• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Bedenimize nasıl baktığımız Yaratıcımız için önemli midir?

  • Konbuyu başlatan merkür
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Bedenimize nasıl baktığımız Yaratıcımız için önemli midir?

merkür

Amatör
Üye
Bedenimize nasıl baktığımız Yaratıcımız için önemli midir?
“Çok şarap içenlerin, ete düşkün oburların arasında olma” (Özdeyişler 23:20).
NEDEN ÖNEMLİ?
Kutsal Kitap bir tıp kitabı değildir ve insanların tüm davranışları için ayrı ayrı kurallar koymaz. Yine de Kutsal Kitaptan Tanrı’nın sağlıkla ilgili görüşünü öğrenmek size yarar sağlayabilir.
KUTSAL KİTAP NE DİYOR?
Kutsal Kitaptaki birçok ayet Tanrı’nın bedenimize nasıl baktığımızla ilgili düşüncesini gösterir. Örneğin Kutsal Kitap sarhoşluk ve oburluk gibi bize zarar verecek aşırılıkları mahkûm eder (Özdeyişler 23:20). Tanrı’nın Musa peygamber aracılığıyla verdiği kanun, bazı hastalıkları kontrol altına almak, hatta bazı durumlarda yayılmasını önlemek için tedbirler içeriyordu. Ayrıca yaralanmaları engellemek için belirli güvenlik kuralları da vardı (Tekrar 22:8). Görüldüğü gibi Yaratıcımız bedenimize iyi bakmamızı ve sağlığımızı korumak için bazı makul önlemler almamızı istiyor.
Neden hasta oluyoruz?
“Günah bir insan aracılığıyla ve ölüm günah aracılığıyla dünyaya girdi” (Romalılar 5:12).
İNSANLAR NE DİYOR?
Birçok kişi insanların evrim sürecinde yaşanan bir talihsizlik sonucu hastalandığına inanıyor. Başka kişiler de kötü ruhlar gibi bazı mistik güçlerin sağlık sorunlarına yol açtığını düşünüyor.
KUTSAL KİTAP NE DİYOR?
Kutsal Kitap ilk insan çifti Tanrı’ya isyan ettiği için hastalandığımızı söyler (Romalılar 5:12). İlk anne babamız Âdem ve Havva isyan etmeden önce kusursuz bir sağlığa sahipti. Eğer Tanrı’nın sevgi dolu ilgisi olmazsa öleceklerini biliyorlardı (Başlangıç 2:16, 17). Buna rağmen Tanrı’yla yakın ilişkilerine bilerek son verdiler ve kusursuzluklarını kaybettiler. *
İlk insan çifti isyan ettikten sonra kusursuzluğunu kaybetti ve bu kusurluluğu bize de aktardı. Bu nedenle hastalıkların ortadan kaldırılması için harcanan tüm çabalara rağmen hâlâ hasta oluyoruz.
NE YAPABİLİRSİNİZ?
Kutsal Kitap Tanrı’nın ilkeleriyle uyumlu yaşayarak O’nunla ilişkimizi düzeltirsek yeryüzündeki cennette kusursuz bir sağlığa sahip olacağımızı söyler (İşaya 33:24). Yaratıcımız tüm acıları, hastalıkları ve ölümü yok edeceğine söz veriyor (Vahiy 21:3, 4).
Kutsal Kitabın tıbbi tedaviye bakış açısı nedir?
“Sağlıklı kişilerin hekime ihtiyacı yoktur, hasta olanlar hekime muhtaçtır” (Matta 9:12).
İNSANLAR NE DİYOR?
Bazı kişiler tıbbi tedavidense mucizevi şifa yöntemlerine başvurmanın daha doğru olduğunu düşünüyor.
KUTSAL KİTAP NE DİYOR?
Geçmişte Tanrı’nın halkı arasında doktorlar ve ebeler de vardı (Başlangıç 38:28; Koloseliler 4:14). Kutsal Kitapta onların tedavi için bitki, merhem, özel beslenme şekilleri gibi yöntemleri kullanmasını Tanrı’nın onaylamadığını gösteren hiçbir ayet yoktur. Aslında İsa da ‘hasta olanların hekime muhtaç’ olduğunu söylemişti (Matta 9:12).
Yine de Kutsal Kitap sağlıklı olabilmek adına yapılan her şeyi onaylamaz. Örneğin Kutsal Kitap mucizevi şifa yöntemlerini onaylamaz. Ayrıca Tanrı ruhçulukla bağlantılı tedavi yöntemlerini de kabul etmez (Galatyalılar 5:19-21). Bir sağlık sorunuyla karşılaştığımızda yapılabilecek en mantıklı şey bunlardan uzak durarak mümkünse hemen uygun şekilde tedavi olmaktır.
Uyanış 2013 tarihli dergiden alınmıştır.
 

bursali68

Amatör
Üye
Valla bu konuda emin değilim...Bir virüs çıkıyor, bedenine iyi bakan da kötü bakan da gümbürdeyip gidiyor...
 
Üst Alt