Batman’da bdp’nin nevruz tehtidi

BATMAN’DA BDP’NİN NEVRUZ TEHTİDİ
Asya'dan Avrupa'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada milyonlar tarafından coşkuyla kutlanan bahar ve bereket bayramı Nevruz'a (21 Mart) sayılı günler kala, terör örgütü PKK ve uzantısı siyasi oluşumların, her sene olduğu gibi, bu yıl da Nevruz'u istismar ederek, vatandaşlar arasında “kargaşa, şiddet ve düşmanlık duyguları aşılamaya” çalışacağı, kadın ve çocukları güvenlik güçleri aleyhinde kışkırtarak özellikle büyük kentlerde çatışma yaratmaya çaba göstereceği yönünde haberler basına yansımaya devam ede dursun belediyeler de kutlamalar için güvenlik önlemlerini yoğunlaştırıyor.
Batman Belediyesi de Nevruz’un kutlanacağı yerlerden birisi olarak hazırlıklarını sürdürüyor. Batman Belediye Başkan vekili Serhat Temel beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Hamza Ayiş ile birlikte kentte Nevruz kutlamalarının yapılacağı alanlarda incelemelerde bulunarak, Nevruz’un anl***** yakışır bir coşkuyla en iyi şartlarda kutlanması için gerekli tedbirleri aldıklarını, Batman halkının geçmiş yıllara nazaran çok daha renkli şekilde Nevruz bayramını en iyi şartlarda kutlayacağını belirtiyor. Çeşitli sanatçıların katılacağı Nevruz kutlamaları için Batman Belediyesi’nin bin adet afiş ve 50 bin adet el ilanı dağıttığı bildiriliyor. Bunlar Nevruz kutlamaları ile ilgili arzu edilen görüntüler. Bir de bu haberin görünmeyen arka yüzüne bakalım.
Batman’da asayiş berkemal durumdayken Gercüş ilçesinde BDP İlçe Teşkilatı ile belediye çalışanlarının vatandaşlardan Nevruz etkinliği adıyla zorla para topladıkları bildiriliyor. Yaklaşan Nevruz nedeni ile BDP İlçe Teşkilatı hazırlıklarını hızlandırırken, bazı vatandaşların, seyyar pazarı dolaşan Gercüş Belediyesi çalışanları ile BDP’lilerin, pazarda çalışanlardan Nevruz bileti adı altında 10 TL aldıklarını söyledikleri kaydediliyor. Para toplayan bu kişilerin ayrıca, “Ya katkıda bulunursunuz ya da bir daha buralarda iş yapmayacaksınız” diyerek Pazar çalışanlarını tehdit edip, esnaftan zorla haraç aldıkları ileri sürülüyor.
Nevruz’da Kürt halkı demokrasi, barış ve kardeşlik isteğini ortaya koymayı düşünüyor. Kutlamaların ana sloganı olan ‘Ya demokrasi ya hiç’ cümlesinin yaşamda karşılık bulması, tüm kışkırtıcı tutumlara rağmen sağduyulu ve olgun davranışlar ile kendini göstermesi bekleniyor.
Helin Demir
helindem@mynet.com
 
Bugün konuşulması gereken aktarılması gereken paylaşılmazı gereken bilgilendirilmesi gereken daha önemli br konu var sanırım. 18 MART ŞEHİTLERİ. Bu konu dururken böylesine basit bir konuyu asla ve asla tasvip etmem.
 
Üst Alt