Bekletmeyen Bilgisayar pc

Bilgisayarları açılsın diye birkaç dakika ve ya 1dk nın altında bekliyoruz. Hd nin hareketli parçası olmayan katı halli lanı yani flash disk gibi olanında bu süre daha az.
Peki daha hiçbir şey yapmadan yapmak için açılmasını ve hep aynı ekanı görmek için neden bu kadar bekliyoruz? Birşeyler önceden hazır olamaz mı?

Bilgisayarın güç kaynağının açılmasını beklemediğimiz gayet açık değil mi? O zaman akla bir ram bir de hd geliyor. Açılırken hd de de bir değişiklik olmuyor değil mi? Yani kayıtlı kısmın değişmesi gerekmez açılması için. O zaman ismi "random access memory" olan ram kalıyor geriye. Sistemin kullanılması için gerekli bilgiler ram e aktarılarak kullanılıyor ve kullanıma hazırlanıyor. Yani ram in dolmasını bekliyoruz. Öyle mi?

Ram neden kapamada boşalır? Elektronik kayıttaki kaydırıcı tipi olan ram elektrik kesilince boşalıyor olsa gerek. Elektrik neden kesiliyor? güç kaynağının hd nin vb çalışmaması için.

Acaba ram in online kaydını bozmadan kalması için gerekli enerjiyi versek bilgisayarın açılma düğmesine bastığımız anda pc yi kullanmaya başlayabilir miyiz? Ram enerjisi çok düşüktür değil mi?
Yoksa ram kaydını bozmasa bile hd kapanıp açıldığından uyum bozukluğu oluşuyorsa bu uyum nasıl sağlanır? Ekipmanlar mı uygun özellikte olmalı yoksa ek program mı?
Bir de birden fazla ram kullanılıp bir tanesi sadece açılışı sağlayamaz mı?
 
Üst Alt