• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Benden bir kaç katkı

Okunuyor :
Benden bir kaç katkı

by lent

Acemi
Üye
Eskiden yaptığım bi çalışma kasaların önüne usb portu yeni yeni görünüyordu kasa dolab içinde yer alıyor ve kasa arkasındaki portlara ulaşılması hem çok güç hem de dar olduğundan fazla vakt alırdı ve zahmetliydi usb modemimin kablosunu çift fonksiyonlu kullanmaya karar verdim. Ne de olsa sürekli nete bağlı değildim ve adsl öncesi dönemdi yani hız vasat. Yaptığım adaptörle foto mak ve kart okuyucuları daha kolay takıp çıkartım. Halen de olası usb problemlerinde kontrol voltaj ölçmek adına soket yerlerindeki açıklıktan kullanıyorum.

Fark ettiğiniz gibi uçlardan kimisi uzun(beslem) kimisi kısa(veri) erkek usb soketini ortadan 2 ye kestim sırt sırta yapıştırdım metallerin birbirine tam temas etmesi adına biraz daha şekil vermek gerekti 4 lü pin lere lehimledim uznlar dış pinler kısalar orta pinler

Ayarlı dc adaptörü biraz düzenledim, düğmeleri değiştirmek için düz tornavida aramam gerekirdi bir de ok yönünü cd kalemi ile çizdim, yandaki düğme ile ac ve dc diye dönüştürmeye yarıyor (ihtiyaçtan doğdu eskiden elektronik ile tanıştıştığım ilk zamanlarda yaptığım bi özellik, bazı projeler ac akımlı idi, hoş hepsini gerçekleştiremedim ya) tavsiye ederim 2si 1 arada

Bu önerim öğrenci kardeşlerime, motor pano deneylerinde (düşük gerilimli ac devre) stop butonu için aşağıdaki tarifim umarım faydalı olur. Bildiğim gördüğüm kadarıyla küçük boyutlu stop/NC butonu elektronik malzemecilerinde bulunmuyor. Tabi mikrosviç her zaman elimizin altında.

Anahtar bu parçalardan ibaret, beyaz ve siyah parça üst üstedir kimisinde 2 parça rengi tektir, aynı mekanizma tükenmez kalemlerimizde bulunur, beyaz parçayı kullanmazsak aç kapa şeklinde değil de buton yapısında olur ve sürekli iletme özelliğndedir parmağımızla bastığımzda devre açılır. Çok kısa olduğundan hazır açmışken japon yapıştırıcı ile parça yapıştırarak buton ucu uzatılabilir.
 

by lent

Acemi
Üye
Herkese merhabalar, bu konu bence iyi oldu, katkılarınızla daha iyi de olacak. Umarım benden beklentiniz çok değildir hayal kırıklığına uğramayın arkadaşlar:)

Küçük güçler için ve elbetteki topraksız cihazlar için (aynı anda birden fazla şarj gib...)
Normalde tekli dişi kullanılır ama bence bu şekilde daha pratik faydalı olur ;)
Arkadaki metalleri ben kırdım ama kırmadan da yapılabilinir.

Bunu makina altlarında bakarken kullanıyorum, yine bir kaç bozuktan bir adam etme şeklinde ;). Kabloda eski 1tl lik havyaların kablosu. Üzerine anahtar tornavida düşmesinde endişe etmiyorum. Hayır henüz su geçirmez değil gerek duymadım ama yapmak zor değil.

Az maliyetli çok basit hem AC DC (1.8-220) voltaj kontrolü hem de dc kutp (otomobil + kutup kırmızı led) göstergesidir. Pil (2.5v ve üzeri) bağlantısı yapılırsa (evde/ofiste) kısa devre ve kopukluk testi de yapabilirsiniz lamba rezistans gibi... Lamba 7w gece lambası renginin önemi yok zevk tercih meselesi. Bildiğiniz gibi ledler ac de her ikisi de yanıyor yalnız yanarkenki fotosunu bir türlü ekleyemedim belki başka mesajda ;)

Arkadaşlar sizen ricam kendimizin yaptığı çalışmaları paylaşalım yani çoğu arkadaşımızın "acaba çalışır mı, deneyen var mı" sorularını bertaraf ederiz. Amaç başka sitelerden sırf şema veya foto payleşımı yapmak değil. Hem de diğer sitelerden farkımız olur. Teşekkürler.

karanlık odada hoş bi mavilik kaplıyor :)

Bu da benim uzun zamandır eksikliğibi hissettiğim çok amaçlı yabancı tabiri ile "3. el"im :D lehim yapma söküm yardımcım.

Odamda kullandığım floresan tam tarihini yazmadığım için pişmanım 2011 diye düşünüyorum :( akşamları uzun zaman yakmıyorum lambasını değiştirmedim pratik ve üstelik ucuz aldığımda 75 miydi 1 TL mi ;) hala çalışıyor herkese tavsiye ederim arkadaşlar.
 
Üst Alt