• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bediüzzaman’ın talebeleri neden Hz. Mehdi’nin geldiğini açıklamıyorlar?

Okunuyor :
Bediüzzaman’ın talebeleri neden Hz. Mehdi’nin geldiğini açıklamıyorlar?

ahmetsecer

Amatör
Üye
Bediüzzaman eserlerinde Hz. Mehdi’den çok net bir şekilde bahsetmesine rağmen bugün Bediüzzaman’ın talebeleri bu konuda hiçbir açıklama yapmıyorlar. Halbuki Bediüzzaman kendisinden sonra gelecek olan bu son derece mübarek şahsı, Hz. Mehdi’yi çok net bir şekilde müjdelemiş, geliş tarihine ve yapacağı işlere kadar çok detaylı bir şekilde anlatmıştır.

Bediüzzaman eserlerinde Hz. Mehdi’nin üç görevi olacağını söylemiştir. Bu görevlerin birincisi “materyalist ve ateist felsefelerle fikri mücadele yapılması ve bu akımların fikren tam olarak susturulması”dır. İkincisi, “İslam dünyasının liderliğini üstlenerek İslam Birliği'nin sağlanması”, üçüncüsü ise, “Kuran ahlakının ve Peygamberimiz'in sünnetinin yeniden canlandırılmasıyla tüm yeryüzüne hakim kılınması”dır. Bediüzzaman kendi yaşadığı dönemde bu üç görevin birden yerine getirilemediğini, bunu ancak Hz. Mehdi'nin gerçekleştirebileceğini söylemiştir.

Bediüzzaman'ın da, farklı tarihlerde yaptığı açıklamaların hepsinde, Hz. Mehdi'nin geliş zamanı olarak Hicri 1400'lü yılların başlarına işaret edilmiştir. Bediüzzaman bir sözünde, Hz. Mehdi'nin Asr-ı Saadet döneminden 1400 sene sonra çıkacağını şöyle belirtmektedir:

İSTİKBAL-İ DÜNYEVİYEDE (dünyanın geleceğinde) 1400 SENE SONRA GELECEK BİR HAKİKATİ asırlarında karib (yakın) zannetmişler." (Sözler, 318)

Bediüzzaman'ın ifadesinde belirttiği, "sahabe döneminden 1400 sene sonrası" Hicri 1400'lü yılların başlarına, yani Miladi olarak 1979-1980 senelerine denk gelmektedir.

Bediüzzaman, Hicri 1327'de Şam'da Emevi Camii'nde on bin kişiye verdiği hutbesinde, Hicri 1371'den sonraki İslam aleminin geleceğine yönelik izahlar yapmakta, ahir zamandan çeşitli tarihler vererek, beklenen Mehdi'nin mücadele zamanlarına dikkat çekmiştir. Bediüzzaman, Hz. Mehdi'nin göreve başlaması ve inkarcı zihniyeti fikren mağlup etmesi ile ilgili olarak şu tarihleri bildirmektedir:

Ta 1371 senesinden sonraki alem-i İslam'ın mukadderatına (kaderine) nazar eden (göz atan) Hutbe-i Şamiye'deki hakikatler... Evet şimdi olmasa da 30-40 SENE SONRA fen ve hakiki marifet (müsbet ilimler ve sanat, ilim ve fenlerle öğrenilen bilgi) ve medeniyetin mehasini (medeniyetin iyiliklerini) o üç kuvveti tam teçhiz edip, cihazatını verip o dokuz manileri mağlup edip dağıtmak için taharri-i hakikat meyelanını (hakikati araştırma meyli) ve insaf ve muhabbet-i insaniyeyi (insan sevgisini) o dokuz düşman taifesinin cephesine göndermiş, inşaAllah YARIM ASIR SONRA onları darmadağın edecek. (Hutbe-i Şamiye, 25)

Şam'da yaptığı bu konuşmada, Hicri 1371 senesinden sonra yaşanacak gelişmelere dikkat çekerek, Hz. Mehdi'nin göreve başlamasının 1371 tarihinden 30-40 yıl sonra olacağını bildirmiştir. Bu tarih ise Hicri 1401-1411, Miladi olarak da 1980-1990 yılları arasıdır.

Yine aynı konuşmanın devamında Bediüzzaman, Hz. Mehdi'nin, inkarcı fikir sistemini, fen, ilim ve medeniyetin imkanları sayesinde fikren susturacağını haber vermiştir. Bu fikri üstünlüğün tarihi olarak da 1371 tarihinden yarım asır sonrasını bildirmiştir. Bu da Hicri 1421, yani Miladi 2001 senesi demektir.

Bediüzzaman'ın ahir zamanla ilgili bir diğer açıklaması da şöyledir:

YETMİŞ BİRDE FECR-İ SADIK (tan yerinin ağarması, Güneş doğmadan önceki kızıllık, sabah vakti) BAŞLADI veya başlayacak. Eğer bu, fecr-i kazib (sabaha karşı ufukta yayılmaya başlayan birinci kızıllık) de olsa, OTUZ KIRK SENE SONRA FECR-İ SADIK (fecr-i kazibden sonra yayılmaya başlayan ikinci aydınlanma) ÇIKACAK. (Hutbe-i Şamiye, 23)

Bediüzzaman'a göre fecr-i sadık'ın çıkacağı yıllar:

1371 + 30 = 1401 = 1981

1371 + 40 = 1411 = 1991

Bediüzzaman bu izahına göre Hakkın karşısında batılı temsil eden düşünce olan ateizmin ve materyalist felsefenin dağıtılmaya başlamasının 1981-1991 yıllarında, fikren tam anlamıyla susturulup dağıtılmasının ise 2001 yılında olacağına işaret etmiştir.

Bediüzzaman Said Nursi'nin Hz. Mehdi 'nin çıkışı hakkındaki bir diğer sözü ise şöyledir:

Bu zamanda öyle fevkalade hakim cereyanlar var ki, herşeyi kendi hesabına aldığı için, faraza hakiki beklenilen ve BİR ASIR SONRA GELECEK O ZAT dahi bu zamanda gelse... (Kastamonu Lahikası, 57)

Bediüzzaman Said Nursi, "hakiki beklenilen ve bir asır sonra gelecek o zat" diyerek Hz. Mehdi'nin kendi döneminde henüz gelmediğini bildirmektedir. Ayrıca Müslümanlar tarafından beklendiğini ve kendi yaşadığı devirden bir asır sonra geleceğini de haber vermektedir. Bediüzzaman Hicri 1300'lü yıllarda yaşamıştır. Kendisinden sonra gelecek asır olan Hicri 1400'lü yıllar Hz. Mehdi'nin çıkış zamanıdır. Bediüzzaman’ın bütün bu açıklamaları talebeleri tarafından bilinmesine, Bediüzzaman birçok eserinde Hz. Mehdi’yi müjdelemesine rağmen Bediüzzaman’ın talebeleri bugün Hz. Mehdi’nin geldiğini açıklamıyorlar. Hâlbuki bu büyük müjdenin tüm İslam âlemine duyurulması, tüm Müslümanların bu coşkuyu yaşaması gerekmektedir. Hz. Mehdi’nin geldiğini müjdelememek ve bundan kaçınmak bu gerçeği değiştirmez. Bu dönemde Hz. Mehdi’yi desteklemeyenler, onun geldiğini müjdelemeyenler ve büyük mücadelesinde onu desteklemeyenler ileride bu tavırlarını açıklayacak tek kelime dahi bulamayacaklardır

Ahmet Secer
 
B

bursali68

Ziyaretci
.
İslam ayaktaysa mehdi'ye ihtiyaç var mı. İslamın uydurma olduğu, milleti uyutamadığı anlaşılınca mehdi beklenir tabii. İşin aslı bu.
Bir din inanırı kalmazsa peygamber gelir.

Firavunlar da tanrının dünyadaki yansımasıydı, temsilcisiydi, tanrıydı.... İnanan kalmadı.
Mısır Firavunlarına inanan kalmadı peygamber geldi, peygambere inanan kalmaz mehdi gelir....

Bu cahil halk, sömürülmeyi kendine yakıştıran insanlık, özgür bir insan değil onun bunun kulu olmayı kendine yakıştıran bir toplum oldukça mehdi de gelir. Kendini miskin, değersiz görüp, bir şeyden anlamam "en doğruyu ulu lider bilir" diyen, yaka paça öperek itaat eden bir toplumdan ne beklenir.


Kişinin ve insanlığın kurtuluşu özgür olmaktadır. Olamayacaksanız yarın bilmediğiniz bir başkası sırtınıza biner..
Merhaba,

Sn.serkan.korkmaz,

" İslam ayaktaysa mehdi'ye ihtiyaç var mı. İslamın uydurma olduğu, milleti uyutamadığı anlaşılınca mehdi beklenir tabii. İşin aslı bu..."

Bu kanıya nereden varıyorsunuz ? Adına ne derseniz deyin,ister Mehdi deyin,ister Hızır deyin,ister Deccal deyin,ister Hz.İsa deyin...Bu varlıkların uydurma ile ilgisinin olduğuna mı inandırdılar sizi ?Oysa ki bizler 200 milyarın üzerindeki GALAKSİLERDEN sadece içerisinde milyarlarca yıldız barındıran bir DÜNYA da - AŞAĞILARIN EN AŞAĞISINDAYIZ...

Hiç " TERMO DİNAMİK - IŞIK HIZI - TAKYON MEKANİĞİ - NÖTRİNOLAR..." gibi konuları bilimsel olarak araştırdınız mı?

ARAŞTIRIN öyle konuşalım...Yoksa " anlamada zorlanma " olacaktır...

Sağlıcakla kalınız.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Siz de evrenin bilinen büyüklüğünü düşünün ki, dünya bir toz tanesi kalır. bu sonsuz evren içinde bir toz tanesinin içinde bir coğrafya ve onun içinde de Allah'ın evi. İnanılır gibi değil. Allahın evi bu kadar küçük mü? Bu sonsuz evrenin merkezi orası mı? Allah orada mı da oraya dönüyoruz yoksa paganizm mi?


Suyla - Toprağı (Balçığı) karıştırır, yoğurursanız, paganizme göre insan çıkar.
İmanla - Bilgiyi karıştırıp bir insan yaparsanız sizin gibi biri çıkar meydana
Merhaba,

Kur'an'ı ve İslamı anlamamışsınız S.Korkmaz.Kim diyor " Evrenin Merkezi " burası diye...Yine bana HADİS / RİVAYET sıralayacaksanız zahmet etmeyin.Başkalarının ne dediğine değil Kur'an'ın ne dediğine bakmanız gerekirken yine mi " kulaktan " duyma bilgilere itibar ederek buraya yazacaksınız.

Ya da ben " TERMO DİNAMİK - IŞIK HIZI - TAKYON MEKANİĞİ - NÖTRİNOLAR..." diye yazınca mı DANK ETTİ yoksa...

" Suyla - Toprağı (Balçığı) karıştırır, yoğurursanız, paganizme göre insan çıkar.
İmanla - Bilgiyi karıştırıp bir insan yaparsanız sizin gibi biri çıkar meydana "

Tam tersini düşünün ;

Suyla - Toprağı (Balçığı) karıştırır, yoğurursanız = İnsan çıkar ki ana maddeler aynıdır toprak ile,

İmanla - Bilgi KARIŞTIRILMAZSA yine bir insan yaparsanız = sizin gibi biri çıkar meydana

Daha nice DANK etmelere....

Sağlıcakla kalınız.
 
B

bursali68

Ziyaretci
.

Sen makina mühendisi ben bir çobanım, kusura bakma cahilliğime ver.
Kuran'dan yaz dersin de aşağıdaki ayette söz edilen cariye nedir?

Ahzab/50
Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin hanımlarını, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helal kıldık. Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık). Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lazım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.Burada seni şaşırtan bir şey yok mu?
Etik mi? Allahın ayeti mi? Allah böyle mi?


Kuranda nice ayetler var benzeri.....

.
.
Sn.Korkmaz,gerçekten çok komik olmaya başladınız biliyor musunuz...BEN MAKİNA MÜHENDİSİ DEĞİLİM...Eğer sen hep böyle okuyup yazıyorsan,yandık ki ne yandık,hakikaten bize EZİYET çektirme.

Genellikle " OKUMAYANLARLA " işim olmaz ama,bir tolerans tanıyayım bakayım sana...(sana yazanlara bir bak bakalım kimmiş Makina Mühendisi ).

Sen söyle bakalım nedir,bu ayet ile ilgili bildiklerin,bildiğini koy ortaya da bir bakalım ne biliyorsun ne bilmiyorsun.Anlaştık mı.Söz yazacağım.Ancak önce sen bu ayette ne yazdığını bana söyle...Bekliyorum.
 
B

bursali68

Ziyaretci
özür, mak. muh. hakkında.


Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan köle kadınları..
Allah köleliği normal karşıladığı, Muhammede verdiği anlamı yok mu? ne anlıyorsunuz buradan Allah tarafından bunun dile getirilmesi evrensel değerler açısından uygun mu? Günümüzde uygun mu? Etik mi?


Muhammed evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını...

Bu nasıl bir değerler sistemidir. Siz nasıl bir değrler sistemine sahipsiniz. Bunları sorgulamaz mısınız.
Bir kadın kendini birine hibe edecek öyle mi. Bende bunları ulu tanrının, Allahın veya yaratanın kuralları, ayetleri sayacağım.


.zaten bu yüzden cehennemliğiz.
.
Merhaba,

Sn.serkan.korkmaz,siz kısaca diyorsunuz ki " ben irdeliyorum "...ve yanlış gördüğümü " eleştiriyorum "...Buraya kadar sorun yok ancak sorun şurada başlıyor " Eğer ayette olmayanı " varmış gibi kabul edersen...işte o zaman sıkıntı başlıyor.

İnsan " irdelerken,eleştirirken " en ince ayrıntısına kadar araştırır,sonra irdeleme ve eşleştiride bulunur.Sizin ARAŞTIRICI olmadığınızı anlamıştım da bu AYET TAM İSABET oldu bunun isbatı için.

Sana kolaylık olsun ;

AHZAB
50. Ya eyyühen nebiyyü inna ahlelna leke ezvacekellatı ateyte ücurahünne ve ma meleket yemınüke memma efaellahü aleyke ve benati ammike ve benati ammatike ve benati halike ve benati halatikellatı hacerne meake vemraetem mü'mineten iv vehebet nefseha lin nebiyyi in eraden nebiyyü ey yestenkihaha halisatel leke min dunil mü'minın kad alimna ma feradna aleyhim fı ezvacihim ve ma meleket eymanühüm li keyla yekune aleyke harac ve kanellahü ğafurrar rahıyma

Bana ayetin aslından " CARİYE ve SAVAŞ ESİRİ KÖLE KADIN " kelimesini bulur musunuz...Şimdi bu kelimeyi bana bulun ki tartışmamız BİLİMSEL ,AKILCI ve MANTIK zemininde yürüsün...Lütfen bekliyorum...
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.serkan.korkmaz,siz kısaca diyorsunuz ki " ben irdeliyorum "...ve yanlış gördüğümü " eleştiriyorum "...Buraya kadar sorun yok ancak sorun şurada başlıyor " Eğer ayette olmayanı " varmış gibi kabul edersen...işte o zaman sıkıntı başlıyor.

İnsan " irdelerken,eleştirirken " en ince ayrıntısına kadar araştırır,sonra irdeleme ve eşleştiride bulunur.Sizin ARAŞTIRICI olmadığınızı anlamıştım da bu AYET TAM İSABET oldu bunun isbatı için.

Sana kolaylık olsun ;

AHZAB
50. Ya eyyühen nebiyyü inna ahlelna leke ezvacekellatı ateyte ücurahünne ve ma meleket yemınüke memma efaellahü aleyke ve benati ammike ve benati ammatike ve benati halike ve benati halatikellatı hacerne meake vemraetem mü'mineten iv vehebet nefseha lin nebiyyi in eraden nebiyyü ey yestenkihaha halisatel leke min dunil mü'minın kad alimna ma feradna aleyhim fı ezvacihim ve ma meleket eymanühüm li keyla yekune aleyke harac ve kanellahü ğafurrar rahıyma

Bana ayetin aslından " CARİYE ve SAVAŞ ESİRİ KÖLE KADIN " kelimesini bulur musunuz...Şimdi bu kelimeyi bana bulun ki tartışmamız BİLİMSEL ,AKILCI ve MANTIK zemininde yürüsün...Lütfen bekliyorum...
Merhaba,

Sanırım çok zor bir soru sordum.Zor biliyorum çünkü sizden o ayette YAZMAYAN kelimeleri bulmanızı istiyorum...Arayın bakalım bekliyorum...
 
Üst Alt