• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Beyin cerrahisinin faaliyet alanı nedir?

  • Konbuyu başlatan İnci
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Beyin cerrahisinin faaliyet alanı nedir?

İnci

Kıdemli
Üye
Beyin cerrahisinin faaliyet alanı nedir?

Beyin, omurilik, periferik sinirler dahil, sinir sisteminde cerrahi müdahale gerekebilecek bütün tıbbi faaliyet alanı. Yaralanmalar, enfeksiyonlar, tümörler, doğuştan gelebilecek bir çok anormallikler, kopan diskler, bazı sancılı durumlar ve kafatası içerisi...

Beyin, omurilik, periferik sinirler dahil, sinir sisteminde cerrahi müdahale gerekebilecek bütün tıbbi faaliyet alanı. Yaralanmalar, enfeksiyonlar, tümörler, doğuştan gelebilecek bir çok anormallikler, kopan diskler, bazı sancılı durumlar ve kafatası içerisinde meydana gelen kanamalar, beyin cerrahisinin yardımcı olabileceği durumlardır.

Genel olarak, sinir sistemi nasıl işler?
Sinir sistemi beynin ve omuriliğin merkezinde bulunan sinir hücre, lerinin ve yardımcı dokuların meydana getirmiş olduğu sistemdir. Görevi, beyin çalışmasını temin eden fenomenlere gerekli nakil ve koordinasyon görevini yapan dürtüyü ulaştırmaktır. Duyumsal etkileri taşıyan hisler, dokunma, tatma ve koku alma gibileri, beyine "afferent" (içeri getiren diye adlandırılan) sinirlerle nakledilir. Bunlar, bu iş için kullanılan ulaştırma yollarıdır. Bundan başka, guddelerden ifrazat ve kas faaliyeti, merkezi sinir sisteminde meydana gelen itici kuvvetle husule gelir ve bunlar dış yönlere "effe-rent" (dışarı götüren diye adlandırılan) sinir yollarıyle ulaşırlar, insanoğlunun günlük hayatının normal düzeni ancak sinir sistemindeki yüksek organizasyon kabiliyeti ile mümkün olmaktadır.
Bu gerçek, özellikle bu kompleks sistemin bir kısmında herhangi bir hastalık durumu meydana geldiği zaman, tam anlamıyla anlaşılmaktadır.

Sinir sistemi otomatik olarak iki kısma ayrılmaktadır: Bir merkezi bir de periferik. Beyin ve omurilik bunun merkezi kısmını oluşturur. Periferik kısım ise vücudun geri kalan kısmiyle ulaşım temin eden bütün sinirleri ihtiva etmektedir. Periferik bölümde oniki çift kafatası siniri vardır. Beyinden gelen bu sinirler kafatasındaki kemiklerde bulunan açıklıklardan geçerler. Bunlardan başka otuziki çift omurga siniri, omurga kemiğindeki açıklardan çıkar ve otomatik veya sempatik sistem olarak adlandırılan kompleks bir sinir şebekesi bulunmaktadır. Otomatik sistemin görevi sinir güdülerini bağırsak iç zarına, mesaneye, kalbe, guddelere ve kan damarlarına ulaştırmaktır.

Beynin görünüşü nasıldır?
Beyin yumuşak, gri-beyaz renkte, sayısız katları bulunan ve yarıküre biçiminde bir yapıdır. Cisminin mesamatını dolduran birçok kan, kan damarları yoluyla beslenmektedir. Kafatasının dibinden çıkışı olan omuriliği ile bir bağlantısı vardır. Beyin de omurgalığının ikisi de zarlarla örtülü olup "dura, arachnoid, pia" ve "cerebros-pinal" olarak adlandırılan bir sıvı içinde bulunur. Beyinin içerisinde belirli sayıda aralarında bağlantı olan boşluklar vardır. Bu boşluklar da "cerebrospinal" sıvı bulunmaktadır.

Cerrahi yoldan beyne nasıl ulaşılır?
Beyni açmak ve meydana çıkarmak için yapılan ameliyatın adı kranyotomidir. Bu ameliyat çoğunlukla genel anestezi ile yapılmaktaysa da, bazı vakalarda lokal anestezi tercih edilmektedir. Ameliyata hazırlanılırken, kafatasını kaplayan deri tamamıyla traş edilmektedir ve sonra bu kısım su ve sabunla iyice yıkanmaktadır. Ondan sonra bir deri antiseptiki uygulandıktan sonra ameliyat edilecek bölümün dışında kalan bütün bölüm sterilize edilmiş gazlı bezlerle örtülmektedir. Kafatasını kaplayan deri, çoğunlukla yarım daire şeklinde kesilir ve sonra altta açılmış olan kafatasına muayyen sayıda delikler matkapla açılır. Bu delikler birbirine bir tel testere kullanılmasıyla birleştirilir ve böylece kafatasından bir blok halinde kemik çıkarılmış olur. Bu çıkarılmış kemik bölümünün hemen altında beynin üstünde bulunan zarlar vardır. Bunlar da deşilince beyin meydana çıkmış olur. Çağımızda beyin ameliyatlarında kaydedilen ilerlemeler sayesin de, beynin herhangi bir tarafına oldukça emniyetli bir şekilde ameliyat yoluyla varmak imkanları vardır.

Omuriliğin görünüşü ve görevi nedir?
Omuriliği silindir biçiminde ve yaklaşık 45 santim uzunluğunda olan ve belkemiği kanalı içinde yerleşik bir yapıdır. Bir yığın sinir den yapılı olan omuriliğinin başlıca görevi bir idare mekanizma; olarak çalışmasıdır. Duygusal sinirler beyne doğru yön alırken adale kasılmalarını ve hareketlerini temin eden motor sinirler, al si istikamete yönelmektedirler. Omurga iliğine bütün uzunluğu boyunca bağlı olan omurga sinirleri ise muhtelif organlar ve yapılarla temasları temin ederler.

Ameliyat için omurga kemiğine nasıl varılır?
Sırtın ortasından bir delik açılır ve kaburga kemiğinin üzerindeki kaslar birbirlerinden ayrılır. Böylece meydana çıkan kaburga kemiklerinin kavis kısımlarının bir bölümü çıkarılır. Böylece zar ile örtülü olan kaburga kemiği meydana çıkmış olur. Bu ameliyat "laminektomi" adı verilmiştir.

kaynak
 
Üst Alt