• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bedri Koraman dan secmeler

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
Bedri Koraman dan secmeler

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Buyuk San'atciya
Allah cc dan rahmet diliyorum......


 

mopsy

Emektar
Üye
Bedri Koraman kimdir

Merhaba
Bedri Koraman, 1928 yılında Samsun, Bafrada doğmuştur. 1945 yılında 17 yaşındayken İstanbula geldi ve bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde Cemal Tollu atölyesinde eğitim gördü. Daha geldiği ilk yılda illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıalide çalışmaya başladı. Yoğun bir şekilde basın sektöründe çalışmaya başlayınca Akademide okuyup ressam olma hayallerini vazgeçti. Akademide okumayı yarıda bıraktı.

O dönemin en büyük dergi yayıncısı Türkiye Yayınevinin kapısını çaldı. Yayınevinin bol çizgi romanlı dergisi 1001 Romanın iyi bir okuru olan Bedri Koraman sevdiği bu dergide çizer olarak çalışmak istediğini belirtti. Bu isteği kabul görmedi ama yayınevinin bir başka dergisi olan ve başında ünlü yazar Kemalettin Tuğcunun bulunduğu EV İŞ dergisinde işe başladı. Dergide yayımlanan ilk işi Kemalettin Tuğcunun yazdığı bir öyküyü resimlemek oldu.

Bedri Koramanın ilk karikatürü mizah dergisi Şakada 1946 yılında yayınlandı. Gazete çizerliğine Asım Usun Vakit Gazetesinde 1946 yılında başladı. Bu gazetenin çıkarmış olduğu çocuk dergilerinde çalışarak çizerliğini ilerletti. Bu dergilere kısa serili çizgi romanlar çizdi. Hikaye, roman tefrikası resimlemeleri, kapak resimleri yaptı.

1947 yılında Çocuk Âlemi dergisinde karikatür çizmeye başladı. Daha sonraları da 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde de karikatür çizdi. Uzun soluklu ilk çizgi romanları Tahsin Demirayın 1948 yılında yayını başlayan büyük okurlara yönelik çizgi roman dergisi Binbir Romanda yayınlandı. Aynı yayınevinin çocuk dergisi Çocuk Haftasına karikatür desenli, kısa öykülü ilk özgün çizgi romanlarını çizdi. Yazı resimlemeleri yaptı.

İlk özgün çizgi romanı Cem Kurt adlı polisiye eseri Vatan Gazetesinde yayınlandı. Gazeteden çizgi romanının yayın ücretini alamayınca eseri kısa ömürlü oldu. Bu olay Koramanı gazetede çalışmaktan soğuttu. Serbest çalışmaya başladı. Ressam Firuz Aşkının yanında film afişi ressamlığı işine de girdi. Birçok filmin afişini hazırladı. Çeşitli yayınevlerine kitap kapakları hazırladı.

Kare Reklam adlı bir reklam ajansını çizer arkadaşları ile birlikte kurarak bir süre sinemalarda gösterilen reklam çizgi filmleri yaptı. Bu reklam ajansını kurarken amacı Walt Disney gibi ekip kurarak uzun metrajlı çizgi filmler yapmaktı. Ancak bu güzel düşüncesini gerçekleştiremedi.

1951 yılında Türkiyenin ilk erotik mizah dergisi Deve, daha sonra Gölge adlı mizah dergilerini çıkardı. 1954 yılından itibaren de Milliyet Gazetesinde karikatürleri yayınlanmaya başladı. 1960lı yıllarda çizdiği Cici Can adlı çizgi romanı geniş ilgi topladı.

Bedri Koramanın yazmış olduğu bu Cici Can adlı çizgi romanı 1963 yılında Cicican adıyla sinemaya da aktarılarak; senarist Safa Önal tarafından uyarlandı, yönetmenliğini Ertem Göreç yaptı ve başrolünde ise Göksel Arsoy oynadı. Diğer rollerde ise Öztürk Serengil, Huri Zuhal, Suna Pekuysal, Ahmet Tarık Tekçe, Hüseyin Baradan, Sami Hazinses, Sadettin Erbil, Suzan Avcı, Ali Şen (oyuncu), Altan Erbulak gibi oyuncular vardı.

1970 yılından sonra ise Milliyet gazetesinde Abdi İpekçinin isteğiyle baş sayfada olmak üzere o günün en önemli haberini karikatürize etti. Bedri Koraman, Milliyete çizerken Halit Kıvançın senaryosunu yazdığı kısa bir dizi olan Tekir Hafiyeyi çizdi.

Bedri Koraman, 18 Kasım 1978 tarihinde bir silahlı saldırıya uğradı ancak yara almadan kurtuldu.

1982 yılında Güneş gazetesine geçtiyse de 1985 yılında Milliyete döndü. Günlük karikatürleri dışında gazetenin hafta sonu ekleri için özel karikatür-öykü sayfaları hazırladı. Yıllarca çalıştığı Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra, Sabah gazetesinin Pazar ekinde, Çizgi Dünyası başlığı altında tam sayfa karikatürler çizdi.

Türkiye Spor Yazarları Derneğinin Spor karikatürleri Yarışmasında birincilik ve ikincilik ödülleri aldı. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını içeren Siyaset Arenası adlı bir kitabı olan Bedri Koraman, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküpte ve Saraybosnada özel ödüller kazandı.

Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı yaptı. Merkezi Brezilyada bulunan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna 1986 yılında onur üyesi seçildi.

Bedri Koraman, evli olduğu eşi Nil Koraman ve oğlu Bedri Koraman ile 1984 yılından beri Muğlanın Bodrum İlçesinde ikamet etmektedir.

2012 yılında yaşadığı Bodrumda Karikatürlerini sergiledi.

ÜNLÜ karikatürist Bedri Koraman Bodrum Torbadaki evinde bugün saat 19.00 sıralarında hayatını kaybetti. 87 yaşında gözlerini yuman Koramanın birsüredir sağlık sorunları vardı.

Karikatürist Bedri Koraman, eşi Nil Koraman ile yaşadığı Torba Mahallesindeki evinde 13 Mayıs sabahi ayağının takılması sonucu dengesini kaybedip yere düşmüş, başını zemine çarpan Koraman, ambulansla Özel Bodrum Hastanesine kaldırılmıştı.

Tetkiklerinde beyninde ödem oluştuğu tespit edilen Koraman, tedaviye altındaydı.
 
Üst Alt