Bayraklaşamayan Kürtler ve Türklük

Biliyorum bir çoğumuzun ortak kanaatidir pkk nın hain olduğu alçak olduğu fakat kendimizi kritiğe tutma noktasında bizler öz eleştiri olarak ne yapıyoruz
arkadaşımın biri din kültürü öğretmeni olarak vanda bulunuyor öğrencilerin sorduğu soru şudur sizinkiler şehit ya bizimkiler değil mi diyorlar...
Biz devlet olarak bir takım yanlışlar yaptık fakat bugün millet olarak bir takım yanlışların dilbestesi oluyoruz halk olarak kürtlere karşı bir tavır takınma peşindeyiz bu tavrın bize getirisi olmayacağı gibi sayılamayacak kadar çok götürüsü olacaktır.

ceddimiz hoşgörüsüyle ve adaletiyle nam salmıştı bizlerde onların cengaverlik yönüyle olduğu kadar bu yönüyle de gurur duyuyoruz ve övünüyoruz fakat bugün kürtlere dillerini konuşma özgürlüğü tanımıyoruz. varoşların fakirliğini görmek onların dertleriyle hemhal olmak yerine onları marabamız olarak görmekten kendimizi alamıyoruz. Bu gün Türklüğüyle övünenlerimizin kaçı genetik olarak gerçekten Türktür.Hepimiz diğer milletlerin devşirilmiş insanlarıyız ancak bizi biz yapan değerlerimize verdiğimiz bir isimdir türklük.
Türklüğü bir ırk olarak gören ve onunla üstün olduğu varsayımlarına kapılan insanlarımız "Türklük" dediğimiz insani değerlerin ne kadarına sahiptir. Türk olmak başka milletleri ve dinleri bir çatı altında toplayıp adaletle hükmetmek değil midir? Türk olmak yardıma muhtaç olan insanların yardımına koşmak değil midir? Türk olmak İslamiyetin bayraklaştırdığı insani değerlere sahip olmak değil midir?

Eğer bütün bu saydıklarım Türklükse bu nokta da kaçta kaçımız türk diyebiliyor kendine. Yüzyıllarca bir çok milleti ve dini bayrağı altında huzur içinde yaşatan osmanlının torunları olarak aynı dinin mensubu olduğumuz kürtleri neden bayrağımız altında yaşatmaya razı edemiyoruz sorun sadece ayrılıkçı kürtlerde mi yoksa onları bayraklaştıramıyan türklerde mi "Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın " necip fazılın deyimiyle olaya bakarsak biz Türkler olarak Kürtleri neden bayraklaştıramıyoruz neden bayrağımızı utandırıyoruz.
 
Bu ülkede Kürtlere kesinlikle haksızlık yapılmıyor. Dağdakilerin derdi de Kürtler falan değil. Pkk, bizim Kürtleri düşündüğümüzün 100'de 1'i bile Kürtleri düşünmüyor.
Bu ülkede Kürtler her mevkiye gelebiliyor. Devlet o bölgeye her türlü hizmeti (hatta pozitif ayrımcılığa yol açacak şekilde) götürüyor.

Kürtlere karşı kişisel hataları olanlar olmuştur belki ama bu Türkiye'ye mal edilemez...
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt