Bebek Parası Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Bebek Parası Almak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?,doğum parası almak için gerekli evraklar,Doğum yardımı kimler alabilir?

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan vatandaşlara verilecek paradır. Peki Doğum yardımını kimler alabilir? Bebek parası alabilmek için gerekli olan evrakların başında, doğum sonrasındaki kağıdın hastaneye verilmesi ile elde edilen, doğum raporunun aslıdır. Bir diğer belge ise doğum yapacağınız hastaneden temin edebileceğiniz doğum belgesidir.Bu iki belge alındıktan sonra, bebeğe çıkartılan T.C kimlik kartı ve annenin T.C kimlik kartıyla bebek parası alabilirsiniz.

Bebek Parası Yardımı Ne Kadar?
Doğum Yardımı programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır. Doğum parası PTT üzerinden havale edilir. PTT şubenize giderek paranızı elde edebilirsiniz. Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.
 
Üst Alt