Beton Pompası Kablosuz Kumandası .... Concrete Pump Truck Remote Control

Yüksek binalara betonu pompalayan uzun uzun boruları olan kamyon üstüne monteli makinalardan bahsediyoruz. Görmeyen yoktur. Mikser denilen kamyonlar gelir döner tamburundan bu beton pompası dediğimiz makinalara betonu boşaltır, beton pompaları da betonu gitmesi gereken yere pompalar.

Hali hazırda beton pompalarının uzun kollarının betonu taşıması gereken yerlere hareketi uzaktan kumanda ile yapılmakta.

resimdeki gibi bi şey bu kumandalar. Joystickler sadece iki eksen hareketi yaparsa 3 joystick eğer joystickler eksen hareketi yanında dönebliyorsa 2 joystick ile kontrol sağlanabiliyor.
Mobil hidrolik - HBC-radiomatic GmbH - TR spectrum E - HBC-radiomatic GmbH - TR adresleri bu kumanda satışını yapan bir site. Başı çeken bir yer olduğunu bahsedenler olmuştu.

Şimdi düşünüyoruz ki böyle koca koca aletler yerine tablete monteli jjoystickler ile bu kumandalar geliştirilemez mi?? Dokunmatik ekranın getirebileceği özellikler ile ve joysticklerin pratikliği ile bu sistem kombine edilemez mi?
 
Uzaktan kumandada;
5 ve ya 5 bomun hareketi için joystickler mevcut. Joystickin ileri geri hareketi bir bomun(yani betonu basan borulardan bir tanesinin) ileri geri hareketi için, sağa sola hareketi de diğer bomun ileri geri hareketi için kullanılmakta. Bu şekilde 5 bom için 3 joystick gerekmekte. Ama 3. joystickte sadece sağ-sol kısmı kullanılmakta. Yani eğer diğer iki joystick döner cins ise (kendi ekseni etrafında) 2 joystick de 5 bom için yeterli.

Joystickler fazla itildiğinde hızlı az itildiğinde yavaş hareketi sağlayan potansiyometreli tipteler.

Motor devrini arttırma azaltma için ileri geri buton mevcut.

Korna çalma için buton mevcut. Korna aynı zamanda kumandanın kullanılması için açılışı yapan bir anahtar görevinde.

Beton basma hızını arttırma azaltma için ileri-geri buton mevcut.

Motoru yani beton pompasının bağlı olduğu kamyonu stop ettirme ve çalıştırma için ileri-geri düğme mevcut.

Beton pompasını beton basmadan emmeye geçirmek için buton mevcut.

Acil stop düğmesi mevcut.
 
Tablet tipi bir kumanda yapılırsa;
motor sıcaklığı, hidrolik yağ sıcaklığı, hidrolik sistem basıncı, beton basma debisi, motor devri (rpm), beton pompası kamyonunun dengesi tabletin ekranına yansıtılabilir. Başka özellikler de yanstılabilir ve birden fazla ekranlı kullanılabilir.

Uzaktan kumandayı kullananlar inşaatın üzerine çıkarak beton pompasını yönetmekte. Bu yüzden mikser sürücüsü ile iletişimleri kopuk olmakta. Mesela iki kere uzaktan kumandadan korna çaldırılırsa bu mikser sürücüsüne betona su karıştır demek. Bu tablet özelliğindeki uzaktan kumandaya telsiz eklense? Hatta görüntü aktarımı da sağlanarak beton pompası operatörünün istediği yerlerden görüntü alması sağlansa nasıl olur?

Beton pompaları devrilme tehlikesi yaşamakta. Özellikle makinanın dengesi bozulduğunda bu tehlike kendisini göstermekte. Beton pompası çalışmaya başlamadan önce dört tane ayağı hidrolik olarak makinayı havaya kaldırmakta ve makinayı ayaklar ile dengelemektedir. Bu ayaklar çamura battığında makinanınn dengesi bozulmakta. Operatör ayakları göremediğinden makina dengesinden emin olamıyor. Bu sorun denge için bir sensör ekleyerek makina dengesini kontrol ederek de makinayı görüntülü olarak takip ederek de aşılabilir.
 
Bu üst resimde göörünen şu anda olanların içinde lcd ekranı ile en gelişmiş görüneni. Hali hazırda kullanılanlarda lcd ekran yok ve ilk mesajdaki resimde göründüğü gibi hem kocaman hem de düğme ve joysticklere dayalı bir tasarım.

Bu resimdeki tablet hali hazırdaki kumandaların geliştirilerek dokunmatik özellikli bir tablet ile imal edilmesi için fikir vermekte.
resimde görünen tablete;
playstation oyun kolunda bulunan joystick tipi joystickler eklense ve hem joystick ve hem de dokunmatik ekranı ile bir tablet ile uzaktan kumanda geliştirilse nasıl olur?
 
Elektronik bilgilerin yanı sıra beton pompası kamyonunun çalıştırılıp stop edilmesini ve devrinin arttırılıp azaltılmasını içeren bir gereksinim kumandadan beklendiği için kamyon motor beynine girilerek işlem yapılması gerekmekte. Bunun için de beyinde devir ve start stop için kullanılan Can Kodlarının bilinmesi gerekli. Can analizörü denilen bir cihaz bu kodları çözmekte ama bilen forumdaşlarımız konuya ekleyerek bu elektronik projeye yardımcı olabilirler.
 
Üst Alt