Gençler Erkek : 50-55-60-65-70-75-80- +80
Bayanlar Gençler : 45-50-55-60-65-70- +70
Büyük Bayanlar : 50-55-60-65-70-80- 80+

Büyük Erkekler : 55-60-65-70-75-80-85-90-100-110- +110
Engelli Erkekler : 60-75-90- +90
Engelli Bayanlar : 60- +60

alıntı
 
Son düzenleme:

semsi

Acemi
Üye
Bilek gürfeşinin tarihçesini neden tam anlamıyla yazmamışsınız böyle güzel bir siteye dünyadaki oluşumu gayet güzel ama türkiye ye kimler tarafından tanıtıldı yayıldı hangi bey efendi tarafından federasyon olusturuldu kimler ilk millli takım antrenörlüğü yaptı ilk millli sporcu larada yer verirseniz sağlıklı bir bilek güreşinin tarihçesi olur.Sitede Türkiyenin en çok kitap yazmış spor tarihçisi cem ata bey oğlu olimpiyat komitesi fair play başkanı erdoğan arıpınar gazeteci yazar haldun domaç gazeteci yazar remzi yılmaz milli takımın neferliğini yapan Şemsi keser tarihçesini bunlardan öğrenebilirsiniz şayet kaynak bulamazsınız teşekkür ederim.Şemsettin KESER
:alkis:
 

sempatikman

Tecrübeli
Üye
Emeğine sağlık:)))) vallahi benim kimse yenemedi çalıştığım ve birkaç yerde :)))))))) tabiki yenen çıkabilir ama bende kolay lokma değilim :))))))
 

yavuz34

Tecrübeli
Üye
Vallahi ben bodi salonuda açtım.Türkiye vücut geliştirme üçüncüsüde olmuştum bir zamanlar delilik işte:))))Ama bilek güreşi bambaşka bir şey isterse 50 cm çapında Boğa gibi kaslı kolun olsun geliyor incecik kollu 50 kg'ramı dahi kaldıramayan pattadak yere vuruyor bileğinizi? Nasıl iştir hala anlayamadım. Selamlar.
 

fadilgenc

Amatör
Üye
güzel paylaşım..

hababam sınıfında varya,
- ne yapıyorsunuz arkadaşlar(ilyas salman)
- mümessil seçiyoruz :)

--------Yeni Postalandı 01:45 AM ---------- Önce gonderilen mesaj at 01:41 AM ----------

ama benim kollar zayıf ya hep yeniliyorum..
 
Üst Alt