• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Bayanlarda İdrar Kaçırma problemi...

Nil@y

Eski Üye
Üye
İdrar kaçırma sorunu tüm dünyada yaygın olan bir sorundur.

Nedir İdrar Kaçırma?

İdrar kaçırma, 30 yaşın üzerinde ki her dört kadından birinde görülebilen oldukça yaygın ve ciddi bir sorundur. Özellikle de menopoz sonrası dönemde ve çok doğum yapmış kadınlarda, bazen hiç doğum yapmamış genç kızlarda dahi görülebilen idrar kaçırma rahatsızlığına tıpta "inkontinans" denmektedir. Yapılan araştırmalarda kadınların % 25'i hayatlarının herhangi bir döneminde idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Kadınların daha uzun yaşaması ile sorun daha da büyümektedir.

İdrar kaçırma öksürme, hapşırma veya gülme gibi karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkabileceği gibi daha az eforla da meydana gelebilir.

İdrar kaçırma rahatsızlığının en kötü yanı ise "başım dönüyor" veya "halsizim, hastayım" der gibi rahat konuşulamamasıdır.

İdrar kaçırmanın çeşitleri..

İdrar kaçırma başlıca 3 ana grupta incelenir

Stress inkontinans (İdrar kaçırma):Kas, sinir güçsüzlüğüne bağlı

Acil İdrar Yapma Gereksinimi: İdrar kesesinin kontrol edilemeyen otomatik kasılması

Karışık tip: Her iki durumun da varlığı

Stress inkontinans (İdrar kaçırma)

Bu tür daha çok doğum yapmış kadınlarda görülür. Kasık adalelerinin veya sinirlerinin doğum sırasında zedelenmesi sonucu, idrar kesesi boynu öksürme, hapşırma, gülme, merdiven çıkma, yük taşıma, cinsel ilişki sırasında yer değiştirerek veya kapanamayarak karın içinde artan basınçla hasta idrar kaçırır.

Acil İdrar Yapma Gereksinimi

Bu tür idrar kaçırma genelde daha ileri yaşlarda görülse de, idrar kesesinin tahriş olduğu durumlarda (iltihap, taş, tümör, vb) her zaman ortaya çıkabilir. Bu hastalarda küçükken gece yatağa işeme, gece uykudan uyanarak idrar yapma, gündüz çok idrara çıkma daha sıktır. Su sesi ile idrar hissi veya sıkışma olabilir. Genellikle fiziksel aktivite (gülme, konuşma, hapşırma,öksürme, yük kaldırma, cinsel aktivite gibi) ile de tetiği çekilebilen, ansızın idrar yapma hissi duyarak tuvalete koşan hasta tuvalet kapısında idrarını tutamayıp kaçırır.

Karışık tip: Yukarıda bahsedilen her iki durum aynı hastada birlikte vardır.

Doç. Dr. Tolga Ergin'e göre...

Acıbadem Hastanesi Kadıköy Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Tolga Ergin, 5-6 kadından birinde ortaya çıkan idrar kaçırma sorununda aşırı kilonun önemli bir etken olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Ergin, yaptığı yazılı açıklamada, idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya olan birçok hastanın, aşırı kilolu olduğuna işaret
etti. İdrar kaçırmanın her yaş aralığındaki kadında görülebileceğini belirten Ergin, şöyle dedi:

"Aşırı kilo, 5-6 kadından birinde ortaya çıkan idrar kaçırma sorununda önemli bir etken. Bunun dışında menopoz, fazla sayıda zorlanarak gerçekleştirilmiş normal doğum, kronik öksürük gibi karın içi basıncın artmasına neden olabilecek faktörler ve ailede bu hastalığa olan yatkınlık idrar kaçırma nedenleri arasındadır. Eğer ailede veya yakın akrabalarda idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kalan biri varsa, o kadının idrar kaçırma problemi ile karşılaşma riski 3 kat artıyor."

Aşırı kilo sonucunda karın içi basıncının artarak, idrar torbasında basınç yarattığını, bunun da torba ve idrar yolunu tutan hamak şeklindeki kasların fonksiyonlarını kaybedip, aşağı doğru sarkmasına neden olduğunu belirten Ergin, kadınları idrar kaçırma sorunu ile karşılaşmamaları için kilolarına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Ergin, kadınların büyük bir çoğunluğunun bu sorun yüzünden doktora gitmekten utandığı ve çekindiğini kaydederek, hastalığın tanısının konulmasının, bir muayene süresi içinde bittiğini ifade etti. İdrar kaçırma sorunu olan kadınlarda, şikayete ve idrar kaçırmanın tipine göre tedavi basamakları olduğunu dile getiren Ergin, şunları kaydetti:

"Öncelikle hastaya, kegel egzersizleri denilen idrar yollarını istemli olarak kasıp bırakmaya dayanan egzersizler öğretiliyor. Böylece idrar yolları kaslarının güçlendirilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Ayrıca sıvı kısıtlanması, diyet değişiklikleri ve kilo verdirmek gibi ek önerilerde bulunuluyor. Bütün bunların sonunda şikayetler hala devam ediyorsa, son basamak cerrahi tedavidir."
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kadınlarda idrar kaçırma


İdrar kaçırma, menopoz dönemi ve sonrası kadınların en büyük problemlerinden biridir. Nedeni mutlaka araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.


Kişinin kendi kontrolü dışında idrarının tutamaması problemine “İdrar kaçırma” denir. Kadınlar için, özellikle de menopoz sonrası dönemdekiler için çok büyük bir sağlık problemidir. Bu sorunu olan kadınlar açısından hem sosyal hem de hijyenik zorluklara neden olur.

Kadınlarda idrar kaçırmanın nedenleri
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr Uğur Yılmaz idrar kaçırmanın kadınlarda daha çok görülmesinin kadının pelvik kas yapısının farklılığı ve üretrasının kısa olması gibi nedenlerden kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca kadınlardaki hormonal değişiklikler de bu durumu etkileyebiliyor. Özellikle menopozdan sonra ve çok doğum yapmış kadınlarda sık görülen bir sorun. Normal doğum yapmış kadınlarda daha çok görülüyor. Çünkü normal doğum sırasında geçici de olsa kas yapısı bozulabiliyor.

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Remzi Aydın ise en önemli nedenin genetik yapı olduğunu; bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde, bu problemin sıklıkla oluştuğunu söylüyor. Aydın, diğer nedenleri de sıralıyor:

 • Kronik solunum yolu hastalıkları
 • Zor doğumlar
 • Daha önce geçirilen vajinal operasyonlar
 • Menopoz
 • Radyasyon tedavisi
 • Kronik kabızlık
İdrar kaçırma türleri
İdrar kaçırmanın üç tipi vardır:

 • Stres tipi idrar kaçırma: Öksürme, ıkınma, hapşırma gibi karın içi basıncı arttırmakla beraber gerçekleşir.
 • Urge tipi idrar kaçırma: Bazen nedensiz , bazen de su sesi, gülme gibi nedenlerle olan idrar kesesinin kasılması ile oluşur
 • Taşma Tipi idrar kaçırma: Şeker hastalığı ve çeşitli sinir hastalıkları nedeni ile idrar kesesinin kasılıp boşalamama nedeni ile gelişirler.
İdrar kaçırma nasıl tedavi edilir?
Op. Dr. Remzi Aydın "İdrar kaçırma şikayeti ile başvuran hastaların tedavisinde ilk olarak konservatif, yani cerrahi olmayan seçenekleri uygulanır" diyor. Bunlar arasında:

 • Kegel ve kone egzersizleri ( vajen etrafı kasları güçlendirici egzersizler )
 • Vaginal pesserler ( sarkmayı engelleyici aygıtlar )
 • Elektrikle uyarma tedavileri ( FESS )
 • İlaç tedavileri vardır...
Konservatif tedavilere uygun olmayan hastalar için cerrahi tedavi önemli bir seçenektir. Eskiden uzun süreli yatmayı gerektiren ve uzun dönemli başarı oranı düşük operasyon tekniklerinin yerini, günümüzde genel anestezi ve hastanede kalmayı gerektirmeyen, maksimum 30 dakikada uygulanan operasyonlar almıştır.

Doç. Dr Uğur Yılmaz da, idrar kaçırma sorununun altında yatan esas nedenin bulunmasının büyük önem taşıdığını vurguluyor ve şöyle diyor: "Gerektiğinde ürodinami adını verdiğimiz idrar kesesinin fonksiyonlarının değerlendirildiği testi yapmak lazım. Bunu da mutlaka bu konuda uzmanlaşmış bir ürolog yapmalı. Mesela sorun mesanedeki aşırı aktivite ise ilaçla sorun tedavi edilebiliyor. Öksürük kaynaklı ise pelvik taban rehabilitasyonu ile tedavi ediyoruz, sigara içen bir hastamızsa sigarayı bıraktırıyoruz. Eğer bu tip tedavilerle çözümlenmiyorsa ameliyat kararı veriyoruz. Artık yeni teknikler sayesinde ameliyatlarda yan etkiler azaldı. Çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Dolayısıyla kaynaklandığı yer ve nedenine göre tedavi planı da farklı oluyor. Bir grup hastada “karışık tip” dediğimiz her iki idrar kaçırma sorununun birlikte olduğu durum oluyor. Böyle biri durumda altta yatan sebebin bulunmaması ve sadece ameliyat yapılması hastaya daha büyük sıkıntılar yaratabiliyor."

pudra.com
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Kadınların vaginayı kumanda eden kasları. hemen hemen idrarın açılması ve kapanması ,orgazm olma ve birçok görevi üstüste barındırır. Bir hapşırma,öksürük. aşırı katılarak gülmede. Bu kaslar aşırı harekete geçer kapanır açılır.Havuza denize girildiğinde otomatik olarak korumak için kendini ve bütün girişleri kapatır. Sistem olarak Bir erkeeğe göre daha kolay incinir. Doğum gibi olaylarda kaslar aşırı gerildiğinden uzun süre kaçırma olabilir.bu geçicidir. Büyük operasyon yapılmış ,yada doğum esnasında zorlanmış kadınlarda genellikle altına kaçırdığını anlamama sorunu vardır. çünkü o kası kontrol edemez. Sinirler kendilerini travmatik amelyat veya aşırı zorlanma olmuş olaylarda kilitlerler ve bellir miktar kendilerine hasar vermemek için çalışmazlar,iyi olup olmadığına karar veren beyindir..
kegel egzersizleri ise , vagina kaslarını geliştirmek için düşünülmüş eğzersizlerdir. sıkıp bırakma tekniği ile kaslarlarına hükmetmeyi amaçlar böylece kasların kontrolü ele geçecektir.

Erkeklerin idrar yolu prensipte daha uzun olduğu için tutma daha kolay olur.

alıntı değildir.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nedir?

Medical Park Hekimleri kadınlarda idrar kaçırma hastalığı hakkında genel bilgilendirme yapıyor.

 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Cok ayip!
Bayanlar idrar kacirmaz.

Prostatlari mi
Var yani...?

Ama
Molpad leri yoksa
O zaman baska.........

Yani
Delikanli kizlar idrar kacirmaz!

[video=dailymotion;xlem15]http://www.dailymotion.com/embed/video/xlem15[/video]
 
Son düzenleme:
Üst Alt