Bdp’nin sivil itaatsizlik eylemleri halka zarar veriyor

BDP’NİN SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMLERİ HALKA ZARAR VERİYOR
Sözde Kürt sorununun demokratik çözümü için BDP’nin öncülüğünde başlatılan sivil itaatsizlik eylemleri bir süredir devam ediyor. Genellikle yolun ortasına oturarak ve ardından kadın ve çocukların ön saflarda yer aldığı kitlesel yürüyüşlerle devam eden eylemler, demokratik çözüm çadırları oluşturulmasıyla son buluyor. Çadırların taşınması esnasında çıkan olaylarda çok sayıda masum insanın zarar gördüğü ve yaralananların olduğu belirtiliyor. Demokratik çözüm amacıyla gerçekleştirilen ılımlı ve sosyal etkinlikler kapsamında ise paneller ve müzik dinletileri düzenleniyor. Bu tür girişimlerin, demokratik bir hak olduğu düşünüldüğünde, bunlar haricinde yapılanların halkı bilinçlendirmekten çok kötü yönde etkilediği ve seçimlerdeki karar sürecinde kafaları karıştırdığı düşünülüyor.
PKK ve BDP’nin gerçekleştirdiği bütün eylemlerde olduğu gibi sivil itaatsizlik eylemlerinde de Diyarbakır başrol oynuyor. Diyarbakır’da son yapılan sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında daha önce BDP İl Binasının Koşuyolu Parkı’nda kurduğu “Demokratik Çözüm” çadırının, Sur ilçesinde Dağkapı Meydanı’na taşınmasına Güvenlik Güçleri tarafından izin verilmeyince oturma eylemi yapan BDP’lilerin yine trafiği kapattıkları belirtiliyor. BDP tarafından gerçekleştirilen oturma eylemlerinde yaşanan trafik aksaklıkları nedeniyle yangın, ölüm ve acil hastalık gibi halkı mağduriyete düşüren olaylarda zorlukların yaşanacağı düşünülürken, Diyarbakır’da yaşananlar bardağı taşıran son damla olarak gündeme yansıyor.
Aliemiri 1 sokaktaki oturma eylemi nedeniyle yolun trafiğe kapanması nedeniyle ambulans ile aynı sokaktaki Özel Veni Vidi Hastanesi’ne getirilen ve içerisinde acil bir hastanın bulunduğu ambulansın Acil Servis’e yanaşamadığı, sağlık ekiplerince ambulanstan indirilen hastanın, sedyeyle hastaneye ulaştırılmaya çalışıldığı bildiriliyor. Halkın sağlığını tehlikeye düşüren bu çarpıcı örnekte olduğu gibi, BDP’nin demokratik çözüm adına yaptığı eylemlerin demokratiklikle pek bir ilgisinin bulunmadığı, halka kendini kanıtlamak ve göstermek adına yapmış olduğu şovlardan öte bir anlam ifade etmediği değerlendiriliyor.
12 Haziran’daki seçim çalışmaları nedeniyle her siyasi parti gibi hazırlıklarını sürdüren BDP’nin, siyasi amaçlarına erişmek için izlediği yöntemlerin, seçmenlerine zarar verdiği düşünüldüğünde, başarı elde etmek istiyorsa, daha tutarlı, anlayışlı, insan hayatına saygılı davranması gerekiyor. Yolun ortasına oturmak gibi saçma sapan hareketlerle çözüm bulmaya çalıştığı Kürt sorununa BDP’nin katkısının olumludan çok olumsuz olacağı, yarardan çok zarar getireceği düşünülüyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Bir kaç maraba ölmüş, zarar görmüş ağaların umrunda mı ? Nasıl olsa her evde 15-16 çocuk ne güne duruyor...

Bunlar her tehlikenin önüne kadın ve çocukları sürerler zaten. Yani oralarda hiçbir değeri olmayan varlıkları...
 
Üst Alt