• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Beyin ve Sinir Cerrahisi

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
Beyin ve Sinir Cerrahisi

İnci

Kıdemli
Üye
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve sinir cerrahisi veya nörocerrahi merkezi ve periferal sinir sistemi bozukluklarının mekanik müdahele yoluyla tedavisini yapan bir cerrahi uzmanlık dalıdır. Bu dalda uzmanlık alan tıp doktorlarına nörocerrah ya da nöroşirurjisyen denmektedir. Bu uzmanlık eğitiminin sonrasında daha üst ihtisas dalları olarak spinal, fonksiyonel, tümör, vasküler, pediatrik nöroşirurji gibi dalları da vardır.

Gerek branşın eğitiminin ve gerekse pratik uygulamasının zorluğu nedeni ile nörocerrahların sayısı çok fazla değildir. Tıbbın en cok dikkat ve tecrübe isteyen dalı sayılır. Ameliyatları 5-14 saat sürer. Bu nedenlerle çoğu ülkede bu dalın uzmanları en çok ücret alan hekimlerdir.

Tedavi ettiği hastalık ve sorunlar

Beynin ya da omurilik dokusunun içinden kaynaklanan veya ona dışarıdan basarak sorun oluşturan tümörler,
Beyin dokusunu ya da omuriliği besleyen damarların anevrizma (balonlaşma),
Arteriovenöz malformasyon, kavernom gibi rahatsızlıkları,
Karotid stenozu denilen boyun damarlarındaki daralmalar,
Doğumla birlikte olan meningomyelosel gibi sinir sisteminin oluşumu sırasında gelişen rahatsızlıklar, hidrosefali adı verilen ve kabaca beyin boşluklarındaki sıvı miktarının artışı,
Bel fıtığı (Lomber disk hastalığı) başta olmak üzere her türlü omurga hastalıkları,
Kafa ve omurilik yaralanmaları,
Beyin damarlarının tıkanıklıkları,
Beyin kanamaları.

Türkiye'de beyin ve sinir cerrahisi

Türkiye'de beyin ve sinir cerrahisinin meslekî derneği Türk Nöroşirurji Derneğidir. Bu dernek beyin ve sinir cerrahisi dalında uzman hekimleri bir araya getirerek mesleki bilgi ve tecrübenin paylaşımını ve dayanışmayı hedef almaktadır.

Son 10 senede gelişen teknoloji sayesinde beyin cerrahisi cazip hale gelmiş ve diğer ülkelere benzer şekilde tercih edilen bir uzmanlaşma dalı olmaya başlamıştır.

kaynak
 
Üst Alt