Be my valentine

MERHABA!

BASLIGINDAN:
496 - Sevgililer Günü: 270 yılında Aziz Valentinus adlı rahibin, Roma İmparatoru II. Cladius tarafından kafası uçuruldu. 226 yıl sonra 496'da ise Papa Gelasius, 14 Şubat'ı Aziz Valentin Günü ilan etti. Aziz Valentinus Yortusu, 19. yüzyıla gelindiğinde; Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını göndermesinden bu yana farklı biçimde kutlanmaya başlandı.
Valentinus ya da diğer adıyla Valentine (Aziz Valentinus'ta denir.)

Burda dikkatinizi çekmek istediğim bir şey var. Her sevgilisi olan,eşi olan,aşık olduğu biri olan senede 1 kez Valentinus'u anar. Hatta onun ölüm gününü kutlar. Tabii ki o gün şuan sadece Sevgililer Günü olarak anılsa da aslında Valentine'nin(Valentinus'un) ölüm gününden başka birşey değildir.

Bu olayın tarihi 270 yıllarına kadar dayanmaktadır. Roma İmparatoru II.Cladius bir Hristiyan Rahip olan Aziz Valentinus'u idam ettirmiştir. İdam tarihi ise 14 Şubattan başka birşey değildir.226 yıl sonra 496'da ise Papa Gelasius, 14 Şubat'ı Aziz Valentin Günü ilan etti. Aziz Valentinus Yortusu, 19. yüzyıla gelindiğinde; Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını göndermesinden bu yana farklı biçimde kutlanmaya başlandı.

Tabii ki bildiğiniz gibi Valentine kelimesi batı medeniyetlerinde "hoşlanılan kişi" ya da "sevgili" anlamında kullanılır. Sevgililer Günü'nde gençler hoşlandıkları kişilere "Be my valentine" (Sevgilim olur musun?) yazılı kartlar verirler.

Ayrıca Aşıkların Azizi olarakta bilinir.
 
Üst Alt