Beslenme, bebeğin cinsiyetini etkiler mi?

Kadınlar, gebelikte beslenmenin bebeğin cinsiyetini etkilediğine inanıyor.

Erkek çocuk için tatlı, kız çocuk için ekşi besinler tercih ediliyor. Çocuğun güzel olmasını isteyen anne adayları, ayva, elma, süt-yoğurt ve balık tüketiyor. Erciyes Üniversitesi Doğum Polikliniği'ne başvuran 501 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, kadınların yüzde 16,8'i gebelikte beslenmenin bebeğin cinsiyetini etkilediğine inanıyor.

Bu kadınlardan, erkek çocuk için tatlı besinleri tercih edenlerin yüzdesi 68,9, kız çocuk için ekşi besinleri tercih edenler ise yüzde 75,4. Hamilelerin yüzde 27,3'ü beslenme şeklinin çocuğun fiziksel ve zihinsel özelliklerini etkilediğini düşünüyor. Böyle düşünen kadınlar, çocuğun güzel olması için ayva (yüzde 30,9), elma (yüzde 17,7), süt-yoğurt (yüzde 17,7) ve balık (yüzde 13,9) tükettiklerini belirtiyor.

Anne adaylarının, yüzde 62,5'i hamilelik döneminde herhangi bir besine aşerdiklerini söylüyor. En fazla aşerilen yiyecekler erik, limon, çağla gibi ekşi besinler (yüzde 42,2) ve dondurma, çikolata ve hamur tatlıları (yüzde 17,9). Kadınların yüzde 24,0'ü aşerilen besini tüketmediği zaman fiziksel veya psikolojik sorun yaşadığını kaydediyor.
blog.hamilestore.com
 
Üst Alt