• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

"Ben iyi bir insanım, dini uygulamama gerek yok!"

Okunuyor :
"Ben iyi bir insanım, dini uygulamama gerek yok!"

merkür

Amatör
Üye
Bazıları "Allah, iyi insan olmamı istiyor, ben iyi bir insanım bu yeterli" diye düşünür.

Başkalarıysa ciddi bir günah işleseler bile, iyi bir yaşam sürüyorlarsa Tanrı' nın günahlarını önemsemeyeceğini düşünüyor.
Onlar, Yaratıcının cezalandırmaktansa, bağışlamaya istekli olduğuna inanıyor...
Elbette, "iyi biri" olmanın tanımı kişiden kişiye değişir.

Peki Tanrı' nın onayını kazanmak için ne yapmalıyız?
Tanrı' nın gözünde iyi biri olmak ne anlama gelir?

Tanrı, Yaratıcımız olduğundan ahlaksal konularda bizi yönelendirme hakkına sahiptir. Kutsal Yazılar aracılığıyla davranışlarımıza ve tapınmamıza yön verecek ilkeler vermiştir.

Şu uyarıda bulunur: "Sözümü dinleyin de size emrettiğim her şeye göre onları yapın; böylece siz bana kavm olursunuz, ben size Allah olurum" (Yeremya 11:5)

O halde Tanrı'nın bakış açısına göre "iyi biri" olmak, O 'nun standartlarını öğrenmemizi ve bunları uygulamak için hayatımızda ayarlamalar yapmamızı gerektirmektedir.

Birinin Dostu olmak istediğinizi düşünün, doğal olarak, dostu olmak istediğiniz kişinin, hangi davranışlardan hoşlandığını öğrenmek isteyecek, sonra da onu memnun edecek şekilde davranacaksınız.

Mukaddes Kitap, İbrahim peygamber gibi bizim de Allah'ın dostu olabileceğimizi yani O' nun onayını kazanabileceğimizi gösteriyor. Ayrıca, Tanrı' nın belirlediği standartlar bizimkinden daha yüksek olduğundan, O' nun bizim görüşlerimize uymak üzere değişiklik yapmasını bekleyemeyiz!

Belki biri, nispeten küçük sayılan bazı emirlere uymanın önemsiz olduğunu düşünebilir, fakat Tanrı' nın koyduğu kanunların hiçbirisi önemsiz görülmemelidir.

Bir ayette "Tanri sevgisi O' nun emirlerine uymayı gerektirir" uyarısı yapılır. (I.Yuhanna 5:3)
Tanrı' nın kanunlarına uymak için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda, O' nun çıkarsız sevdiğimizi kanıtlamış oluruz.

YARATICIMIZ MÜKEMMELİYETÇİ DEĞİLDİR! Eğer yaptığımız hatalardan dolayı gerçekten pişmanlık duyuyorsak ve o hataları tekrarlamamak için elimizden geleni yapıyorsak, O bizi seve seve affeder.
Fakat, bazi kanunlarını KASTEN ihlal edip başka konularda itaatli olmamızın bunu telafi edebileceğini düşünüyorsak sadece kendimizi kandırırız!

Bazıları Tanrı' nın hangi emirlerine uyacaklarına kendileri karar veriyor:
"bu emir zor, bunu uygulayamam bak bu emir iyiymiş, ben bunu uygulayayım" gibi bir davranışı benimsiyorlar, halbuki ALLAHLA PAZARLIK OLMAZ!

Kısacası, iyi olan başka şeyler yaparak, bazı konularda Tanrı' ya karşı yaptığımız itaatsizliği telafi edemeyiz!

Yaraticımızı nasıl memnun edeceğimizi tahmin etmemiz gerekmez çünkü O sevgi dolu olduğundan bizi ahlaksal yönden net bir şekilde yönlendirir. O' nun yönlendirmesini uyguladığımızda, insanların çelişkili ahlak görüşleri arasında kalmanın yol açtığı hüsrandan ve şüpheden kurtuluruz.
Tanrı' nın rehberliğinin her zaman yararlı olanı bize öğrettiğinden emin olabiliriz.

"Iyi biri" olmanin ne demek olduğunu KENDi BAŞIMIZA belirlememiz tehlikelidir, Neden?

Hepimiz bencil davranışlarda bulunma eğilimini miras aldık, YÜREĞiMiZ BiZi ALDATABiLiR!

Tanrı'nın isteklerinin zor ya da kısıtlayıcı olduğunu düşünürsek kolaylıkla onları göz ardı etme tuzağına düşebiliriz.

Örneğin, evli olmayan 2 kişi, cinsel ilişkide bulunurlarsa bu eylemin başka hiç kimseyi etkilemeyeceğini düşündüklerinden, bunun sadece kişisel bir mesele olduğu sonucuna varabilir.
Onlar belki de davranışlarının Tanrı' ın kanunlarına uygun olmadığının farkındalar fakat "hiç kimse zarar görmeyeceği" için Allah herhalde itiraz etmez diye düşünüyorlar.

Onların arzuları gerçekleri görmelerini engellediğinden, davranişlarının ciddiyetini ve sonuçlarını tam olarak fark edemeyebilirler.

Bu ayette Önemli bir noktaya dikkat çekilir:

"Yol var ki, adamın önünde doğru görünür; fakat onun sonu, ölüm yollarıdır" (Süleyman'ın Meselleri 14:12)

Yaratıcımızın tüm kanunları insanlara duyduğu sevgiyi yansıtırt, acı çekmemizi istemediğini gösterir. Cinsel ahlak ya da diğer davranişlarla ilgili Tanrı'nın standartlarına aldırış etmemek, insanları daha mutlu ve başarılı kılmamıştır.
Diğer taraftan, Tanrı' nın kanunlarını uygulamak hem iyi bir yaşam sürmemize hem de gereksiz yere kendimize ve başkalarına zarar vermekten kaçınmamıza yardım eder.

Eğer Allah'ın gözünde "iyi biri" olma isteğimizde samimiysek, o zaman O' nun rehberliğine uymak için elimizden geleni yapmalıyız...

(Kısmen Yararlandığım kaynak Yehova'nın Şahitlerinin UYANIŞ adlı dergisidir.)
 
Üst Alt