Beş dakika güzele bakanın ömrü kısalıyor!

Yapılan bir araştırma, güzel kadınların sağlığa zararlı olabileceğini gösterdi.

Güzel kadın gören erkeklerin, önemli miktarda kortizol hormonu salgıladığını öne süren araştırma, hormonun ömür kısalttığını da vurguladı
Hollanda'da yapılan araştırma, güzel bir kadınla sadece beş dakika yalnız kalmanın, erkeklerin vücudunda stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini arttırdığını öne sürdü. Valencia Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, 84 erkek öğrencinin her birinden; biri kadın, diğeri erkek, iki yabancıyla birlikte, bir odada sudoku çözmeleri istendi.

BAŞ BAŞA KALINCA
Deney sırasında yabancı kadın odadan çıktığında, katılımcı öğrencinin kortizol seviyeleri artmazken, yabancı erkek çıktığında kortizol seviyesinin yükseldiği gözlendi. Bu yükselişin özellikle söz konusu yabancı kadının 'güzel' olduğuna inanan erkeklerde daha fazla olduğu belirlendi.

ŞEKERİ DE ARTIRIYOR!
Vücutta fiziksel ya da psikolojik stres altında üretilen kortizol hormonu seviyelerinin yüksek seyrinin, kalp ve şeker hastalıklarıyla yüksek tansiyon ve iktidarsızlığı artırabileceğine işaret edildi. Böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen kortizol hormonu, vücudun strese gösterdiği tepkiyle birlikte artabiliyor. Kan basıncını ve şekerini artırıyor, kadınlarda kısırlığa bile neden olabiliyor. Bağışıklık sistemini baskılıyor. Türk bilim adamları, araştırma verilerinin pratik gözlemleri ile uyuştuğunu vurguluyor. Özellikle erkeklerin güzel kadına karşı salgıladıkları kortizol hormonunun kalplerini yorduğuna dikkat çekiyor.

KORTİZOL HORMONU NE İŞE YARAR?
Kortizol hormonu vücuda gelen herhangi bir zararlı etken karşısında vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçiriyor. Fakat vücutta yüksek miktarda kortizol bulunduğunda, bu etki tamamen tersine dönüyor ve organizma kendi savunma önlemlerini geri çekiyor. Yüksek dozdaki kortizolün savunmayı yok edici bu özelliğinden, bazı hastalıkların tedavisinde yararlanılıyor.

DOKTORLAR NE DEDİ?
Sınavda da aynı stres yaşanıyor!
Prof. Dr. Tuncay Özgünen / Çukurova Üni. Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

Kortizol hormonu çok sık salgılanırsa, öldürmez ama ortalama yaşam süresini kısaltır. Bu da damarların devamlı olarak kasılmasından kaynaklanır. Güzel bir kadın görünce yaşanan stres, sınava girdiğiniz zamanki stresle aynıdır. Bir kişinin size ilgisi olduğunu göz bebeklerinden anlayabilirsiniz. Göz bebekleri büyürse size ilgisi var demektir. Göz bebekleri, adrenalin hormonu etkisi altındadır. Kadın ve erkeğin tabu halinde olduğu ilkel toplumlarda beğenmek, çok büyük stresti.

Güzel kadın alarm gibidir!
Prof. Dr. Ziya Mocan / Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Bölüm Başkanı

Kortizol harmonunun çok fazla salgılanması kalbi yorar. Bu hormon, vücutta bir alarm durumu yaratır. Güzel bir kadın da bir alarm olarak sayılabilir. Bu hormon, çarpıntı yapabilir, tansiyonu yükseltir, kalp krizi riskine yol açar, dikkati artırır, terlemeye yol açar, kan kaslara doğru gider. İnsan, savunma veya saldırma pozisyonuna geçebilir. Yemek yeme duygusu o alarm durumunda ortadan kaybolabilir. Ancak kişi sakinleştikten sonra acıktığını hisseder.

MODERN TIP NAZARI KABUL ETTİ!
Halk arasında 'nazar' olarak bilinen kötü enerji kavramını Reem Nöroloji Merkezi kurucusu Dr. Mehmet Yavuz anlattı. Nazarı, hayranlık ve aşırı beğenmenin de etkisiyle gözlerden yayılan ışınların meydana getirdiğini söyleyen Yavuz, renkli gözlü insanlarda nazarın daha fazla olduğunu söyledi.

MAVİ BONCUK TAKIN!
Biyoenerji ile çeşitli hastalıkların tedavi edildiğini ya da edilmeye çalışıldığını da belirten Yavuz, "Biyoenerji gerçeğini artık yavaş yavaş modern tıp da kabul etmeye başladı. Şurası bir gerçek ki, vücuttan henüz ne olduğunu anlayamadığımız bir enerji yayılıyor. Bu olgudan hareketle bugün nazarı reddeden bilim adamlarının daha ihtiyatlı davranmaları gerekiyor" diye konuşuyor. Bir anda baş gösteren yorgunluğun sebebini nazar olarak tanımlayan Yavuz, "Nazardan korunmak için kullanılan mavi boncuğun paratoner vazifesi yaparak, gözlerden yayılan zarar verici ışınları emdiğini düşünüyoruz" diyor.
Sabah
leyditurk.com
 
Üst Alt