Bıçak parası verilmelimi?

Bıçak parası özele kaydı

Aşağıda listesini verdiğim dokuz hastalık ve tedavisinde özel-kamu hiçbir hastane tek bir kuruş bile para isteyemez ama eskiden kamu hastanelerinde can yakan Bıçak Parası artık özel hastane doktorları tarafından da istenmeye başlandı

Sayın hocam, 17 yaşındaki bir yakınım (sağ diz altı) kemik kanseri, doktoru Hacettepe de iken son düzenleme ile özel muayenehanesine geçti. Hastamızın ameliyatı doktorun anlaşması olduğu hastanelerden İstanbul Göztepede E-5 kenarındaki ünlü bir özel kanser hastanesinden birinde yapılacak. Ameliyat ile kemikten yaklaşık 5-10 cm alınıp yerine platin takılacak. Ancak doktorumuz ve hastane, masrafın tamamı SGK güvencesi olmasına rağmen hastadan 35 bin lira para talep etmekteler.
Sizden şu bilgileri istirham ediyorum;
1-SGK bu durumdaki bir bedelin yüzde kaçını karşılar?
2-Hangi gerekçe ile bedelin tamamı (30/35 bin) istenebilir?
3-Kanser tedavilerinde hasta lehine herhangi bir istisna var mı?
4-İki yıllık doktorumuzu da değiştirmek istemediğimizden bu durumda ne yapabiliriz? Süleyman Akın-Bursa


Sayın okurum, 5510 sayılı Kanun ve Sağlık Uygulama Tebliği ile Sağlık Bakanlığı direktifleri gereğince aşağıdaki 9 hastalık türünün tedavisi için hiçbir hastane (kamu veya özel fark etmez) tek bir kuruş bile para talep edemez. Sadece tedavilerden değil yatak ücretlerinden bile tek kuruş para istenemez. Bu tedavilerin parasının tamamını SGK, özel hastanelere zaten ödüyor.

İlave Ücret Alınmayacak Sağlık Hizmetleri

1- Acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,
2- Yoğun bakım hizmetleri,
3- Yanık tedavisi hizmetleri,
4- Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),
5- Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,
6- Organ, doku ve kök hücre nakilleri,
7- Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,
8- Diyaliz tedavileri,
9- Kardiyovasküler cerrahi işlemleri için,
Otelcilik hizmetleri dahil olmak üzere herhangi bir ilave ücret alınamaz.

***DOKTORLAR BIÇAK PARASI İSTİYORLAR
Listesi verilen hastalıkların tedavisi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli tüm kamu-özel hastaneler para isteyemez, birinci sıradaki acil sağlık hizmetlerinde ise SGK ile sözleşmesi olmayan hastaneler bile hastadan acil hizmetler için para isteyemez. Ne yazık ki eskiden devlet ve üniversite hastanelerinde var olan doktorun cebine verilen rüşvet (bıçak parası) şimdi özel hastane doktorları tarafından istenmeye başladı. İstenen paranın hiçbir yasal dayanağı yoktur, doktorun istediği haraçtır. Bu arada bazı özel hastaneler doktorun sizden aldığı haracı da biliyorlar ve ortak paylaşıyorlar. Siz bu parayı ödemeyin ama ödemek zorunda kalırsanız da belgesiz ödemeyin. En azından bir kısmını belgelendirmeye çabalayın ki ilerde geri alma hakkınız olsun.
kaynak: alitezel.com

"Herkes bıçak parası alan doktoru kötülüyor ama kimse yetkili merciye şikayet etmiyor. Bıçak parası ödemek için zorlananlar hemen Alo 184"ü arasın. Bıçak parası ciddi bir suçtur. Halk yardımcı olmadıktan sonra böyle bir uygulamayı bitiremeyiz" Bir gün hastane kuyruklarında beklerken arkanızdaki kişinin Sağlık Bakanı Recep Akdağ olduğunu görürseniz hiç şaşırmayın.
 
Üst Alt