Bi akıl verirmisiniz lütfen ...

Selamünaleyküm arkadaşlar .

Benim bir derdim var ve sizlerden yardım bekliyorum bana bi akıl verirmisiniz acaba ?

Şimdi ben bi kızdan hoşlanıyorum kız ablamla ve benimle arkadaş zaten aile dostumuz .
Sürekli evimize gelen birisi .
Kız ve ben çok zıt kişiliklere sahibiz . Mesela ben kız arkadaşımn şort giymesini istemem ama o giymeden gezmez , erkek arkadaşı olmasın derim ama onun çok fazla erkek kankası var hepsiylede gayet samimi .

Ben bu sabah ezanında Allah'ım bana bi ipucu ver dedim ve rüyamda kız bana '' Ben senin için hayatımı değiştiririm '' diyordu .

Bana bi akıl verin ne olursunuz ... :icon_question:

selam ederim;

değerli utqu mademki alacağın cevaba güvenmeyeceksin rüyaya niye yattın kardeşim? Allahdan dilemişsin oda sana bildirmiş. kız arkadaşının değişmesini beklemek yerine belkide sende onun hayatına saygı gösterip tabularından ödün vereceksin. şort giyince ne oluyor? erkek arkadaşı olunca ne oluyor? sen önce şortunu erkek arkadaşını yargılamak yerine kendi gözündeki bakışını değiştirmeyi dene. sen kendi kendine zulm ediyorsun.

Son düzenleme:
selam ederim;

değerli utqu mademki alacağın cevaba güvenmeyeceksin rüyaya niye yattın kardeşim? Allahdan dilemişsin oda sana bildirmiş. kız arkadaşının değişmesini beklemek yerine belkide sende onun hayatına saygı gösterip tabularından ödün vereceksin. şort giyince ne oluyor? erkek arkadaşı olunca ne oluyor? sen önce şortunu erkek arkadaşını yargılamak yerine kendi gözündeki bakışını değiştirmeyi dene. sen kendi kendine zulm ediyorsun.

Bunu gercekten sen mi yazdin...?

$ort giyince $u oluyor, setr-i avret hükmü ihlal oluyor , ki bunu önemseyenler icin önemli bir nokta.

Yetiskin bir kiz yada erkegin karsi cinsten " kanka " si olamaz ki bu Kanka likta yeni moda son 15 yilin son insan iliskilerindeki terimi oldu..?

Tamam birileri sortu hayat tarzi kendi giyim tarzi olarak secmis ve bunda Israrli ise ,erkeklerle günümüzün tabiri ile kanka ayarinda cok SIKI-FIKI bir diyolog icinde ise , inanmis bir kiside bu kizi seviyorsa sayin tansxx burada inanmis bir erkegin yapabilecegi sey
Ya acikca konusup ,inancina uymadigini enazindan askari bu konulara dikkat edebilirmi edemezmi onu medeni iki insan olarak konusur cikan sonuca göre karar verir..

Setr-i Avret bir tabu degil dini bir emirdir.
$ort denen giysi ise hem erkekte hemde bayanda diz kapagindan yukarisini , az yada cok bölümünü acikta birakan bir giysidir.

Sayin Tansxx siz bu giysi ile namaza durabiliyormusunuz..?

Bunu gercekten sen mi yazdin...?

$ort giyince $u oluyor, setr-i avret hükmü ihlal oluyor , ki bunu önemseyenler icin önemli bir nokta.

Yetiskin bir kiz yada erkegin karsi cinsten " kanka " si olamaz ki bu Kanka likta yeni moda son 15 yilin son insan iliskilerindeki terimi oldu..?

Tamam birileri sortu hayat tarzi kendi giyim tarzi olarak secmis ve bunda Israrli ise ,erkeklerle günümüzün tabiri ile kanka ayarinda cok SIKI-FIKI bir diyolog icinde ise , inanmis bir kiside bu kizi seviyorsa sayin tansxx burada inanmis bir erkegin yapabilecegi sey
Ya acikca konusup ,inancina uymadigini enazindan askari bu konulara dikkat edebilirmi edemezmi onu medeni iki insan olarak konusur cikan sonuca göre karar verir..

Setr-i Avret bir tabu degil dini bir emirdir.
$ort denen giysi ise hem erkekte hemde bayanda diz kapagindan yukarisini , az yada cok bölümünü acikta birakan bir giysidir.

Sayin Tansxx siz bu giysi ile namaza durabiliyormusunuz..?

selam ederim;

sevgili komando insan çıplak doğar ve çıplak ölür. mesele elbisede değildir ona bakan gözlerdedir. şort giyen bir kızın şortunun boyunu uzatıp kapri giymesi bir anlık düşüncesine bağlıdır ve çok kolaydır. fakat şort giyen kızı giydiği şorttan dolayı yargılayan gözlerin bakış açısını değiştirmesi oldukça zordur. insanları kıyafetlerinin boyu ölçüsü ile değil fikir ve düşünceleri ile ölçmek en mantıklısıdır. sonuçta o elbise ile Allah'ın huzuruna çıkıp namaz da kılarsa insan o kendisi ve ulu Allah arasındadır.

sevgili komando ulu Allah bizi her an her yerde kuşatır ve sarar. o her an heryerde hazır olan değilmi? sadece namazdamı huzura çıkıyoruz sanıyorsunuz? siz banyo yaparken huzurda olmadığınızımı zannediyorsunuz? giydiğim yada giymediğim elbise benim ulu Allaha ve meleklerime selamlarıma asla engel teşkil edemez. burada mesele elbisede değildir, ibadeti kendinize zorlaştırmayınız. o kıyafete değil içinizden geçene bakar. kıyafet ile islamı bağdaştırmak oldukça zayıf bir teoridir.

fakat şöylede bir gerçek vardır. usulune uygun giyilmeyen kıyafet erkeklerin nefsinde cinsel yönden uyarıcı düşünceler doğurabilir, bu sebeple kadınlarımızın da giydiği kıyafetlere dikkat etmeleri erkeklerinde nefslerine zulm etmemeleri gerekir. bu sosyal bir olaydır. bir kadının sahip olduğu ziynetlerini eşinden bir başkasına sergilemesi zaten ahlaki kurallar çerçevesindede yanlışdır. fakat kimse kimseyi bu konuda zorlayamaz. Allah her insanı özgür irade ile yaratmıştır. mesele ortak müşterekde buluşabilmektir. sırf erkeklerin nefsi yüzünden, erkeğin kadını giydirip kuşatıp cinsel bir eşya gibi görmesi yanlışdır. erkeğine saygı duyan kadın zaten ne ölçüde nerede ne giyeceğini bilmelidir.

Son düzenleme:
selam ederim;

sevgili komando insan çıplak doğar ve çıplak ölür. mesele elbisede değildir ona bakan gözlerdedir.

Sayin Tansxx mesele elbette bakan gözde ayni zamandada elbisededir..Sizdeki bu mantigi ben hakikaten anlayamadim, bakan gözlerin iyi niyetinden emin oldugumuzda , mesele elbisede degil , bakan gözde ve bakan gözde iyi niyetli diyerek herkes ciril-ciplak dolasabilirmi..? Sizin bu vurgunuz ile basörtüsünün ne önemi var, yada namaz kilmiyorum ama kalbim temiz tekerlemesi ile sanki ayni kefeye girmek üzere ...

Sort giyenide ic camasiri ile sokaga cikanida elbette yargilama durumunda degiliz , o ayri bir konu ... isteyen diledigini giyer, giyiyorda ..!

selam ederim
kadının sahip olduğu ziynetlerini eşinden bir başkasına sergilemesi zaten ahlaki kurallar çerçevesindede yanlışdır. .

Yapmayin degerli kardesim, Ahlaki kurallar umumi degildir, kisilerin birleserek toplumu olusturdugu alanlarin hepsinde ayri ayri ahlaki kurallar mevcuttur , ama bu yazistigimiz mesele ahlaki olmaktan ziyade islami kurallar cercevesinde deger bulur yada degersiz kalir...

Bir toplumda icki icmek ahlaki kurallar denilen seyi ihlal etmiyor o toplum normlarinda kabul görüyorsa , icki yikilmasi gereken tabu olarakmi degerlendirmeliyiz..? o toplum iciyor diye ahlakidir diye selahiyet mi vermemiz gerekiyor kendimize icki meselesinde...?

Zorlamak unsurunu ekliyorsunuz , Sortu tabu gibi görmek ile sort giyenleri yargilamak yada sort giymemesi icin kisilere baski uygulamak farkli seyler...

Soruyu soran kardesimiz hassasiyetini actigi konudaki mesajinda ifade etmis , demekki Utguu kardesimizin degerlerinde setr-i avret meselesi var, siz ise Tabu (!) sundan ödün vermesini SALIK veriyorsunuz ve giysiden ziyade bakan gözün degerlendirmesini yapiyorsunuz...!

Siz mi yazdiniz derken sasirdigim hususlar bunlar oldugu icin inanamadigim icin samimi olarak sordum...

Yazim tarzinizi tanimasam sifresini biri ele gecirdi tansxx adina mesaj yaziyor diyecektim..

selam ederim;

dostum ben çıplaklığı savunmadım, bu hususda birbirimizden oldukça uzağız. ben yorumumu yaptım, sizde yaptınız. dileyen başkalarıda yapsın. arkadaş hangisini begeniyorsa ona uysun. düşüncelerinize saygım vardır. herkezin bakışı yetiştiği ortam ve çevre ile alakalı olduğundan, bu konuda islam'ı baz alarak konuşacaksak inanın mesele oldukça uzar, yinede anlaşabileceğimizi zannetmiyorum.

dindarın kelime anlamı benim dindarlık anlayışımdan öyle uzakki bu yüzden ben düşündüğünüz gibi dindar bir insan değilim. hatta bir dine mensupda değilim, çünkü din dediğiniz şey tekdir. din'in görevi insanlığa hizmettir. insanlık din'e hizmet etmemeli

mübarek ramazanınızı içten dileklerle kutlarım.

Son düzenleme:
A

aşkz

Ziyaretci
Kendmden blıyorum ask insana olmadk seyler yaptirir seni sewen insanin byle ufak seylerdn kolay wazgeçmesı lazm tbi önce çok sewmesi lazm

Üst Alt