• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bekarlık Sultanlık mı Sanmıştınız

Okunuyor :
Bekarlık Sultanlık mı Sanmıştınız

Ala Nur

Amatör
Üye
Evlenmek ruh sağlığına yararlı!...

15 ülkede yaklaşık 35 bin kişi üzerinde yapılan evlilik araştırması çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekiyor.

Yeni Zelandalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, evlilik ruh sağlığına iyi geliyor.

Yeni Zelanda'daki Otaga Üniversitesi psikologlarından Kate Scott, 15 ülkede 34 bin 500 kişinin katılımıyla yapılan araştırma sonuşlarını açıklarken, bu uluslararası çalışmanın evlilik ilişkisinin anksiyete ve depresyon risklerinin azaltılmasına katkı sağladığı sonucunu ortaya koyduğunu bildirdi.

Scott, "Çalışmamızın ortaya koyduğu şey, evlilik ilişkisinin erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da ruh sağlığına çok olumlu getirileri olduğudur, bir birlikteliğin sona erdiğinde çekilen acılar ise insanları ruhsal bozukluklara çok daha dayanıksız hale getiriyor" dedi.

Ayrılık ve Boşanma Sorunlara Yol Açıyor

Araştırmanın, ayrılmak, boşanmak ya da dul kalmanın erkeklerde depresyon gibi ruhsal sorun risklerini artırdığını, benzer durumda kalan kadınlarda da aşırı ilaç ve alkol kullanımında artış gözlendiğini gösterdiğini belirten Scott, "Evlilik akıl sağlığı bakımından erkekler için olduğu kadar kadınlar için de yararlı" diye konuştu.

Scott, daha önceleri evlilik birlikteliğinin ruh sağlığı bakımından erkekler için kadınlarda olduğundan daha yararlı olduğunun düşünüldüğünü de belirtti.

Evliliğin Faydaları...

Araştırma ayrıca erkeklerin ilk evliliklerinde kadınlardan daha az depresyon riskine maruz kaldığını da ortaya koyuyor. Bu da kadınların ilk evliliklerinde geleneksel eş kalıbına girmeye daha eğilimli olmalarıyla açıklanıyor.

kadınca kararınca
 
Üst Alt